Elektromobily Tesla by sa mali vyrábať aj v Česku

0

Prvá európska továreň automobilky Tesla Motors, tzv. Gigafactory 2, by mala vyrásť neďaleko Prahy. Vyrábať by sa v nej mali batérie, pohonné jednotky, ale aj kompletné elektromobily.

Nie je tomu tak dávno, čo sa Elon Musk rozhovoril na tlačovej besede v Nemecku o výstavbe európskej továrne. Potvrdil, že sa v nej nebudú vyrábať len batérie, ako sa pôvodne predpokladalo, či pohonné ústrojenstvo. Gigafactory 2 bude produkovať aj kompletné elektromobily značky Tesla. Musk sa taktiež vyjadril, že miesto pre výstavbu továrne, bude známe už na budúci rok.

Táto „tlačovka“ sa uskutočnila pri príležitosti odkúpenia nemeckej spoločnosti Grohmann Engineering. Tesla Motors bude v továrni tejto spoločnosti vyvíjať a vyrábať priemyselné roboty, ktoré bude nasadzovať do svojich továrni. Preto sa hneď začalo špekulovať o tom, že Gigafactory 2 vyrastie práve v Nemecku.

Portál The Space Invader však priniesol informáciu, podľa ktorej vyrastie nová továreň v Českej Republike. Presnejšie v opustenej priemyselnej zóne severne od Prahy. Portál sa odvoláva na svoje blízke zdroje a uvádza hneď niekoľko dôvodov, prečo sa tak má stáť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Novinky o plánovanej továrni Tesla Gigafactory v Európe
Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?

Hlavným je, že v obci Cínovec v severných Čechách, sa nachádzajú pod zemou obrovské zásoby lítia, ktoré je hlavnou surovinou pre výrobu batérií elektromobilov. Ložisko má údajne až 330 000 ton. Podľa ČTK je Elon Musk minimálne od júna v kontakte so spoločnosťou Geomet, ktorá má realizovať ťažbu lítia v tejto oblasti.

Ďalšie dôvody neprekvapia. Lacnejšia pracovná sila, lacnejšie pozemky, slabšia mena či zaujímavejšie daňové stimuly, sú isto príjemným ekonomickým benefitom. A ani poloha v srdci Európy s napojením na najvýznamnejšie európske trasy, nie je na zahodenie. Transport výrobných strojov zo susedného Nemecka, taktiež závratne nezaťaží rozpočet Tesla Motors.

V marci tohto roku, kolovala médiami správa, že najvážnejších kandidátom pre výstavbu Gigafactory 2 je Slovenská republika. Avšak v zozname ďalších potenciálnych adeptov portálu The Space Invader, Slovensko chýba. Zrejme kvôli našej silnejšej mene, nedokážeme konkurovať krajinám ako Maďarsko, Poľsko či Rumunsko.

Každopádne nie je nič potvrdené a bude zaujímavé sledovať ako sa to celé vyvinie. Nemuseli by sme byť nenásytní, áut predsa vyrábame už dosť.:-) Odhadovaných 6 000 pracovných miest by určite zamrzelo, ale Praha nie je predsa až tak ďaleko. A „ušetrené“ stimuly, by určite radi privítali aj domáci výrobcovia, ale to je už iná pesnička…

tesla magazin zdielanie

Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a eko-tech inovácií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár