Renault Zoe: na náš trh prichádza nová verzia európskeho bestselleru

1

S počtom 21 735 predaných kusov a celkovým podielom 10 %, sa stal elektromobil Renault Zoe najpredávanejším európskym automobilom do zásuvky za rok 2016. Pokoril tak aj „legendárny“ bestseller Nissan Leaf. Potešujúcou správou je, že nová verzia Renaultu Zoe sa objaví aj na Slovenskom trhu.

Napriek výborným predajom sa automobilka Renault neuspokojila a v týchto dňoch uvádza na prvé európske trhy novú verziu elektromobilu Renault Zoe ZE 40/R400. Inovácie sa dotkli predovšetkým batérie, vďaka čomu získal elektromobil nadštandardný dojazd.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Predaje áut do zásuvky v Európe za rok 2016: Tesla s 8 % podielom

 

Batéria, dojazd a nabíjanie: Až 300 km na jedno nabitie

Kapacita batérie Renaultu Zoe sa dočkala výrazného navýšenia, keď vzrástla z 22 kWh na 41 kWh. Vďaka tomu sa zvýšil jeho dojazd z 240 km (NEDC) na 400 km (NEDC). V reále do bude znamenať veľmi slušný dojazd na úrovni 300 km. Zaujímavosťou je, že objem batérie ostal zachovaný. Zmenila sa iba energetická hustota akumulátora. A to takmer dvojnásobne.

renault zoe bateria

Zdroj: Renault

Batériu „ZE 40“ vyvinul Renault spoločne so spoločnosťou LG Chem, ktorá vyvíja batérie napríklad aj pre exotický elektromobil Lucid Air. Jej nabíjanie však nezaberie viac času, ako je tomu v prípade pôvodnej verzie (80 km za 30 minút). A to vďaka systému Quick Charge, ktorý umožňuje nabíjanie na rýchlonabíjacích stanciach s využitím výkonu 43 kW (pôvodne 22 kW). Okrem rekuperácie, šetrí Zoe energiu aj prostredníctvom využitia odpadového tepla z ventilačnej sústavy batérie.

Nový, účinnejší elektromotor

Nový Renault Zoe sa dočkal aj vylepšenia elektromotora s označením „R240“. Ten je teraz efektívnejší, pričom jeho výkon vzrástol z 57 kW na 65 kW. Elektromotor je z vlastnej produkcie Renaultu a podobne ako batérie, sa vyrába vo Francúzsku. Konkrétne v továrni v Normandii.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Porovnávací test kompaktných elektromobilov: BMW i3, VW e-Golf, Nissan Leaf a Hyundai Ioniq

 

Renault Zoe – výbava: špeciálna edícia aj mobilná aplikácia

Modernizácia Renaultu Zoe sa dotkla aj interiéru a doplnkovej výbavy. K dispozícii bude nová verzia Edition One / Bose. Tá ponúkne kožené čalúnenie sedačiek, vyhrievané predné sedadlá, audio systém značky Bose, ale aj špeciálny lak karosérie.

renault zoe interier

Zdroj: Renault

Nová je aj služba Z.E. Trip, ktorá vie elektromobil navigovať k dostupným nabíjacím stanciam. A to prostredníctvom systému R-Link alebo mobilnej aplikácie. Stačí zadať cieľ cesty a služba sama vyberie nabíjacie stanice optimalizované pre Renault Zoe.

Ďalšia služba Z.E. Pass, umožňuje komfortné platenie za nabíjanie na nabíjacích staniciach rôznych spoločností. A to jednoducho s použitím aplikácie RFID, ktorá informuje aj o poplatkoch za nabíjanie.

renault zoe one edition bose

Renault Zoe One Edition – Bose. Zdroj: Renault

Prostredníctvom mobilnej aplikácie je možné komunikovať s vozidlom na diaľku. Spustíte ňou napríklad klimatizáciu či kúrenie. Prináša aj aktuálne informácie o jeho polohe a stave batérie.

 

Cenník a prenájom batérie: 2-násobný dojazd za 2 500 €

Renault ponúka Zoe prostredníctvom 2 obchodných modelov. Predaj kompletného vozidla vrátane batérie alebo vozidlo + prenájom batérie. Renault Zoe s batériou bude stáť 31 890 €. Bez batérie vyjde na 23 990 € (základná verzia), pričom batériu si bude možné prenajať v rámci 2 balíkov:

  • Relax – neobmedzený počet km (len pre súkromné osoby)
  • Flex ZE 40 – cena v závislosti od počtu najazdených km

V ponuke ostane aj verzia s 22 kWh batériou za 29 390 € , resp. 21 490 € pri prenajatí batérie za 49 €/mes. Nová, zdokonalená verzia Renaultu Zoe tak vyjde o 2 500 € drahšie, pričom ponúkne takmer 2-násobný dojazd. Cena za prenájom novej 41 kWh batérie zatiaľ nie je známa.

 

Uvedenie na trh – príde aj Twizy a elektrické Kangoo

Vo Francúzsku sa začal Renault Zoe predávať v decembri minulého roka. Ostatné európske trhy dostali prísľub na začiatok roka 2017. Slovenský importér sa vyjadril, že francúzsky bestseller by mal byť k dispozícii už v januári, avšak v oficiálnej ponuke sa zatiaľ neobjavil. Veríme, že sa tak stane v najbližších týždňoch.

Renault by mal v tomto roku uviesť na náš trh aj ďalšie svoje elektromobily. A to elektrickú verziu Renaultu Kangoo Z.E. a 2-miestne minivozidlo Twizy.

Zdroj: tlačová správa, titulná foto: renault.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |