Tesla Supercharger – technológia, rýchlosť nabíjania a mapy

6

Tesla Supercharger je najmodernejšia a najvýkonnejšia sieť nabíjacích staníc pre elektromobily na svete. Stanice vyvíja a buduje od roku 2012 spoločnosť Tesla Motors. Nabíjacie stanice Tesla Supercharger sa stavajú na najvyťaženejších dopravných ťahoch a dopravných uzloch po celom svete. Sieť sa zameriava na medzimestské cestovanie na dlhé vzdialenosti, kde dĺžka nabíjania zohráva dôležitú rolu. Stanice sa orientujú do blízkosti reštaurácií, nákupných centier a wi-fi hotspotov, z dôrazom na čo najväčší komfort posádky. O stave nabitia batérie informuje vodiča na diaľku mobilná aplikácia.


ZOZNAM KAPITOL


Nabíjanie na nabíjacích stanciach Tesla Supercharger je pre majiteľov Modelu S a Modelu X doživotne zdarma. Jedná sa o najjednoduchšiu a najrýchlejšiu formu nabíjania elektromobilov Tesla. Stačí zaparkovať k nabíjaciemu „kiosku“ a pripojiť integrovaný konektor do nabíjacieho portu Tesly. To znamená, že netreba vyťahovať žiadne mobilné konektory, ani špekulovať s adaptérmi. V európskej verzii je do Superchargerov integrovaný konektor typ 2 (type 2), ľudovo nazývaný aj ako „Mennekes“, ktorý je kompatibilný s nabíjacím portom (rovnakého typu 2) európskych modelov Tesla. Na nabíjacích staniciach Tesla Supercharger je možné nabíjať len elektromobily značky Tesla.

DOPLNENÉ!
Od 15. januára 2017 zavádza Tesla Motors kreditný systém pre nabíjanie na staniciach Supercharger. Vozidlá kúpené po 15. januári 2017, už nebudú mať bezplatné nabíjanie na Superchargeroch.

Tesla Motors zavádza pokuty za blokovanie nabíjačiek Supercharger
Firmy môžu požiadať Teslu o bezplatné zriadenie nabíjacích staníc pre svojich zamestnancov

 

Tesla Supercharger mapa

tesla supercharger mapa

Zdroj: tesla.com

Kompletná celosvetová mapa nabíjacích staníc Tesla Supercharger priamo od spoločnosti Tesla Motors. Dobré mapové podklady staníc Tesla Supercharger pre Európu, ale aj celý svet, sú dostupné aj na stránke Supercharger.info.

V súčasnosti je po celom svete postavených viac ako 710 nabíjacích staníc Tesla Supercharger s vyše 4 400 nabíjačkami. Najhustejšia sieť staníc je v USA, západnej Európe, Číne, Japonsku a na juhovýchodnom pobreží Austrálie.

Čo sa týka pokrytia Európy, väčšinu západnej Európy je možné precestovať s výhradným nabíjaním na staniciach Supercharger. Týka sa to Rakúska, Nemecka, Belgicka, Holandska, Anglicka, Dánska, Nórska, Švajčiarska, severného Talianska, Francúzska a východného pobrežia Španielska. A nie je problém, napojiť sa na túto sieť zo Slovenska a Česka.

K 19. septembru 2016 bolo v Európe vybudovaných a zprevádzkovaných 255 nabíjacích staníc Tesla Supercharger s 1 574 samostatnými nabíjačkami.

Doplnené! Plán výstavby staníc Tesla Supercharger v Európe pre rok 2017

#tagy: tesla supercharger maps, tesla supercharger europe map

 

Supercharger na Slovensku

Na Slovensku máme aktuálne len jednu nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger. Nachádza sa 2 km od rýchlostnej cesty R1 pri obci Sielnica neďaleko Zvolena v areáli hotela Kaskády. Nabíjanie je verejné a je k dispozícii 24 hodín denne.

Nabíjacia stanica Tesla Supercharger sa má už čoskoro začať budovať aj v Bratislave. Hovorí sa o konci roka 2016, prípadne začiatku roka 2017. Mala by byť orientovaná priamo v centre Bratislavy.

#tagy: tesla supercharger slovensko / slovakia

 

Tesla Supercharger – technológia a rýchlosť nabíjania

tesla supercharger rychlost nabijania a technologia

Zdroj: insideevs.com

Tesla Supercharger sú nabíjacie stanice, ktoré nabíjajú batérie elektromobilov Tesla jednosmerným prúdom (DC). To znamená, že v podstate „obchádzajú“ palubnú nabíjačku elektromobilu a ukladajú energiu priamo do článkov batérie. Tým sa výrazne skracuje nabíjací čas, pretože odpadá proces konvertovania vstupného striedavého prúdu palubnou nabíjačkou na prúd jednosmerný (pozn.: batériové články dokážu ukladať iba jednosmerný prúd).

Supercharger pracuje so vstupným napätím až 480V. Prvé stanice Tesla Supercharger, ktoré sa začali budovať v roku 2012 mali výkon 90 kW. Výkon druhej generácie vzrástol na 120 kW. Súčasné najmodernejšie Superchargery majú výkon až 135 kW. Pričom druhý najvýkonnejší typ nabíjacích staníc CHAdeMo disponuje nabíjacím výkonom „len“ 50 až 62,5 kW. Niektoré z nabíjacích staníc Supercharger sú napájané zo solárnych panelov umiestnených na streche stanice.

DOPLNENÉ!
Nová generácia nabíjačiek Tesla Supercharger by mohla priniesť plné nabitie za 5 až 10 minút
Nová funkcia Tesly zobrazuje aktuálnu obsadenosť nabíjačiek Supercharger

 

Rýchlosť nabíjania

Tesla Motors uvádza rýchlosť nabíjania cez Supercharger 270 km za pol hodinu. Štandardne sa rýchlosť nabíjania vyjadruje v km/h. Dôvodom prečo Tesla neuvádza rýchlosť nabíjania v km/h je ten, že Supercharger nenabíja batériu konštantnou rýchlosťou. Z dôvodu bezpečnosti a ochrany batérie sa rýchlosť nabíjania automaticky zníži po nabití batérie na 80 %.

Zdroj: tesla.com

Tesla vysvetľuje, že jednotlivé články batériového bloku sú ako poháre, ktoré sa plnia vodou. Pri rýchlom plnení hrozí riziko, že sa prívod vody (Supercharger) neuzavrie včas a poháre (články) sa vodou (energiou) preplnia a vytečú, čo je nežiadúce z hľadiska spomínanej bezpečnosti a ochrany batérie. Preto sa po dosiahnutí 80 % nabitia batérie obmedzí prívod energie, aby bolo možné lepšie ukontrolovať presné „naplnenie“ jednotlivých batériových článkov elektrickou energiou.

Okrem toho je takýto systém nabijania mimoriadne efektívny, keďže pri presnom naplnení zbytočne nevytečie ani „kvapka“ energie. Aj to je jeden z dôvodov prečo je Supercharger najrýchlejšou nabíjacou stanicou na svete.

90 kWh batéria Modelu S sa podľa spoločnosti Tesla nabije z 10 na 80 % za 40 minút. Nabitie zvyšných 20 % kapacity batérie trvá ďalších 35 minút. Takže z časového hľadiska je jednoznačne výhodné nabíjať batériu na jej maximálne 80-percentnú kapacitu.

Tesla Motors sa však podotýka, že reálnu rýchlosť nabíjania ovplyvňuje množstvo faktorov ako napríklad okolitá teplota, obmedzenia rozvodnej siete či aktuálne vyťaženie staníc. V nasledujúcej tabuľke uvádzame orientačné doby nabíjania Modelu S s 90 kWh batériou.

Doba nabíjania20 min40 min75 min
Úroveň nabitia50 %80 %100 %

 

„Battery Swapping“ stanice

tesla battery swapping

Zdroj: bidnessetc.com

Tesla Motors mala v pláne aj budovanie tzv. „battery swapping“ Supercharger staníc. Základným princípom týchto nabíjacích staníc je priama výmena vybitých batérií za plne nabité. To znamená, že na týchto stanciach, by boli uskladnené plne nabité batériové bloky, ktoré by sa jednoducho prehodili s batériami v aute. Takáto výmena by mala trvať 90 sekúnd. Avšak skúšobná prax ukázala, že doba výmeny sa blíži k 3 minútam, čo je ale stále veľmi dobrý „čas“.

Originálnu batériu by si mohol potom majiteľ vyzdvihnúť pri spiatočnej ceste alebo by si mohol batériu ponechať. V prípade, že by sa jednalo o novšiu batériu, doplatil by rozdiel. Taktiež by bola k dispozícii možnosť zaslania originálnej batérie za prepravný poplatok. Cena za výmenu batérie sa mala pohybovať v rozmedzí 60 až 80 dolárov, čo je cca 53 až 71 eur.

V polovici roka 2015 bola vybudovaná prvá stanica Supercharger so službou „battery swapping“. Nachádza sa na Harris Ranch v Kalifornii. Jednalo sa o testovaciu prevádzku, pričom hlavným cieľom bolo zistiť mieru záujmu o túto službu a ekonomické aspekty. Avšak dopyt po službe bol minimálny. V súčastnosti už nepatrí budovanie tohoto typu staníc medzi priority Tesla Motors.

 

Budovanie nových staníc Tesla Supercharger

tesla supercharger budovanie novych stanic vystavba

Zdroj: teslarati.com

Tesla Motors má aj naďalej v pláne rozširovať svoju sieť nabíjacích staníc Supercharger. Pokrývanie bude pokračovať na dôležitých dopravných ťahoch po celom svete. Elon Musk vyhlásil, že do konca roka 2017 má celosvetovo vzrásť počet Superchargerov na 7 200. Nové stanice by sa mali objaviť aj v štátoch východnej Európy, kde doposiaľ nie sú žiadne Superchargery. A to v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Rusku a na Ukrajine.

Doplnené! Plán výstavby staníc Tesla Supercharger v Európe pre rok 2017

Návrh na vhodné umiestnenie stanice Supercharger môžete zaslať aj vy prostredníctvom stránky teslafactory.wufoo.comToto miesto však musí spĺňať konkrétne podmienky spoločnosti Tesla Motors. Malo by byť situované  pri hlavnom dopravnom ťahu a dostupné z diaľnice. V blízkosti by mala byť dostupná reštaurácia, kaviareň a toalety, resp. aspoň miesto kde sa dá kúpiť jedlo, káva, nealko a kde sa dá vykonať potreba. Miesto musí byť navyše bezpečné a dobre osvetlené.

Zdroj titulného obrázku: tesla.com

AK SA VÁM ZDAL NÁŠ ČLÁNOK UŽITOČNÝ, PODPORTE HO PROSÍM ZDIEĽANÍM NA SOCIÁLNEJ SIETI. ĎAKUJEME!

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |