Novinky o plánovanej továrni Tesla Gigafactory v Európe

0

Miesto výstavby novej továrne Gigafactory 2 spoločnosti Tesla Motors, má byť známe už na budúci rok. Nebudú sa v nej vyrábať len batérie…

Na tlačovej konferencii v Nemecku, uskutočnenej pri príležitosti oznámenia akvizície spoločnosti Grohmann Engineering, sa Elon Musk a technický riaditeľ Tesla Motors JB Straubel rozhovorili o výstavbe novej továrne Gigafactory v Európe.

Miesto výstavby tzv. Gigafactory 2, má byť známe už budúci rok. A nebude sa jednať len o výrobňu batérií, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V Gigafactory 2 sa budú kompletne vyrábať elektromobily značky Tesla. To je opäť posun od pôvodnej stratégie spoločnosti, ktorou bola v rámci tovární Gigafactory iba výroba batérií pre elektromobily a Powerwall a Powerpack článkov. Nedávno taktiež vyšlo najavo, že v rozostavanej továrni Gigafactory 1 v Nevade, bude výroba doplnená o produkciu pohonného ústrojenstva elektromobilov. Takže to vyzerá tak, že v Gigafactory 2 bude integrovaný celý výrobný proces vozidla.

Elon Musk ďalej uviedol, že spoločnosť Tesla Motors čaká významné navyšovanie výroby zo súčasných 100 000 na 600 000 vozidiel ročne. Pritom nie je tomu tak dávno, čo dlhodobejšie uvádzal zvyšovanie ročnej výrobnej kapacity na 500 000 kusov. Ambície automobilky očividne narastajú každým dňom. Musk dokonca uviedol, že továreň vo Fremonte bude schopná v budúcnosti produkovať až milión vozidiel ročne, pričom samotná Gigafactory 1, bude schopná pokryť kompletný dopyt na batérie do tohto počtu vozidiel.

Tesla Factory vo Fremonte

Výroba Modelu S v továrni vo Fremonte. Zdroj: tesla.com

Automobilka už dlhšie avizovala, že po naplnení výrobnej kapacity továrne Teslafactory vo Fremonte, musí byť Tesla Motors schopná neodkladne spustiť výrobu v novom európskom závode, čo touto tlačovkou definitívne potvrdila. A to nie je všetko. Elon Musk sa na konci vyjadril, že Gigafactory 2 vraj nemusí byť jedinou v rámci Európy. V dlhodobejšom horizonte budú nutné možno až 3 továrne, ktoré by pokrývali dopyt po elektromobiloch a batériách značky Tesla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla vraj postaví továreň Gigafactory 2 v Česku
Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?

 

Odkúpenie Grohmann Engineering

Pripomíname, že včera Tesla oznámila odkúpenie nemeckej spoločnosti Grohmann Engineering. Tá je špecialistom na výrobu zariadení priemyselnej automatizácie. Dôvodom je práve spomínané navyšovanie produkcie. Tesla v týchto dňoch zakladá novú divíziu Tesla Advanced Automation, ktorá bude prostredníctvom odkúpenej spoločnosti Grohmann Engineering navrhovať, vyvíjať a vyrábať automatizované roboty a zariadenia potrebné pre výrobu v továrňach Teslafactory a Gigafactory.

Takže automobilka sa bude napokon venovať aj výrobe „strojov, ktoré vyrábajú stroje.“ Divízia ostane v Nemecku v pôvodnom sídle spoločnosti Grohmann Engineering v meste Prüm.

grohmann engineering

Zdroj článku: electrek.co. Zdroj titulného obrázku: tesla.com

Tak čo, dovolíme Elonovi postaviť  továreň na Slovensku? Bolo by to celkom zaujímavé v náväznosti na pripravovaný projekt Hyperloop v Bratislave, čo poviete?:-)

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár