Konkurent Modelu S oficiálne predstavený, má 1 000 koní a dojazd 644 km

3

Mladá automobilka Lucid Motors, ktorej gro tvoria bývalí zamestnanci Tesla Motors, prestavila svoj elektromobil Lucid Air. Jedná sa športovo-luxusný sedan, ktorý má byť priamou konkurenciou pre Teslu Model S. Ponúkne duálne elektromotory s výkonom 1 000 konských síl, batérie s kapacitou 100 kWh a 130 kWh a dojazd až 644 km.

Americko-čínsky automobilový startup so sídlo v Silicon Valley, ukázal na slávnostnom večeri v San Franciscu, výsledky jeho 2-ročnej práce na projekte s názvom „Atvus“. Vzišiel z neho fascinujúci elektromobil Lucid Air, spadajúci do novovznikajúcej triedy luxusných elektrických sedanov, do ktorej sa radia: Tesla Model S, Faraday Future FF 91, Porsche Mission E, LeEco LeSEE a Fisker Emotion. Technickým riaditeľom automobilky Lucid Motors je bývalý viceprezident Tesly a zároveň šéf-konštruktér Modelu S, Peter Rawlinson.

Lucid Air je poháňaný dvojicou elektromotorov, pričom jeden je integrovaný v rámci prednej a druhý v rámci zadnej nápravy. Ich celkový výkon je 1 000 konských síl, vďaka ktorým elektromobil akceleruje z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy, čo je rovnaká hodnota ako v prípade Modelu S P100D (výkon 762 koní, dojazd 542 km).

Na výber budú dve verzie batérie, a to s kapacitou 100 kWh a 130 kWh. Tie boli vyvinuté v spolupráci s divíziou Samsungu – SDI a obsahujú nový typ článkov, ktoré majú údajne najvyššiu energetickú hustotu na svete. Batérie sú prispôsobené na časté nabíjanie na rýchlonabíjačkách, takže tento druh nabíjania nebude spôsobovať stratu kapacity akumulátora.

 

Lucid Air – interiér

„Minimalistickému“ interiéru Lucid Air dominujú 4 veľké displeje. 3 z nich sú sústredené pred vodičom a 1 v rámci stredovej konzoly. Návrhári interiéru kládli dôraz na jeho „vzdušnosť“, vďaka čomu sa vyznačuje bohatým vnútorným priestoromvysokou mierou presvetlenia. Vzadu sa nachádzajú dve samostatné sedačky, ktoré majú poskytovať komfort ako v 1. triede dopravných lietadiel. Posúďte sami…

Lucid Air bude vybavený audiosystémom s 29 reproduktormi a adaptívnym vzduchovým pružením.K dispozícii bude aj autonómne riadenie najvyššej kategórie.

 

Lucid Air – cena a dostupnosť

Podľa automobilky Lucid Motors, bude stáť Lucid Air so „slušnou“ výbavou cez 100 000 dolárov (94 000 €). Plne vybavené vozidlo vyjde na cca 160 000 dolárov (150 000 €). Neskôr bude dostupná aj „skromnejšia“ verzia so štandardným 3-miestnym radom sedadiel. Jej cena by sa mala pohybovať na úrovni najlacnejšieho Modelu S, t.j. cca 65 000 dolárov.

Výbava a ceny budú upresnené s blížiacim sa spustením výroby. Tá je naplánovaná na rok 2018. Arizónska továreň Lucid Motors v hodnote 700 miliónov dolárov, sa začne stavať v druhom štvrťroku 2017. Jej produkčná kapacita má byť 50 až 60 tisíc vozidiel ročne.

Zadný 3-miestny rad najlacnejšej verzie Lucid Air

Zadný 3-miestny rad najlacnejšej verzie. Zdroj: Lucid Motors

Elektromobil Lucid Air je možné od dnes rezervovať prostredníctvom oficiálnej stránky automobilky Lucid Motors. Na výber sú pritom dve verzie. Rezervačný poplatok štandardnej verzie je 2 500 dolárov. Za 25 500  dolárov je možné rezervovať limitovanú „zahajovaciu“ edíciu, z ktorej sa vyrobí len 255 kusov. Pre zaujímavosť pripomíname, že výška zálohy za Model X a Model S v rovnakom štádiu vývoja, bola 40 000 dolárov.

Zdroj: techcrunch.com, Lucid Motors

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |