Postup pri objednávke a registrácii vozidiel Tesla

2

Spoločnosť Tesla Motors využíva v porovnaní so štandardnými automobilkami, zjednodušený obchodný model. Svoje automobily predáva prostredníctvom vlastných showroomov Tesla Stores a internetovej stránky. Obchádza tým sieť dílerov, ktorých marže by navyšovali ceny vozidiel.

Tesla prevádzkuje aj tzv. Tesla Galleries, ktoré sa na prvý pohľad nelíšia od predajní Tesla Stores. Jediným rozdielom je, že v Tesla Galleries nie je možné priamo objednať vozidlá Tesla. Fungujú v štátoch, napríklad Texase, kde je priamy predaj automobilov zakázaný. Rovnako ako v Tesla Stores, sú tu k dispozícii poradenské služby a testovacie jazdy.

Nanešťastie, Tesla na Slovensku nemá zastúpenie, takže pre tuzemských záujemcov je jedinou možnosťou online objednávka. Ak niekoho napadlo, že si Teslu objedná v neďalekej Viedni, kde sídli najbližší Tesla Store, bude sklamaný. Objednávku s následným prevzatím vozidla na predajni, môžu uskutočniť len občania štátu, v ktorom sa nachádza daná predajňa. Výnimkou sú osoby, ktoré kupujú elektromobil Tesla na firmu registrovanú v danom štáte.

DOPLNENÉ! V novom Tesla Store vo Viedni sa dohovoríte po slovensky

 

Postup pri online objednávke:

 • Po registrácii na stránke tesla.com treba najskôr vybrať lokalitu „Other Europe„.
 • Až potom si môže záujemca nakonfigurovať svoju Teslu.
 • Po nakonfigurovaní je nutné zaplatiť počiatočnú zálohu 2000 €, a to platobnou kartou online. Úhrada sa vykonáva na účet holandskej pobočky Tesla, takže vám môže vaša banka účtovať poplatky za prevod peňazí v rámci EU.
 • V krátkom časovom horizonte, po uhradení počiatočnej zálohy (2000 €), bude záujemca kontaktovaný ohľadom vyplatenia ďalšej zálohy, a to vo výške 25 000 €. Tá je nevyhnutná pre skompletizovanie objednávky.
 • Potom začne plynúť 2-týždňová lehota, kedy môže záujemca upraviť svoju konfiguráciu vozidla alebo zrušiť objednávku. Po dvoch 2 týždňoch je objednávka zaslaná do výroby, a tým zákazník stráca právo na vrátenie zálohy. Zákazník môže požiadať o zrušenie tejto 2 týždňovej čakacej lehoty. Príde tak však o možnosť úpravy objednávky a vrátenia zálohy za zrušenie objednávky.

 

Prevzatie automobilu Tesla

Autá Tesla sa pre Európsky trh montujú vo výrobnom závode v Holandsku. Presnejšie v Tilburgu, kde je aj distribučné centrum. Odtiaľ sa exportujú automobily do Európskych Tesla Stores. Avšak slovenský zákazník si nemôže určiť miesto prevzatia. Na to majú nárok, iba zákazníci z krajín, kde má Tesla svoje zastúpenie. Zákazník zo Slovenska si tak nemôže prevziať svoje vozidlo v najbližšom Tesla Store vo Viedni, ale musí si ho vyzdvihnúť osobne v distribučnom centre v Tilburgu. Je nutné tak učiniť do jedného týždňa od výzvy na prebratie vozidla.

Pozor! Slovenské prepravné značky v zahraničí neplatia. Je nutné vyhľadať v holandskú firmu, ktorá na základe dokladov od vozidla vybaví prepravné značky. Trvá to menej ako štvrť hodiny. Alebo sa pokúsiť dohodnúť s distribučným centrom Tesla, avšak podľa posledných informácií, nie sú ochotní pomôcť.

Pozor! Pokiaľ sa kupuje auto na firmu, ktorá je platcom DPH, nie je možné auto prebrať osobne v Tilburgu bez toho, aby bola uhradená DPH v Holandsku. Vozidlo je nutné priviesť na Slovensko prostredníctvom prepravnej spoločnosti na vlastné náklady. O danej problematike pripravujeme samostatný článok.

Aktualizované! Na základe podnetu nášho čitateľa dopĺňame, že od začiatku roku 2016 je už možné osobné vyzdvihnutie vozidla Tesla, zakúpeného na firmu, ktorá je platcom DPH.

Úkony, ktoré treba vykonať po privezení Tesly na Slovensko:

 • Prvým krokom je samozrejme vybavenie zákonnej poistky.
 • Preloženie potvrdenia o zhode (certificate of conformity) a faktúry. Pozor, prekladateľ alebo prekladateľská firma musia mať certifikát.
 • V prípade, že bola Tesla kupovaná na firmu, je potrebný aktuálny výpis z obchodného resp. živnostenského registra.
 • S týmito dokladmi treba ísť na kontrolu originality.
 • Potom je nutné navštíviť obvodný úrad pre cestnú dopravu, ktorý vystaví veľký technický preukaz
 • Na dopravnom inšpektoráte požiadať o zaevidovanie vozidla.
 • V prípade, že bolo vozidlo registrované na právnickú osobu alebo živnostníka, ktorí sú platcami DPH, je potrebné ísť na daňový úrad.
 • Pre uplatnenie 0% sadzby DPH, je nutné poskytnúť distribučnému centru v Holandsku doklad o registrácii vozidla na Slovensku a podpísané vyhlásenie o uplatnení 0% DPH. Doklad o vyhlásení obdrží zákazník pri preberaní vozidla.
 • Tieto doklady musí zákazník odoslať do 30 dní. Ak tak neurobí, bude musieť doplatiť 21% holandskú DPH.

Rezervácia modelu Tesla Model 3

Zákazníci z regiónu „other Europe“ si môžu rezervovať vozidlo Tesla Model 3 prostredníctvom oficiálnej stránky Tesla.com. Aby bola rezervácia platná je nutné uhradiť rezervačný poplatok vo výške 1 000 €. Tá sa tak učiniť jednoducho v online prostredí stránky prostredníctvom platobnej karty VISA či MasterCard. Rezervácia je nezáväzná a rezervačný poplatok je vratný. Podrobné informácie o rezervácii a objednávke Modelu 3 nájdete sekcií Tesla Model 3.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár