Tesla zavádza systém kreditov pre Supercharger

1

Elektromobily značky Tesla objednané po novom roku, už nebudú mať bezplatný „doživotný“ prístup k nabíjačkám Tesla Supercharger. Dnes o tom informovala automobilka Tesla Motors.

V súvislosti s pripravovaným elektromobilom Tesla Model 3 sa v minulosti objavili informácie, že kvôli minimalizácii ceny základnej verzie, nebude mať nový model prístup k nabíjačkám Tesla Supercharger. Majiteľom Modelu 3 malo byť umožnené nabíjanie prostredníctvom tzv. Supercharger kreditov. Neskôr sa však začali vynárať špekulácie, že Tesla zavedie Supercharger kredity aj pre ostatné modely. No a dnes sa tieto špekulácie potvrdili. Tesla Motors vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že ruší neobmedzené „bezplatné“ nabíjanie na Superchargeroch pre všetky svoje elektromobily, t.j. vrátane Modelu S a Modelu X, objednané po 1. januári 2017.

DOPLNENÉ! Vozidlá Tesla s bezplatným Supercharger nabíjaním je možné kúpiť ešte do 15. januára!

Pripomíname, že to doterajší celoživotný prístup k nabíjacím staniciam Tesla Supercharger vôbec nebol zadarmoPrístup bol a ešte stále je zahrnutý v cene vozidla a figuruje ako samostatne fakturovaná príplatková položka. Pri prvých Modeloch S 60 bola možnosť dokúpenia prístupu na Supercharger za 2 000 dolárov. Najstarší Model S 40 dokonca nemal ani hardvér umožňujúci nabíjanie na „Supernabíjačkách“.

Supercharger kredity

Pre elektromobily Tesla objednané po 1. januári 2017 bude zavedený nový kreditný systém v rámci nabíjania na Superchargeroch. Každý majiteľ získa kúpou vozidla voľné Supercharger kredity v hodnote 400 kWh, čo vystačí zhruba na celkový dojazd 1 600 km  Jedná sa o ročný bezplatný kredit. To znamená, že majiteľ bude dostávať tento kredit (400 kWh) opakovane každý rok. Po vyčerpaní kreditu bude nabíjanie spoplatnené. Špekuluje sa, že Supercharger kredity sa budú dať jednoducho dobiť prostredníctvom stránky tesla.com, kde ich bude možné vyplatiť kartou online. K výške poplatkov sa spoločnosť Tesla Motors vyjadrila, že sa bude jednať o „malý poplatok“. Konkrétne čísla má zverejniť ešte do konca roka.

DOPLNENÉ! Tesla zverejnila výšku poplatkov za nabíjanie na staniciach Supercharger

Pre istotu ešte uvádzame, že pre súčasných majiteľov elektromobilov Tesla sa nič nemení. Prístup k nabíjačkám majú aj naďalej bez poplatkov a nikdy by tomu nemalo byť inak.

Spoplatnenie vysvetlila automobilka tým, že získané financie reinvestuje do výstavby ďalších staníc Tesla Supercharger. Podľa Tesly, nároky na nabíjaciu infraštruktúru s príchodom Modelu 3 budú narastať. Preto musí zabezpečiť všetkým majiteľom dodatočnú sieť nabíjačiek pre cestovanie na dlhšie vzdialenosti.

tesla supercharger mapa

Mapa nabíjacích staníc Supercharger v Európe. Zdroj: tesla.com

Na záver spoločnosť Tesla Motors poznamenala, že najrozumnejším spôsobom nabíjania je nabíjanie, keď sa elektromobil nevyužíva. To znamená doma alebo v práci. Stanice Tesla Supercharger by mali slúžiť iba v rámci cestovania na dlhšie vzdialenosti. Tesla sa taktiež pochválila, že v súčasnosti je po celom svete viac ako 4 600 Supercharger nabíjačiek.

Zdroj článku a titulného obrázku: Tesla Motors. 

 

Čo si myslíte o spoplatnení nabíjania? Neváhajte a vyjadrite svoj názor v diskusii pod článkom alebo prostredníctvom nášho Tesla fóra.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Je to v poriadku. Keď si zoberiem že na dlhých cestách najazdím ročne cca 2000km a všetky ostatné cesty majú do 300km tam a 300 km spat, tak superchargre ozaj skoro nepotrebujem. Vždy sa dá dopyř po príjazde na miesto (lyže, babka, brat a pod.) zo zástrčky za pár hodín z 3fázovej zásuvky (stačí odpojiř cirkulárku).
    Osobne som nadšený že to dali do ceny (1600 ročne) a ostatné ya malý poplatok. Vdaka tomu nemusím za SC priplácař pri kúpe….super 🙂

Pridajte komentár