Často kladené otázky súvisiace so spoločnosťou Tesla Motors a jej produktmi, elektromobilmi či elektromobilitou vo všeobecnosti. FAQ priebežne dopĺňame, takže ak máte záujem položiť potenciálne frekventovanú otázku z danej oblasti, môžete tak urobiť prostredníctvom nášho Tesla fóra alebo cez kontaktný formulár.
KATEGÓRIE:
Vyrába sa ešte elektromobil Tesla Roadster?
Nie. Tesla Roadster sa vyrábal v rokoch 2008 – 2012. Za ten čas sa vyrobilo viac ako 2 250 vozidiel.
Aké automobily v súčasnosti vyrába automobilka Tesla Motors?
Tesla v súčasnosti vyrába športovo-prémiový sedan Model S a športovo úžitkový (SUV) Model X.
Aké modely plánuje Tesla Motors do budúcnosti?
Už začiatkom roka 2017 sa má začať vyrábať sedan (liftback) strednej triedy Tesla Model 3. Po ňom má nasledovať kompaktné SUV postavené na rovnakej platforme ako Model 3 s menom Tesla Model Y. Neskôr majú pribudnúť do portfólia Tesly ďalšie 2 modely. Minibus Tesla Type II postavený na platforme Modelu X, pick-up Tesla Model P a nový Roadster.
Čo znamenajú označenia 60, 75, 90D, P100D a pod.?
Tesla označuje svoje vozidlá okrem názvu modelového radu (Model S, Model X ) aj ich konkrétnou špecifikáciou v podobe číslic a písmen. Napríklad Tesla Model S P90D, pričom „dvojciferné číslo“ uvádza kapacitu batérie v kWh, písmeno „D“ (Dual) znamená pohon oboch náprav (4×4) a písmeno „P“ (Performance) hovorí o tom, že sa jedná verziu s výkonnejším zadným motorom. Tesla vyrába svoje modely v špecifikáciách 60, 60D, 75, 75D, 90D, 100D a P100D.
Riadi sa automobil Tesla ako bežné auto?
Automobily Tesla sa riadia minimálne tak jednoducho ako klasické vozidlá s automatickou prevodovkou. Väčšina vodičov, ktorí majú alebo vyskúšali elektromobil značky Tesla tvrdí, že sa šoférujú ešte jednoduchšie.
Akým spôsobom realizuje Tesla predaj svojich vozidiel?
Spoločnosť Tesla predáva svoje vozidlá priamo, bez využitia siete dílerov, prostredníctvom svojich vlastných predajní Tesla Stores, prípadne Tesla Galleries a internetovej stránky tesla.com. Viac…
Aký je rozdiel medzi Tesla Stores a Tesla Galleries?
Jediný rozdiel je ten, že v Tesla Galleries nie je možné uskutočniť priamu objednávku modelov Tesla.
Dá sa kúpiť elektromobil Tesla na Slovensku?
V súčasnosti nie. Spoločnosť Tesla nemá momentálne na Slovensku oficiálne zastúpenie.
Ako je teda možné kúpiť elektromobil Tesla?
Pre Slovákov je jedinou možnosťou objednanie cez internetovú stránku Tesla.com. Podrobné informácie o objednávaní nájdete v našom článku Postup pri objednávke a registrácii vozidiel Tesla.
Kde sa dá uskutočniť testovacia jazda modelov Tesla?
V každej predajni Tesla Store či Tesla Gallerie. Najbližší Tesla Store je vo Viedni: Wien-Tech Park Vienna. Na predajni pracuje aj Slovenka a jeden z inštruktorov je Poliak.
Kde sa vyrábajú elektromobily Tesla?
Elektromobily Tesla sa vyrábajú v USA. Presnejšie v kalifornskom meste Fremont v továrni s príznačným názvom Tesla Factory. Tesla má závod aj v Európe, kde sa montujú vozidlá pre európskych zákazníkov, ktoré boli pred odoslaním z USA rozobraté. Tento montážny závod sa nachádza v holandskom Tilburgu.
Čo je Tesla Gigafactory?
Tesla Gigafactory je továreň spoločnosti Tesla na výrobu Li-ion batérii do elektromobilov Tesla a domácich a priemyselných batérií Powerwall a Powerpack. Gigafactory je momentálne v štádiu výstavby. K 1. augustu 2016 bola hotová na cca 14%. Jej dokončenie je plánované na rok 2020. Svojou rozlohou 1,2 milióna metrov štvorcových sa stane jednou z najväčších budov na svete. Celý projekt má stáť 5 miliárd dolárov.
Postaví Tesla Motors továreň Gigafactory v Európe?
Áno, už v roku 2017 spoločnosť Tesla Motors oznámi miesto, kde bude stáť európska továreň. Tá bude niesť názov Tesla Gigafactory 2. Viac informácií o Gigafactory v Európe nájdete v našom článku Novinky o plánovanej továrni Tesla Gigafactory v Európe.
Postaví Tesla svoju továreň Gigafactory 2 v Česku?
Podľa nepotvrdených informácií je Česko hlavným adeptom pre výstavbu továrne Gigafactory 2. Hlavným dôvodom majú byť bohaté náleziská lítia v severných Čechách. Lítium je základnou surovinou pri výrobe batérií do elektromobilov. Viac informácií nájdete v našom článku Tesla vraj postaví továreň Gigafactory 2 v Česku.
Sú elektromobily Tesla bezpečné?
Áno. Vďaka ich špeciálnej konštrukcii sú dokonca bezpečnejšie ako bežné spaľovacie automobily. Tesla Model S dostal v testoch Euro NCAP a NHTSA plný počet hviezdičiek. Model X bezpečnostné crash testy ešte len čakajú. Podľa interných testov spoločnosti Tesla, získa Model X plný počet bodov vo všetkých testovacích kategóriách, a to vôbec ako prvé SUV.
Akú záruku poskytuje Tesla Motors na svoje modely?
Spoločnosť Tesla Motors poskytuje na svoje elektromobily štandardnú 4-ročnú záruku s obmedzením na 80 000 km. Na batériu a pohonnú jednotku platí 8-ročná záruka bez obmedzenia. Záruka sa nevzťahuje na stratu kapacity batérie, ktorá je však zanedbateľná.
Ako prebieha servisovanie vozidiel Tesla?
Záruka na elektromobily Tesla nie je podmienená absolvovaním servisných prehliadok. To znamená, že servisné prehliadky nie sú povinné. Kto chce, môže si predplatiť servisné prehliadky na 4 roky. V cene sú zahrnuté náklady na prácu a materiál, aj diagnostika vozidla na diaľku. Viac informácií nájdete v sekcii Tesla servis.
DOPLNENÉ! Tesla zavádza nové servisné balíky: viac služieb za viac peňazí
Aký majú elektromobily Tesla dojazd?
Dojazd elektromobilov Tesla záleží od mnohých faktorov. Predovšetkým od kapacity batérie. Dôležité však sú aj iné faktory ako rýchlosť vozidla, veľkosť kolies. okolitá teplota, spotreba energie pre klimatizáciu či vykurovanie. Konečné hodnoty závisia aj od metodiky merania dojazdu. Model S môže mať dojazd v rozpätí 340 km až 613 km a Model X 322 km až 542 km. Podrobné informácie o dojazde elektromobilov Tesla nájdete sekciách Model S dojazd a Model X dojazd.
Čo má spoločné Nikola Tesla a Tesla Motors?
Slávny vynálezca Nikola Tesla a automobilka Tesla Motors majú spoločné samozrejme meno. Toto meno však nebolo vybrané náhodne. Spoločnosť Tesla považuje Nikola Teslu za stelesnenie inovácií a za inovatívnu sa považuje aj samotná automobilka. Navyše je Nikola Tesla vynálezcom elektromotora na striedavý elektrický prúd, ktorý tvorí základ pohonnej jednotky elektromobilov Tesla.
Čo má spoločné Elon Musk s Tesla Motors?
Elon Musk je spoluzakladateľom automobilky Tesla Motors. Taktiež je jej generálnym riaditeľom (CEO) a s 22,25 % aj väčšinovým vlastníkom. Dá sa povedať, že je „mozgom“ celej spoločnosti, ktorý udáva jej smerovanie. Podrobné informácie o Elonovi Muskovi nájdete v našom článku Elon Musk – životopis génia plný zaujímavostí…
Čo má spoločné SpaceX s Tesla Motors?
Spoločnosti SpaceX a Tesla Motors majú „spoločného“ Elona Muska. Je generálnym riaditeľom (CEO) oboch spoločností. V spoločnosti SpaceX je aj technickým riaditeľom (CTO) a je jej jediným zakladateľom, kým k Tesle sa pridal len ako „dodatočný“ spoluzakladateľ. Spoločnosť SpaceX pôsobí v aerokozmickom priemysle. Vyrába raketové nosiče Falcon 1, Falcon 9 a Falcon Heavy. Pomocou svojej vesmírnej lode Dragon uskutočňuje komerčné lety do vesmíru, ktorých cieľom je väčšinou vynesenie telekomunikačných družíc na obežnú dráhu Zeme.
Čo má spoločné SolarCity s Tesla Motors?
Opäť Elona Muska, ktorý pomáhal spoločnosti pri jej rozbehu a je jej predsedom. Onedlho to však už platiť nebude, pretože Tesla Motors sa dohodla na kúpe spoločnosti SolarCity. Celá transakcia má hodnotu 2,33 miliardy eur. Spoločnosť SolarCity sa špecializuje na výrobu solárnych panelov.
Na čo kúpila Tesla Motors spoločnosť Grohmann Engineering?
Odkúpenie spoločnosti Grohmann Engineering bolo logickým krokom na ceste k plánovanému zvyšovaniu produkcie automobilky Tesla. Grohmann Engineering je etablovaný výrobca zariadení pre priemyslelnú automatizáciu. Súbežne s kúpou spoločnosti zriadila Tesla Motors divíziu Tesla Advanced Automation, ktorá sa bude v rámci know-how Grohmann Engineering venovať vývoju a výrobe robotických liniek pre potreby tovární Tesla Factory a Gigafactory.
Čo je Tesla Autopilot?
Tesla Autopilot je polo-autonómny jazdný asistent, ktorým sú vybavené všetky elektromobily Tesla od roku výroby 2014. Na jeho využívanie je však nutná softvérová aktivácia, ktorá je za príplatok. Tesla Autopilot dokáže riadiť vozidlo autonómne, bez zásahu vodiča. Úroveň Tesla Autopilota sa pohybuje medzi 2. a 3. stupňom automatizácie podľa indexu SAE, pričom najvyšší 5. stupeň zodpovedá plnej automatizácii. To znamená, že pre zachovanie bezpečnosti je nutná pozornosť vodiča, ktorý musí byť pripravený okamžite prebrať riadenie vozidla v prípade hroziaceho nebezpečenstva.
Doplnené! Nový Tesla Enhanced Autopilot je plne autonómnych systémom piatej, teda najvyššej úrovne. To znamená, že vozidlo sa riadi samočinne, bez nutnosti zásahu vodiča. Podrobné informácie nájdete v našom článku Nový Autopilot Tesla, sci-fi sa stalo skutočnosťou.
Doplnené! VIDEO: premávka očami nového Autopilota Tesla
Existuje niečo ako Tesla bazár?
Áno, dokonca je to oficiálny bazár spoločnosti Tesla Motors, ktorá ponúka ojazdené „pre-owned“ elektromobily Tesla Model S s certifikáciou a firemnou zárukou. Zoznam dostupných automobilov nájdete na stránke tesla.com
Je možné kúpiť akcie Tesla Motors?
Áno, Tesla Motors je od roku 2010 verejne obchodovateľnou spoločnosťou, kedy vstúpila na elektronický burzový trh NASDAQ. Na burzovom trhu pôsobí pod značkou TSLA.
Čo je Tesla Powerwall?
Tesla Powerwall je vysoko-kapacitná nástenná batéria na domáce využitie. Má kapacitu 6,4 kWh (pri predstavení uvádzala Tesla kapacitu 7 kWh) a jej cena je cca 2 700 €. Táto kapacita je postačujúca na celodenný chod bežnej domácnosti. Primárne bola vyvinutá na uskladnenie energie získanej pomocou slnečných kolektorov, ale samozrejme je možné uskladniť energiu z hocakého zdroja. Hlavnou myšlienkou Powerwall je, že batéria sa nabíja v čase najintenzívnejšieho slnečného svitu a na večer, kedy je odber elektrickej energie najväčší, je k dispozícií 100 % ekologická energia. V čase nepriaznivého počasia je možné Powerwall dobiť z elektrickej siete, najlepšie v noci, kedy je cena elektriny najnižšia a využívať ju počas celého nasledujúceho dňa. V prípade výpadku prúdu sa nič nedeje, pretože „záložný“ zdroj je zavesený priamo na stene.
Na trhu bola aj 10 kWh verzia batérie Tesla Powerwall, ale z dôvodu nižšieho dopytu sa prestala vyrábať, čím sa zvýšila výrobná kapacita 6,4 kWh verzie.
Doplnené! Spoločnosť Tesla Motors predstavila 29. októbra 2016 novú batériu Powerwall 2.
Čo je Tesla Powerpack?
Tesla Powerpack je v podstate Powerwall pre priemyselné využitie. Najväčším rozdielom je kapacita oboch batérií. Kapacita Tesla Powerpack začína na 100 kWh. Batérie Powerpack je možné vzájomne spájať, a tým postupne podľa potreby navyšovať kapacitu.
TESLA MODEL S – FAQ
V PRÍPADE, ŽE VÁM TU CHÝBA ZODPOVEDANÁ OTÁZKA, NEVÁHAJTE NAVŠTÍVIŤ NAŠE TESLA FÓRUM A POLOŽIŤ SVOJU OTÁZKU.
Aká je čakacia doba na Model S?
Čakacia doba na elektromobil Tesla Model S je v súčasnosti 2 až 3 mesiace.
Aká je cena automobilu Tesla Model S?
Cena Modelu S začína na sume 64 300 eur (bez DPH) za model so 60 kWh batériou a končí na 127 700 eurách (bez DPH) za „Performance“ verziu pohonom oboch náprav, 100 kWh batériou a Ludicrous Mode. Cenu nie je problém ešte navýšiť príplatkovou výbavou… K cene každého automobilu Tesla treba ešte pripočítať regulačný a colný poplatok vo výške 440 €. Kompletný cenník nájdete v sekcii Tesla Model S cena. Doplnené! Tesla zvyšuje cenu najlacnejšieho Modelu S o 2 000 $.
Ako dlho trvá nabitie Modelu S?
Dĺžka nabíjania Modelu S závisí od zdroja nabíjania a kapacity batérie. Ak by sa Model S nabíjal pomocou najvýkonnejšej nabíjačky Tesla Supercharger, nabitie Modelu S so 60 kWh batériou, z 10 % kapacity batérie na 80 %, by trvalo cca 27 minút. To znamená, že za 27 minút by ste získali dojazd cca 320 km. Pri bežnom domácom nabíjaní je rýchlosť nabíjania podstatne nižšia, čo vzhľadom na to, že sa elektromobil nabíja prevažne cez noc, vôbec nevadí. Cez 3-fázovú 400V 16A „garážovú“ zásuvku sa Model S nabíja rýchlosťou 54 km/h. To znamená, že za jednu hodinu nabíjania získate dojazd 54 km. Celú 60 kWh batériu tak dobijete za menej ako 8 hodín, čím získate dojazd 400 km. Problematika nabíjania s kompletnými údajmi o dĺžke nabíjania Modelu S je spracovaná v sekcii Nabíjanie.
Aká je záruka na Model S?
Spoločnosť Tesla Motors poskytuje na Model S štandardnú 4-ročnú záruku s obmedzením na 80 000 km. Na pohonnú jednotku a batériu sa vzťahuje predĺžená záruka 8 rokov. Táto záruka sa nevzťahuje na stratu kapacity batérie, ktorá je však aj po rokoch zanedbateľná.
Aká je spotreba Modelu S?
Priemerná spotreba Modelu S s 85 kWh batériou je 24 kWh na 100 km, čo je podľa agentúry EPA ekvivalentom spotreby 2,64 l paliva na 100 km pri spaľovacom automobile. Podrobnejšie informácie o spotrebe nájdete v sekcii Tesla Model S – spotreba.
Aké sú prevádzkové náklady Modelu S?
Agentúra EPA vypočítala, že pri celoročnom domácom nabíjaní Modelu S s 85 kWh batériou, sú náklady na elektrinu 670 €. Do výpočtu bola zahrnutá cena elektrickej energie úrovni 0,116 €/kWh, čo je priemerná cena v USA. Na Slovensku je však cena vyššia a samozrejme závisí od vášho dodávateľa. Priemerná cena v SR v roku 2015 bola 0,15 €/kWh. To by znamenalo ročné náklady cca 866 €.
Je Tesla Model S P100D najrýchlejším sériovo vyrábaným autom sveta?
Nie. Ani maximálnou rýchlosťou, ktorá je elektronicky obmedzená na 250 km/h, ani zrýchlením z 0 na 100 km/h. P100D-éčko akceleruje na túto rýchlosť za 2,6 sekundy, kým napr. Porsche 918 Spyder to zvládne za 2,3 sekundy. Tejto problematike sa podrobne venujeme v článku o rýchlosti Modelu S P100D.
AKTUALIZOVANÉ! Tesla Model S P100D je po aktualizácii najrýchlejšie akcelerujúcim automobilom na svete!
Ktoré pripravované elektromobily sa považujú za konkurenciu Tesla Model S?
Ako o konkurencii pre Model S sa hovorí v prípade elektromobilov Lucid Air, Porsche Mission E, Fisker EMotion, Aston Martin Rapide E, Faraday Future FF 91, LeEco LeSEE či Rimac Concept One.
Bude jazdiť Tesla Model S závody elektromobilov Electric GT?
Áno, je to potvrdené. Od roku 2017 budú jazdiť vozidlá Tesla Model S šampionát elektromobilov Electric GT. Konkrétne sa bude jednať o upravené verzie Model S P85. Podrobné informácie o pretekoch a závodných elektromobiloch nájdete v našich článkoch Tesly Model S budú jazdiť preteky FIA Electric GT a Toto je závodný špeciál Model S pre šampionát Electric GT.
Nenašli ste, čo ste hľadali? Pripravili sme pre vás podrobný článok o elektromobile Tesla Model S.
TESLA MODEL X – FAQ
CHÝBA VÁM TU NEJAKÁ OTÁZKA OHĽADOM ELEKTROMOBILU TESLA MODEL X? NEVÁHAJTE NAVŠTÍVIŤ NAŠE TESLA FÓRUM A POLOŽIŤ SVOJU OTÁZKU.
Aká je čakacia doba na Model X?
V súčasnosti je čakacia doba na SUV Tesla Model X cca 4 mesiace. Platí to pre zákazníkov z regiónu „other Europe“, do ktorého spadá aj Slovenská republika.
Aká je cena automobilu Tesla Model X?
Cena SUV Tesla Model X začína na 83 000 €. Jedná sa o verziu 75D s pohonom oboch náprav (4×4) a batériou o kapacite 75 kWh. V štandardnej výbave je aj vzduchové pruženie Smart Air Suspension. Na opačnom konci cenníka stoji Model X P100D, ktorý má 100 kWh batériu, aktívny spojler a tzv. Ludicrou Mode, pomocou ktorého akceleruje toto 2,5 tonové SUV z 0 na 100 km/h za 3 sekundy. Za túto beštiu zaplatíte takmer 129 000 €. Uvádzané ceny sú bez DPH a bez colného a regulačného poplatku vo výške 440 €. Kompletný cenník nájdete v sekcii Tesla Model X cena.
Aká je svetlá výška Modelu X?
Svetlá výška Modelu X bez vzduchového pruženia je 185 mm. V prípade verzie vybavenej vzduchovým pružením Smart Air Suspension je možné nastaviť svetlu výšku v rozmedzí 137 až 211 mm. Podrobné špecifikácie Modelu X nájdete v sekcii Tesla Model X špecifikácie. #tag: ground clereance
Ako dlho trvá nabitie Modelu X?
Doba nabíjania elektromobilov vo všeobecnosti závisí od výkonu nabíjacej stanice, výkonu palubnej nabíjačky a kapacity batérie. Model X je možné nabiť prostredníctvom nabíjacej stanice Tesla Supercharger behom pol hodiny. Na druhej strane, keby ste ho nabíjali cez obyčajnú domácu jednofázovú zásuvku, trvalo by to celý deň. Preto sa pre domáce nabíjanie odporúča zriadenie 3-fázovej 400V 16A zásuvky. Jej inštalácia nie zložitá a Model X cez ňu nabijete behom noci za cca 8 hodín. Problematika nabíjania je veľmi obšírna téma, ktorú sme komplexne spracovali v samostatnom článku Nabíjanie elektromobilov Tesla.
Aká je záruka na Model X?
Spoločnosť Tesla Motors poskytuje na všetky svoje elektromobily štandardnú 4-ročnú záruku s obmedzením na 80 000 km. Na batériu a pohonnú jednotku je to až 8 rokov. Záruka sa nevzťahuje na stratu kapacity batérie. Tá je však aj po mnohých 10-tisícoch najazdených km zanedbateľná.
Aká je spotreba Modelu X?
Tesla Model X 90D má priemernú spotrebu energie 21 kWh/100 km. Priemerná spotreba verzie P90D s výkonnejšími elektromotormi je 24 kW/100 km. Viac o spotrebe…
Aké sú prevádzkové náklady Modelu X?
Ročné prevádzkové náklady pri najazdených 24 000 km sa odhadujú pri Modeli X 90D na 790 €. Vo výpočtoch je zahrnutá priemerná cena elektriny na Slovensku, pričom odhad počíta s celoročným nabíjaním z domácej siete. V prípade využívania bezplatných nabíjacích staníc sa náklady na prevádzku konštantne znižujú. Viac o prevádzkových nákladoch…
Na čo sú dobré dvere Falcon Wings?
Myšlienka krídlových dverí Falcon Wings napadla Elona Muska v časoch, keď jazdil na Audi Q7. Široké auto s veľkými dverami mu prišlo veľmi nepraktické pri parkovaní na užších parkovacích miestach. Preto trval na osadení Modelu X krídlovými dverami, ktorým stačí na ich otvorenie 30 cm po stranách automobilu. A keďže sa dvere vyklápajú až po takmer strednú líniu strechy, je jednoduché nakladať či vykladať deti z autosedačiek či nastupovať do 3. radu sedadiel. Viac informácii o krídlových dverách nájdete v sekcii Tesla Model X – Falcon Wings.
Aké ocenenia získal Model X?
Ostatným ocenením, ktoré získal Model X, bolo ocenenie Golden Steering Wheel v kategórii najlepšie SUV roka 2016.
Ktoré pripravované elektromobily sa považujú za konkurenciu Tesla Model X?
Ako o konkurencii pre Model X sa hovorí v prípade elektromobilov Mercedes EQ, Jaguar I-Pace, Audi Q6 E-Tron či Faraday Future Crossover.
Ak ste tu nenašli, čo ste hľadali, prečítajte si náš podrobný článok o Modeli X.
TESLA MODEL 3 – FAQ
V PRÍPADE, ŽE VÁM TU CHÝBA ZODPOVEDANÁ OTÁZKA, NEVÁHAJTE NAVŠTÍVIŤ NAŠE TESLA FÓRUM A POLOŽIŤ SVOJU OTÁZKU.
Aká bude cena automobilu Tesla Model 3?
Oficiálny cenník neexistuje, ale cena základnej verzie Modelu 3 má byť 35 000 dolárov (cca 32 000) bez DPH a bez štátnych úľav či príspevku na elektromobily. Tesla Model 3 ponúkne v základe batériu menšiu ako 60 kWh a dojazd 345 km, zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 6 sekúnd, zadný náhon a nadštandardnú bezpečnostnú výbavu.
Bude obrovský displej stredovej konzoly v sériovom Modeli 3?
Elon Musk sa vyjadril, že nebude. Obrovská dotyková obrazovka by sa mala objaviť až v „neskorších“ modeloch značky.
Je podoba interiéru Modelu 3 konečná?
Nie. Interiér produkčnej verzie sa má podľa Elona Muska výrazne odlišovať od predstaveného konceptu. Pribudne nový volant, head-up displej a to stredovej konzoly zmizne obrovský „monitor“. Palubné prvky bude možné ovládať gestami. V novom interiéry sa majú pasažiéri cítiť ako v kozmickej lodi.
Doplnené! Tesla Model 3: najnovšie fotografie interiéru
Kedy sa začne Tesla Model 3 predávať?
Spoločnosť Tesla Motors predpokladá zahájenie výroby v polovici roka 2017. Prvé Modely 3 by sa mali dostať k svojim majiteľom koncom roka 2017. DOPLNENÉ! Výrobná verzia Modelu 3 bude predstavená vo februári až marci 2017
#tagy: tesla model 3 release date
Aké sú podmienky rezervácie Modelu 3?
Podmienkou je zloženie zálohy 1 000 €. Tá sa uhrádza kartou online prostredníctvom stránky tesla.com. Nejedná sa o záväznú objednávku, ale o akési „postavenie sa do fronty“ na Tesla Model 3. Rezerváciu je možné zrušiť s tým, že Tesla Motors vráti plnú výšku zálohy.
Aký sľúbený darček dostali tí, či si Model 3 rezervovali medzi prvými?
Prví záujemcovia, ktorí si rezervovali elektromobil Tesla Model 3 ešte predtým, ako bol predstavený, obdržali od Tesla Motors prvotné skice Modelu 3 a ďakovnú kartu. Ale nemá to byť všetko. Viac našom článku Tesla rozposiela darčeky prvým držiteľom rezervácií na Model 3.
Nenašli ste, čo ste hľadali? V podrobnom článku o Modeli 3 sme zhromaždili všetky známe informácie o pripravovanom kompakte značky Tesla.
OBJEDNÁVANIE VOZIDIEL TESLA – FAQ
V PRÍPADE ĎALŠÍCH OTÁZOK NAVŠTÍVTE NAŠE TESLA FÓRUM A POLOŽTE SVOJU OTÁZKU.
Ako kúpiť / objednať elektromobil Tesla?
Pre záujemcov zo Slovenska je jedinou možnosťou internetová objednávka prostredníctvom stránky „tesla.com“. Objednávku je síce možné uskutočniť napríklad aj na predajni Tesla vo Viedni (najbližší Tesla Store), ale v konečnom dôsledku je to isté, ako online objednávka, pretože vám ako „neobčanovi“ Rakúska nemôžu doručiť vozidlo Tesla na túto predajňu. Podrobné infomácie o podmienkach a možnostiach objednávania nájdete v tomto článku…
Ako a kde mi doručia objednaný elektromobil Tesla?
Slovenskí zákazníci si musia vyzdvihnúť svoje elektromobily v holandskom meste Tilburg, kde je distribučné stredisko Tesla. V prípade, že je elektromobil kupovaný na firmu, ktorá je platcom DPH, je nutné si nechať vozidlo doviesť na Slovensko prepravnou spoločnosťou.
Ako sa platí záloha pri objednávke elektromobilov Tesla, aká je jej výška a aký je priebeh objednávky?
Jednoducho, ako hocaký iný tovar objednaný cez e-shop v zahraničí – platobnou kartou online. Pre dokončenie konfigurácie vozidla, je nutné vyplatenie počiatočnej zálohy 2 000 €. Po jej vyplatení, bude kupujúci kontaktovaný ohľadom zaplatenia ďalšej zálohy vo výške 25 000 €. Potom začne plynúť 14-dňová lehota, kedy je možné konfiguráciu vozidla upraviť či objednávku zrušiť. Po týchto 14 dňoch už nie je možné požiadať o vrátenie zálohy, pretože vaša požiadavka už bola odoslaná do výroby. Potom sa dopláca zvyšok ceny elektromobilu Tesla.
Je možné kúpiť elektromobil Tesla na leasing?
Spoločnosť Tesla Motors neposkytuje leasing svojich vozidiel pre zákazníkov z nášho regiónu. Momentálne zisťujeme možnosti v rámci slovenských lízingových spoločností…
ELEKTROMOBILITA – FAQ
V PRÍPADE, ŽE STE NENAŠLI, ČO STE HĽADALI, NAVŠTÍVTE NAŠE TESLA FÓRUM, PROSTREDNÍCTVOM KTORÉHO MÔŽETE POLOŽIŤ SVOJU OTÁZKU.
Čo je elektromobilita?
Elektromobilita je vo všeobecnosti pohyb prostredníctvom elektrickej energie. Pojmom elektromobilita sa označuje aj prevádzka dopravných prostriedkov s elektrickým pohonom. Zaužívaný je aj výraz e-mobilita. Medzi dopravné prostriedky spadajúce do kategórie elektromobility patria elektrické automobily, bicykle, motocykle či skútre, lode, lietadlá, vlaky, „električky“, metro, trolejbusy a autobusy.
Čo je to plug-in hybrid?
Výrazom plug-in hybrid sa označujú automobily, ktoré majú spaľovací motor aj elektromotor, ktorý sa dá nabíjať prostredníctvom zásuvky. To znamená, že automobil treba tankovať palivom a v prípade, že na dobitie batérie elektromotora nepostačuje rekuperácia, je možné ju dobiť z extrerného zdroja pomocou kábla.
Sú ceny elektromobilov vyššie v porovnaní so spaľovacími autami?
Áno, žiaľ vo všeobecnosti platí, že cena elektromobilov je vyššia v porovnaní s „príbuznými“ spaľovacími automobilmi. Je to spôsobené predovšetkým málo-sériovou výrobou a vyššou cenou batérií. Prevádzka elektromobilov je samozrejme lacnejšia a malo by to platiť aj v prípade servisu.
Čo sa týka elektromobilov Tesla, nie je tento cenový rozdiel až taký markantný, pretože ceny prémiových vozidiel rovnakej triedy s porovnateľnou výbavou a výkonom sú nasadené oveľa vyššie.
Aké elektromobily sú dostupné na slovenskom trhu?
Na slovenskom trhu sa oficiálne predávajú nasledovné elektromobily: BMW i3, Nissan Leaf, VW e-Golf, VW e-Up!, Peugeot Partner Electric, Nissan NV200, Kia Soul EV, Citroen C-Zero, Peugeot iOn, Citroen Berlingo Electric, Hyundai Ioniq Electric, Mercedes B ED, Opel Ampera-e (od 2017), Renault Zoe (od 2017)
Aké hybridné autá, resp. plug-in hybridy sú dostupné na slovenskom trhu?
Na slovenskom trhu sa oficiálne predávajú nasledovné hybridy, resp. plug-in hybridy: BMW i8, Kia Niro, Toyota Prius, Hyundai Ioniq, VW Golf GTE, BMW 3, Toyota Prius Plug-in Hybrid, BMW 2, Kia Optima, VW Passat, Audi A3, Mitsubishi Outlander PHEV, BMW X5, Volvo XC 90 T8, Audi Q7, BMW 7.
Vzťahujú sa príspevky / dotácie na elektromobily na Slovensku aj pre modely Tesla?
Dotácia, resp. prispevok na elektromobily na Slovensku sa žiaľ vzťahuje len na elektromobily zakúpené na Slovensku. Keďže automobilka Tesla Motors nemá na slovenskom trhu zastúpenie, nie je možné požiadať o 5 000 € príspevok na zakúpenie elektromobilu. Viac informácií o dotáciách na elektromobily a plug-in hybridy ako aj podmienky pre získanie príspevku, nájdete v našom článku Dnes prichádza Martin na zelenom koni – štát začal dotovať elektromobily.
Aký je rozdiel medzi BMW i8 a Tesla Model S?
Najvýznamnejšie rozdiely medzi BMW i8 a Modelom S sú v pohone a type karosérie. BMW i8 je plug-in hybrid, kým Model S je elektromobil. BMW i8 je 2-dverové 4-miestne kupé, zatiaľ čo Model S je 4-dverový sedan (liftback) s 5 plnohodnotnými miestami na sedenie a obrovským batožinovým priestorom. Model S je možné objednať aj s dodatočným 3. radom sedadiel, ktorý pojme 2 detské osoby.
NABÍJACIE STANICE PRE ELEKTROMOBILY – FAQ
V PRÍPADE CHÝBAJÚCEJ OTÁZKY MÔŽETE NAVŠTÍVIŤ NAŠE TESLA FÓRUM A POLOŽIŤ SVOJU OTÁZKU.
Čo je nabíjacia stanica?
V prostredí elektromobility sa pojmom nabíjacia stanica označuje externý zdroj elektrickej energie, ktorým je možné prostredníctvom kábla nabíjať batérie vozidiel, ktoré sú úplne alebo čiastočne poháňané elektromotorom. Avšak nie je nabíjacia stanica ako nabíjacia stanica. Korektne by sa mali týmto pojmom označovať len „nabíjačky“, ktoré nabíjajú batérie vozidiel priamo jednosmerným prúdom (DC).
Sú dostupné nabíjacie stanice pre elektromobily na Slovensku?
Na Slovensku je veľmi slušná sieť nabíjacích staníc, ktorú nám dokonca závidia aj motoristickí novinári zo západu. Podrobnejšie informácie nájdete v našom samostatnom článku Nabíjacie stanice na Slovensku.
Ako sa používajú nabíjacie stanice?
V prípade bezplatných nabíjacích staníc je to jednoduché. Zoberiete príslušný konektor (Mennekes Type 2) a zasuniete do nabíjacie portu svojej Tesly. Palubný systém vozidla si sám nastaví najväčší možný odber energie a o stave nabíjania vás informuje prostredníctvom infotainmentu či na diaľku cez mobilnú aplikáciu.
Existujú však aj bezplatné nabíjacie stanice, pri ktorých je nutne sa autorizovať identifikačnou kartou. Tá je väčšinou voľne dostupná na vrátnici objektu, v areáli ktorého sa nachádza nabíjačka. Napríklad v prípade nabíjacích staníc elektrární. Ak sa jedna o spoplatnené nabíjanie je nutné sa identifikovať vlastnou kartou, ktorú si treba v predstihu vybaviť. Kompletná problematika nabíjania je spracovaná v sekcii Nabíjanie na nabíjacích staniciach.
Aké sú poplatky / ceny za nabíjanie na nabíjacích staniciach?
Nabíjanie na väčšine nabíjacích staníc na Slovensku je zdarma. Najväčšia sieť nabíjačiek spoločnosti GreenWay je však spoplatnená. Nabíjanie má minútovú tarifikáciu a cena za minútu sa pohybuje od 0,10 do 0,50 €, v závislosti od typu paušálu. Rýchlosť nabíjania je pritom viac ako 200 km/h. Podrobnejšie informácie nájdete v časti Nabíjacie stanice GreenWay.
Ako nabijem elektromobil na nabíjacích staniciach GreenWay?
Na nabíjanie na nabíjacích staniciach GreenWay je nutné zriadenie karty GreenWay cez stránku greenway.sk. Prostredníctvom tejto karty sa zákazník musí identifikovať pred každým nabíjaním.
Sú na Slovensku nabíjacie stanice Tesla Supercharger?
Momentálne sa na Slovensku nachádza jedna nabíjacia stancia Tesla Supercharger. A to pri obci Sielnica neďaleko Zvolena. Spoločnosť Tesla Motors prisľúbila v dohľadnej dobe aj zriadenie nabíjacej stanice Tesla Supercharger v Bratislave. Viac informácii Tesla Supercharger na Slovensku…
Čo sú to Supercharger kredity?
Supercharger kredity sú novým systémom spoplatnenia nabíjania cez nabíjačky Tesla Supercharger. Majitelia elektromobilov Tesla, ktorí majú záujem o nabíjanie na Superchargeroch, si jednoducho na stránke Tesla Motors dobijú na svoj účet nabíjací kredit. Po pripojení Supercharger rozpozná vozidlo a priradí ho k účtu majiteľa. Po dokončení nabíjania mu budú z účtu automaticky strhnuté kredity. Odpadá tak nutnosť autentifikácie pomocou RFID karty. Celá problematika kreditného systému je spracovaná v článku Tesla zavádza systém kreditov pre Supercharger.
OSTATNÉ ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
V PRÍPADE, ŽE STE NENAŠLI TO, ČO STE HĽADALI, NEVÁHAJTE NAVŠTÍVIŤ NAŠE TESLA FÓRUM A POLOŽIŤ SVOJU OTÁZKU.
Čo je Interplanetary Transport System?
Interplanetary Transport System je vesmírny program spoločnosti SpaceX, ktorej vlastníkom je Elon Musk. Jeho cieľom je ukutočnenie letu na Mars v roku 2022. O dva roky neskôr sa má cesty zúčastniť aj ľudská posádka. Do roku 2060 by chcel Elon Musk kolonizovať Mars miliónovým počtom ľudí. Viac infomácií o Interplanetary Transport System…
Na čo je podľa Elona Muska dobrá kolonizácia Marsu?
Kolonizácia Marsu má byť záložným plánom pre prežitie ľudstva. Podľa Muska nemôžeme vylúčiť svetovú katastrofu, ktorá by vyhladila ľudskú rasu. Na mysli má predovšetkým zrážku Zeme s obrovským asteroidom, nevyliečiteľný smrteľný vírus či výbuch zničujúcej atómovej bomby. Viac o zámere kolonizácie Marsu sa dozviete v našom článku Kolonizácia Marsu začne už o 6 rokov, tvrdí SpaceX.