Tesla predstavila nárazuvzdornú solárnu strechu, Powerwall 2 a Powerpack 2

5

Spoločnosť Tesla Motors chrlí v poslednej dobe jeden produkt za druhým. Po nedávnom uvedení nového plne autonómneho Autopilota, predstavila behom dvoch dní solárnu škridlu, Powerwall 2 a Powerpack 2.

Vízia Elona Muska o bezemisných domácnostiach, zásobovaných čistou energiou z trvalo udržateľných zdrojov, naberá opäť reálnejšie kontúry. A to vďaka novopredstavenej solárnej škridle a nástennej batérii Tesla Powerwall, ktorá dokáže energiu získanú zo slnečného žiarenia uskladniť na neskoršie využitie.

Solárna škridla z produkcie Tesla Solar (ex SolarCity) je v podstate hybridom klasickej strešnej krytiny a solárneho panelu. Plní štandardnú ochrannú funkciu strešnej krytiny a zároveň zachytáva slnečné žiarenie, ktoré premieňa na elektrickú energiu. Jej hlavnou výhodou je to, že „jednou ranou je možné zabiť 2 muchy naraz“. Pri výstavbe domu položíte solárnu strechu a nemusíte dodatočne doinštalovávať nevzhľadné solárne panelyEnergiu získanú z premeny slnečného žiarenia je možné zúžitkovať hneď alebo ju možno uskladniť do nástennej batérie Powerwall 2.

Ďalšími prednosťami strechy tvorenej solárnymi škridlami je jej vzhľad a cena. Na výber je zo 4 variantov. Vzor toskánskej pálenej škridly, bridlice, štruktúrovaný vzor a „Smooth Glass“.

Tesla solárna škrídla

Zdroj: tesla.com

Škridlové panely sú potiahnuté špeciálnym filmom, ktorý spôsobuje to, že pri pohľade na strechu z úrovne zeme, pôsobí ako bežná strecha.

tesla solárna strecha škríila film M3

Pohľad z úrovne zeme (vľavo), pohľad z hora (vpravo). Zdroj: tesla.com

Predstavovanie solárnej škridly prebehlo vonku v blízkosti štyroch domov, ktorých strechu tvorili solárne škridly. Nikto zo zúčastnených si neuvedomil, že sa jedná o solárnu strechu, kým na to neboli upozornení. Na vývoji filmu spolupracuje Tesla s renomovanou spoločnosťou 3M. Solárna škridla pozostáva z troch vrstiev. Základ tvorí panel z vysokoefektívnych solárnych buniek, ktoré dokážu produkovať energiu aj počas horúcich letných dní. Tento panel je chránený extrémne odolným a nárazu-vzdorným tvrdeným sklom. Vonkajšiu vrstvu tvorí už spomínaný film, ktorý dokáže špeciálnym spôsobom odrážať zbytkové slnečné lúče.

Štruktúra solárnej škridly. Zdroj: tesla.com

Štruktúra solárnej škridly. Zdroj: tesla.com

Elon Musk na prezentácii neuviedol presnú cenu solárnej škridly. Vyjadril sa však, že celková cena solárnej strechy po odpočítaní hodnoty vyprodukovanej elektriny bude nižšia, ako v prípade klasickej strešnej krytiny. Solárnu strešnú krytinu bude Tesla predávať, rovnako ako svoje elektromobily, priamo zákazníkom bez využitia externej distribučnej siete. Krytina bude uvedená na trh v lete budúceho roku.

 

Tesla Powerwall 2

Požadovanú efektivitu solárnej strechy, by nebolo možné dosiahnuť bez zariadenia na uskladnenie nevyužitej energie. Z tohoto dôvodu Tesla inovovala svoju nástennú batériu pre domácnosti Powerwall. Nová verzia nesie označenie Powerwall 2. Okrem navýšenia kapacity zo 7 kWh na 14 kWh, bola nová batéria obohatená o invertor. Vďaka nemu je možné uložený jednosmerný prúd konvertovať na striedavý a tým pádom priamo z batérie napájať spotrebiče v domácnosti. Maximálny výkon batérie sa má pohybovať na úrovni 7 KW. Plne nabitá batéria Powerwall 2 má pokryť energetické nároky 3-izbového domu počas celého dňa. Vďaka potrebnej IP ochrane je možné Powerwall 2 inštalovať aj vo vonkajších priestoroch.

tesla powerwall 2

Zdroj: Tesla Motors

Cena Powerwall 2 je 5 500 dolárov. Inštalácia s potrebným hardvérom stojí ďalších 1 000 dolárov. Batériu je možné rezervovať už teraz za poplatok 500 dolárov. Prvé inštalácie začne Tesla realizovať začiatkom roka 2017.

 

Tesla Powerpack 2

Deň pred predstavením solárnej strechy a Powerwall 2, uviedla spoločnosť Tesla Motors novú verziu veľkokapacitnej priemyslovej batérie Tesla Powerpack. Jedná sa v podstate o Powerwall pre priemyselné využitie. Powerpack novej generácie nesie názov Powerpack 2. V porovnaní so svojím predchodcom má 2-násobne vyššiu energetickú hustotu. To znamená kapacitu 200 kWh. Batéria je vybavená novým invertorom, vďaka ktorému sa výrazne zjednodušuje inštalácia. Zlepšila sa aj možnosť škálovania systému viacerých Powerpack 2 batérií.  Kapacitu je možné navyšovať na úroveň niekoľkých desiatok MWh. Nový Powerpack 2 je možné zakúpiť už dnes.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ak Tesla nedokáže dodať do Austrálie 100 MWh Powerpack systém do 100 dní, poskytne ho zdarma

tesla powerpack

Systém viacerých Powerpack batérií. Zdroj: tesla.com

 

Zdroj: Tesla Motors. Zdroj titulného obrázka: tesla.com

tesla magazin zdielanie

Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a eko-tech inovácií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Pán Bakša. Už dlhšie sledujem vývoj krytiny s využitím slnečnej energie. Vlastným staršiu nehnuteľnosť ktorá by mala prejsť rekonštrukciou a preto, že hrúbka múrov sa pohybuje od 70 cm do 1m uvažujem s stenovým topením. Preto uvažujem využiť škridle – tesla alebo niečo podobné v kombinácií so strešným zberačom tepla pod krytinou (vodným hadom) a zásobníkom tepla. Chcel by som dosiahnuť sebestačnosť od dodávok akejkoľvek energie. Rad by som to prebral.

    • Dobrý deň,

      ospravedlňujem sa, ale žiaľ v rámci solárnych systémov nemám dostatok informácií a skúseností, aby som vám mohol byť skutočne nápomocný. V tomto prípade, by som oslovil odborníkov z praxe.

    • Vaško pozri si koľko KWh/m2 dáva slnko energie pre každý jeden kalendárny mesiac v roku, dalej si pozri koľko KWh potrebuješ za zimnú sezónu vykurovaciu na potreby tepelnej pohody tvojho objektu. Podľa tohoto si navrhni systém a jasne uvidíš koľko % budeš potrebovať ako sekundárny zdroj dokúrenia. Ja mám 17kWp Ktorý za rok vyrobí 18-19tisíc kWh z ktorého viem zobrať na dokurovanie a TUV behom roka 11tisíc kWh a potrebu mám 35tisíc kWh za rok. Takže ušetrím okolo 30% na dokurovani cez FVT panely. Samozrejme musíš mať veľký akumulátor(nádrž alebo podlahovku) Ja mám podlahovku kde uskladním až 150kWh. Odporúčam najprv ohrev TUV pomocou FTV panelov aby si pochopil a oboznámil sa so systémom až potom sa možeš vrhnúť na dokurovanie, ale opakujem jedine byvalentné.Moj kontakt:
      srckoooo@azet.sk

  2. Pingback: Čo môžeme očakávať od spoločnosti Tesla v roku 2018?

  3. Pingback: Súboj ekotechnológií: Na Teslu Model S zaútočil solárny panel! :-)

Pridajte komentár