Štát vám prispeje na elektromobil sumou 5 000 €

3

Dnes prichádza Martin na zelenom koni!:-) Štát začal dotovať nákup elektromobilov sumou 5 000 € a plug-in hybridov sumou 3 000 €! K dispozícii je celkovo 5,2 milióna eur, a to dokonca roka 2017. 

Od symbolického dátumu 11.11., ministerstvo hospodárstva SR, spustilo dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku. Jednotkou na poli predaja elektromobilov a plug-in hybridov sa vďaka tomuto programu zrejme nestaneme, ale konečne vláda uskutočnila prvý krok na ceste k trvalo udržateľnej doprave.

Dotačný program je financovaný z recyklačného fondu, do ktorého prispel automaticky každý, kto si v posledných rokoch kúpil hocaký nový automobil alebo elektrický spotrebič. Z tohto fondu bolo vyčlenených 5 miliónov eur. Sumou 200 000 € do neho prispel aj Zväz automobilového priemyslu. Takže dotácie sú obmedzené celkovou sumou 5,2 milióna eur. Po ich vyčerpaní nebude možné v rámci tohto programu požiadať o dotáciu. Dotácia tak bude poskytnutá minimálne prvým 1 040-tim žiadateľom.

Samozrejme všetci odborníci volajú po systémovejších opatreniach. Jednorázová dotácia v dlhodobejšom horizonte nič nerieši. Redakcia Tesla magazínu sa zhoduje, že okrem finančných benefitov, by mali dostať vodiči aj iné motivačné výhody. Jedným z najefektívnejších opatrení osvedčených v zahraničí sa javí zriaďovanie vlastných dopravných pruhov pre vodičov ekologických automobilov či daňové úľavy. Ako účinné sa ukázalo aj zriaďovanie mestských zón, kde majú prístup len elektromobily. Iná ako finančná motivácia je dôležitá hlavne z dôvodu, že ekologické vozidlá dostupné na našom trhu sú aj po započítaní dotácie ešte stále výrazne drahšie, ako ich kolegovia so spaľovacími motormi v rovnakej triede.

Podmienky pre získanie dotácie na elektromobil a PL hybrid

O dotáciu na elektromobil (5 000 €) či plug-in hybrid (3 000 €) môže požiadať každý občan, podnikateľ, firma, mesto či obec, a to do konca roka 2017. Musí sa jednať o osobné vozidlo kategórie M1 alebo malé nákladné vozidlo kategórie N1 do 3 500 kg. Vozidlo musí byť nové, zakúpené a registrované na Slovensku, a to po dobu minimálne 2 rokov. Žiaľ pre záujemcov o elektromobily od Tesla Motors to znamená, že dotácia sa na kúpu vozidiel tejto automobilky nevzťahuje. Jediným riešením je dodatočná úprava podmienok poskytovania dotácie alebo oficiálny vstup automobilky Tesla Motors na slovenský trh. Avšak to sa v najbližšej dobe neočakáva.

V prípade hybridného vozidla, sa musí jednať o tzv. plug-in hybrid, čo je vozidlo so spaľovacím aj elektrickým motorom, ktorého batéria sa musí dať nabíjať zo zásuvky. Firmy a mestá si budú môcť zakúpiť viac ekologických vozidiel, pričom na každé z nich dostanú dotáciu v plnej výške. Príspevok sa v plnej výške vzťahuje na všetky vozidlá, ktoré spĺňajú spomínané kritéria, bez ohľadu na ich cenu.

O uplatnenie dotácie stačí požiadať samotného predajcu vozidla. Ten následne kontaktuje Zväz automobilového priemyslu (ZAP), ktorý je správcom dotačného programu. Predajca spolu so ZAP riešia všetky potrebné administratívne úkony. Jedinou povinnosťou zákazníka je vybavenie evidenčných značiek vozidla. Celá byrokracia by mala trvať 4 až 6 týždňov. Na jej konci podpíše zákazník zmluvu so ZAP. Približne po 2 mesiacov, by mal dostať prvú časť príspevku vo výške jednej tretiny.

Po roku obdrží majiteľ 2. tretinu a rok na to 3. tretinu príspevku. Táto forma vyplácania dotácie sa zavádza z dôvodu eliminácie špekulatívnych nákupov vozidiel. Opatrenie má zabrániť kupovaniu dotovaných eko-vozidiel s cieľom ich následného predaja so ziskom.

Automobily, na ktoré sa vzťahuje dotácia a ich ceny

Ako sme už spomínali, jednou z podmienok pre poskytnutie dotácie na elektromobil či plug-in hybrid, je jeho kúpa v SR. Poďme sa preto pozrieť, aké máme možnosti v rámci slovenského trhu.

Elektromobily dostupné na slovenskom trhu

 • VW e-UP! – od 24 890 €
 • Peugeot Partner Electric (van) – od 25 200 €
 • Nissan NV200 (van) – od 26 900 €
 • Nissan Leaf – od 29 050 €
 • Kia Soul EV – od 29 110 €
 • Citroen C-Zero – od 29 640 €
 • Peugeot iOn – od 29 640 €
 • Citroen Berlingo Electric – od 31 560 €
 • Opel Ampera-e (2017) – cca od 32 000 €
 • BMW i3 – od 32 800 €
 • Hyundai Ioniq Electric – od 34 990 €
 • VW e-Golf – od 36 100 €
 • Mercedes B ED – 39 480 €

SÚVISIACE ČLÁNKY: Porovnávací test kompaktných elektromobilov: BMW i3, VW e-Golf, Nissan Leaf a Hyundai Ioniq

 

Plug-in hybridy dostupné na slovenskom trhu

Ponuka hybridov na slovensko trhu je relatívne bohatá. Väčšinou sa jedná o hybridné verzie klasických spaľovacích modelov. Medzi nimi sa samozrejme nájde množstvo plug-in hybridov. Z dôvodu veľkého počtu plug-in hybridov dostupných v SR, uvádzame len tie najpredávanejšie v tomto roku + hybridnú klasiku v plug-in prevedení – Toyotu Prius a BMW i8. Na obrázku v ďalšej kapitole nájdete tabuľku s presnými predajnými číslami týchto plug-in hybridov.

 • BMW 3 – od 30 500 €
 • Toyota Prius Plug-in Hybrid – od 35 990 €
 • BMW 2 – od 37 500 €
 • Kia Optima – 38 400 €
 • VW Passat – 39 320 €
 • Audi A3 – od 39 560 €
 • Mitsubishi Outlander PHEV – od 45 500 €
 • BMW X5 – od 75 150 €
 • Volvo XC 90 T8 – 76 400 €
 • Audi Q7 – od 81 380 €
 • BMW 7 – od 97 250 €

 

Najpredávanejšie elektromobily a PI hybridy roku 2016 v SR

Prehľad najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku od začiatku roka do októbra 2016.

 

Zdroj: ZAP SR 

Pre dokreslenie súčasnej reality s ekologickými automobilmi na Slovensku, uvádzame celkové objemy predaja elektromobilov a hybridov v našej krajine. Podľa ZAP u nás jazdí cca 250 elektromobilov a 600 hybridov, pričom celkový počet evidovaných vozidiel na Slovensku bol koncom roka 2015, 2 844 000 kusov.

Zdroje: gov.skenergia.sk

Tak čo hovoríte na dotačný program? Sú pre vás tieto príspevky dostatočné na to, aby ste čo i len uvažovali o kúpe elektromobilu či plug-in hybridu? Máte lepší návrh? Neváhajte a podeľte sa o svoje názory v diskusii pod článkom.

tesla magazin zdielanie

Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a eko-tech inovácií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |