Všetko, čo potrebujete vedieť o spoločnosti Tesla Motors

Tesla Motors je americká spoločnosť vyrábajúca automobily na plne elektrický pohon, tzv. elektromobily, pod značkou Tesla. V roku 2015 spustila Tesla Motors aj predaj vysoko-kapacitných nástenných batérii pre domácnosť Powerwall a batérií pre priemyselné využitie Powerpack. Tesla vyrába aj podpornú infraštruktúru pre svoje elektromobily. Jedná sa vysoko-výkonné nabíjacie stanice Tesla Supercharger.

Spoločnosť Tesla Motors pôvodne založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning v roku 2003. Medzi spoluzakladateľov sa však radia aj JB Straubel, Elon Musk and Ian Wright. Tí vstúpili do spoločnosti tesne po jej založení. Spoločnosť sídli v kalifornskom meste Palo Alto v tzv. Silicon Valley. Inšpiráciou pre jej obchodný názov bol slávny inovátor a vynálezca Nikola Tesla.

TIP: NAJNOVŠIE ČLÁNKY O SPOLOČNOSTI TESLA A JEJ PRODUKTOCH

Medzi jeho najvýznamnejšie vynálezy patrí elektromotor na striedavý prúd, ktorý tvorí základ pohonnej jednotky elektromobilov Tesla. Generálnym riaditeľom (CEO) spoločnosti je známy inžinier, vizionár a úspešný podnikateľ Elon Musk.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Záhada loga Tesla Motors vyriešená!

V roku 2010 vstúpila spoločnosť Tesla na akciový trh. Presnejšie na najväčší elektronický burzový trh NASDAQ, pod menom TSLA. Urobila tak ako prvá americká automobilka od roku 1956, kedy tak učinila spoločnosť Ford. Tesla Motors vtedy uvoľnila 13,3 milióna akcií, pričom jedna akcia mala cenu 17 dolárov. V súčasnosti sa pohybuje cena jednej akcie na úrovni 200 dolárov (180 €).

Prvého augusta 2016 oznámila Tesla Motors, že odkúpi za 2,6 miliardy dolárov (cca 2,33 miliardy €) spoločnosť na výrobu solárnych panelov SolarCity. Presnejšie sa bude jednať o akvizíciu, kde každý akcionár SolarCity získa za 1 akciu SolarCity 0,11 akcie spoločnosti Tesla Motors.

Modely značky Tesla

Prvým elektromobilom spoločnosti Tesla Motors bol Tesla Roadster. Vyrábal sa v rokoch 2008 – 2012 a predalo sa ho viac ako 2 250 kusov v 31 krajinách sveta. Vo svojej dobe to bol elektromobil s najvyšším dojazdom na jedno nabitie (320 km). Bol postavený na základe Lotusu Elise, avšak so svojou britskou „dvojičkou“ mal zhodných len 6% súčiastok. Elektrický pohon bol samozrejme kompletným výrobkom Tesla Motors. Vyrábali sa 2 výkonové verzie, 185 kW (270 Nm) a 215 kW (380 Nm). Maximálna rýchlosť oboch verzií bola 201 km/h a zrýchlenie z 0 -100 km/h za 3,9 resp. 3,7 s.

tesla roadster tesla motors

Tesla Roadster. Zdroj: Tesla Motors

V roku 2012 začala spoločnosť Tesla vyrábať prémiový sedan so športovými vlastnosťami Tesla Model S. O 3 roky neskôr, v roku 2015, bol spustený predaj športovo-úžitkového (SUV) elektromobilu Tesla Model X. Začiatkom roka 2017 príde na trh sedan (liftback) strednej triedy Tesla Model 3. Pôvodne sa mal volať tento model Tesla Model E, avšak názov Model E má chranený patentom automobilka Ford. Po Modeli 3 má Tesla Motors v pláne vyrábať kompaktné SUV postavené na platforme Modelu 3 s označením Tesla Model Y. Tým by sa mal dovŕšiť modelový rad SEXY, presnejšie kvôli patentu Fordu S3XY:-)

16. novembra 2017 predstavila Tesla prototypy dvoch nových modelov. A to elektrický ťahač Tesla Semi a 2. generáciu modelu Tesla Roadster. Ťahač má prísť na trh v roku 2019, Roadster o rok neskôr. V pláne spoločnosti je aj pick-up Tesla Model P a minibus Tesla Type II. Šéf-dizajnérom Tesly je Franz von Holzhausen.

Elektromobily Tesla sa vyrábajú v továrni Tesla Factory (ex NUMMI) s rozlohou pol milióna štvorcových metrov. Nachádza sa v kalifornskom Fremonte. V súčasnosti má Tesla Motors rozostavanú „giga“ továreň Gigafactory, do ktorej sa presunie výroba batérií. Bude sa jednať o najväčšiu továreň na výrobu batérií na svete a o jednu z najväčších budov vôbec. Jej rozloha po dokončení má byť 1,2 milióna metrov štvorcových.

#tagy: tesla car

Distribučná sieť Tesla Motors

tesla stores - tesla motors

Tesla Store v L.A. Autor: Misha Bruk

Tesla Motors nevyužíva na predaj svojich vozidiel, v automobilovom priemysle, bežnú sieť dílerov. Predaje realizuje sama prostredníctvom svojich showroomov Tesla Stores. Tesla ich má po celom svete v prevádzke viac ako 215. Nachádzajú sa v Severnej Amerike, Európe, Juhovýchodnej Ázii a Austrálii. V niektorých štátoch USA, napríklad v Texase, je priamy predaj vozidiel zakázaný. Preto existujú aj tzv. Tesla Galleries, kde je možné elektromobily Tesla obzrieť, vyskúšať a informovať sa o detailoch. Avšak priamo cez zástupcov showroomu nie je možné uskutočniť objednávku. Automobily Tesla je tiež možné objednať prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky Tesla Motors, a to jednoducho, ako v prípade bežného nákupu v e-shope.

Tesla Motors v Európe

tesla motors v európe

Zdroj: tesla.com

Spoločnosť Tesla Motors má v Európe montážny závod a distribučné centrum. Nachádza sa v holandskom meste Tilburg. To sa nachádza neďaleko Rotterdamu, kde je najväčší prístav v Európe. Elektromobily Tesla pre zákazníkov z Európy sa vyrobia v americkom závode Tesla Factory, kde sa aj otestujú a následne sa rozoberú a pošlú loďou do prístavu v Rotterdame. Odtiaľ putujú do montážneho závodu v Tilburgu a následne do distribučného centra, odkiaľ sa následne distribuujú na predajne Tesla Stores. Tých je v Európe viac ako 70.

#tagy: tesla motors europe, eu

Tesla Motors na Slovensku

Tesla Motors nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie. To znamená, že sa u nás nenachádzajú žiadne predajne Tesla Stores. Zákazník zo Slovenska je odkázaný na objednávku prostredníctvom internetovej stránky tesla.com, pričom ako región pre doručenie treba vybrať „Other Europe„. Objednané vozidlo bude doručené do distribučného centra v Tilburgu, kde si musí zákazník automobil osobne prevziať. Viac informácií o objednávaní vozidiel Tesla nájdete samostatnom článku Postup pri objednávke a registrácii vozidiel Tesla.

#tagy: tesla motors slovakia

Tesla Motors v číslach

Počet zamestnancov
Viac ako 14 000

Počet predaných áut
2015: 50 000 ks, 2016 (3Q): 59 000 ks

Objem produkcie
2 000 áut týždenne

Kapitálová hodnota
Približne 25 miliárd eur

Hospodárske výsledky
Napriek narastajúcim tržbám, medziročný nárast o 33 % k 2Q 2016 (1,14 miliardy eur), Tesla Motors prehĺbila stratu zo 165 miliónov z minulého roka na 345 miliónov eur. Je to spôsobené predovšetkým obrovskými investíciami automobilky do zvyšovania produkcie, ktoré nedokázali vykompenzovať ani výrazne narastajúce predaje vozidiel Tesla.

DOPLNENÉ! Tesla bilancovala rok 2016. Jej hospodárske výsledky sú pozitívnym prekvapením