Faraday Future FF 91 je prémiový „sci-fi“ elektromobil s výkonom 1050 koní a dojazdom 735 km

1

Americký automobilový startup Faraday Future, podporovaný spoločnosťou LeEco, predstavil na výstave CES 2017 svoj prvý elektromobil Faraday Future FF 91. Jedná sa o veľký prémiový „sci-fi“ crossover s výkonom 1050 koní, 130 kWh batériou a dojazdom 735 km (NEDC). Do výroby sa chystá už na budúci rok. Vozidlo disponuje množstvom inovatívnych technológií. Počas jeho vývoja bolo registrovaných 1 940 patentov a pracovalo na ňom 1 400 zamestnancov z 36 krajín.

Mladá spoločnosť Faraday Future bude ďalšou automobilkou, ktorá sa v blízkej budúcnosti pokúsi ukrojiť kus koláča z rozvíjajúceho sa trhu prémiových elektromobilov. Ale nebude to mať ľahké. V tomto čerstvom segmente zabojuje po boku elektromobilov Tesla Model S a Model X, Porsche Mission E a ďalších startupov ako Lucid Air a Fisker EMotion. A s akými zbraňami sa chystá Faraday Future FF 91 do boja?

 

Faraday Future FF 91 – karoséria a rozmery

Faraday Future FF 91 rozmery

Zdroj: Faraday Future

Faraday Future FF 91 je označovaný za automobil typu SUV alebo crossover. Vzhľadom na svoje línie a výšku si myslíme, že označenie crossover je ďaleko vhodnejšie. S rozmermi 5,25 x 2,28 x 1,59 m (dĺžka, šírka, výška) sa jedná o kus auta. Uctihodný je aj jeho rázvor 3,2 metra. Pre porovnanie, Tesla Model X má rozmery 5,04 x 2,27 x 1,68 m, pri rázvore 2,97 metra.

 

Technologické „vychytávky“ a výbava

„Sci-fi“ elektromobil je vybavený kamerami, ktoré dokážu rozpoznávať tváre. Tzv. Arrival Interface vie identifikovať majiteľa nasnímaním tváre a sprístupniť vozidlo, pričom dvere sa otvoria samé. Vodič tak nemusí mať pri sebe žiadny elektronický kľúč. Po identifikácii pasažiera potom systém automaticky prispôsobí hudbu, teplotu a vôňu, prípadne masážny režim.

Faraday Future FF 91 arrival interface

Zdroj: Faraday Future

Presklenná strecha je vyrobená z PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), čo umožňuje jej tónovanie podľa aktuálnej potreby. Predstavený model mal namiesto klasických vonkajších spätných zrkadiel osadené kamery. V sériovom vozidle však budú zrejme nahradené bežnými zrkadlami, a to kvôli legislatíve. Zadná náprava je natáčateľná.

Faraday Future FF 91 disponuje systémom plne autonómneho riadenia. Tvorí ho 10 HD kamier, 13 radarov a 12 ultrazvukových senzorov. Hlavným radarovým systémom je LIDAR, ktorý je integrovaný do prednej kapoty. V prípade potreby sa elektronicky vysunie. Parkovanie a vyparkovanie je možné uskutočniť na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie (na videu od 1:27).

Pasažieri budú mať k dispozícii vysokorýchlostný internet s dvoma Wi-Fi hotspotmi. Dizajnéri dbali na komfort na zadných sedadlách. Tie je možné nakloniť do 60° uhla. Inšpirované boli „beztiažovými“ sedadlami z vesmírneho programu NASA.

Faraday Future FF 91 lidar

Výsuvný radar LIDAR. Zdroj: Faraday Future

 

Motor a výkon

Elektromobil Faraday Future FF 91 ponúkne výkon 783 kW (1050 koní). Podrobnosti o pohonnej jednotke zatiaľ nie sú známe. Automobilka v tlačovej správe spomína multi-motor s vektorovaným krútiacim momentom prenášaným na zadnú nápravu. Takže FF 91 má minimálne 2 elektromotory, ktoré poháňajú zadnú nápravu. V prípade pohonu 4×4, by musela byť pohonná jednotka doplnená o tretí elektromotor prednej nápravy.

Faraday Future FF 91

Zdroj: Faraday Future

Zhruba pred 2 týždňami vypustila automobilka Faraday Future teaser, kde jej model poráža najrýchlejšie akcelerujúce autá planéty. Fantastické zrýchlenie prezentovala aj pri predstavení na CES 2017. Jeho hodnota je 2,39 sekundy z 0 na 60 mph, čo je ekvivalent zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 2,48 sekundy.

Batéria a dojazd

Faraday Future FF 91 disponuje batériou s kapacitou 130 kWh. Tá zabezpečuje dojazd neuveriteľných 735 km podľa metodiky NEDC. Podľa reálnejšej metodiky EPA, by mal byť dojazd 608 km, čo je stále výborná hodnota.

Systém 200 kW DC nabíjania dokáže FF 91 údajne nabíjať rýchlosťou až 805 km/h. Pre domáce nabíjanie je k dispozícii palubná nabíjačka s výkonom 15 kW, ktorá nabije batériu z bežnej siete na 50 % za 4 a pol hodiny.

Faraday Future FF 91

Zdroj: Faraday Future

Sériová výroba by mala byť spustená už budúci rok. Faraday Future FF 91 je možné prednostne rezervovať za 5 000 dolárov. Táto záloha je vratná. Štandardná rezervácia je zdarma. Aktuálne však môžu uskutočniť rezerváciu len záujemcovia z USA, Kanady a Číny. Cena elektromobilu zatiaľ nie je známa.

DOPLNENÉ! 36 hodín od predstavenia FF 91 bolo uskutočnených takmer 65 000 objednávok.

Ako sa vám páči FF 91? A čo podľa vás znamená záhadná číslovka „91“ v názve modelu? Akú cenu tipujete?Neváhajte a vyjadrite sa v diskusii pod článkom.

Zdroj: tlačová správa

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |