Nový Autopilot Tesla mení automobil na robota

5

V noci zo stredy na štvrtok predstavila automobilka Tesla nový produkt „Enhanced Autopilot“. Jeho funcionalita „Full self-driving“ robí z elektromobilov Tesla samostatne jazdiace robotické vozidlá.

V žiadnom prípade to nie je len softvérový upgrade pôvodného Autopilota. Jedná sa o úplne nový hardvér s namieru ušitou funkcionalitou, ktorý poskytuje piaty a teda najvyšší možný stupeň autonómie podľa klasifikácie SAE. To znamená, že na cestovanie vozidlom tejto kategórie, nie je nutný žiadny ľudský zásah, okrem počiatočného spustenia, či nastavenia systému. Úroveň autonómie pôvodného Tesla Autopilota sa pohybovala medzi 2. a 3. stupňom. Čiže vodič musel aktívne sledovať, čo sa deje na ceste a v prípade potreby prebrať kontrolu vozidla.

Podľa automobilky Tesla Motors by mala byť bezpečnosť vo vozidle riadeného novým Autopilotom minimálne 2-krát väčšia, ako v prípade šoférovania bežným vodičom. Faktom je, že drvivá väčšina dopravných nehôd je zapríčinená práve ľudským faktorom.

tesla autopilot enhanced self-drive hardware 2

Zdroj: tesla.com

Po nasadnutí do Tesly s „Enhanced Autopilotom“ stačí palubnému systému zadať cieľ jazdy a on vás tam dopraví, bez hocakého zásahu zo strany vodiča. Ak automobil nedostane žiadny pokyn, pripojí sa k synchronizovanému kalendáru a v prípade, že nájde aktuálnu udalosť, odvezie vás na miesto jej konania. V prípade, že v kalendári nič nenájde, odvezie vás domov.

DOPLNENÉ! Pokročilé funkcie systému Tesla Autopilot 2.0 by mali znížiť nehodovosť až o 90 %

Enhanced Autopilot si sám zvolí optimálnu trasu na základe aktuálnej dopravnej situácie. Dokáže prechádzať mestskými ulicami bez vodorovného dopravného značenia, zložitými križovatkami so semafórmi, kruhovými objazdmi a prehustenými diaľnicami v plnej rýchlosti. Po príchode do cieľovej destinácie, môže vodič vystúpiť rovno pred vchodom, pričom automobil si sám nájde parkovacie miesto a zaparkuje. Pomocou mobilnej aplikacie je možné dať autu pokyn, aby vás čakalo pri východe. Enhanced Autopilot taktiež dokáže komunikovať s nabíjacími stanicami Tesla Supercharger s funkciou automatického pripojenia a dať jej pokyn, aby sa pripojila k vozidlu a začala nabíjať. Ale načo „1000“ slov, keď postačí jedno video…

Pozor! Spoločnosť Tesla Motors upozorňuje, že dostupnosť spomínaných funkcií sa bude pre jednotlivé trhy líšiť. Všetko bude záležať od povolení príslušných úradov v jednotlivých regiónoch. Tesla Motors preto ešte nevie povedať, ktoré konkrétne funkcie a kedy budú k dispozícii v rámci „Full self-driving“ funkcionality nového Autopilota.

DOPLNENÉ! VIDEO: premávka očami nového Autopilota Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY: Vďaka systému Tesla Autopilot došlo k zníženiu nehodovosti o takmer 40 %

 

Tesla car-sharing network

Nový Enhanced Autopilot je ďalším krokom k naplneniu tzv. Master Plan 2 (majstrovkého plánu) Elona Muska. Ten počíta s využitím autonómnych vozidiel v rámci komerčného „car-sharing“, t.j. zdieľania áut. Príklad: odveziete sa do práce a zaparkujete. Pripojíte sa do siete Tesla Network a povolíte verejné zdieľanie. Tí, čo budú potrebovať odvoz, si budú môcť pomocou mobilnej aplikácie privolať vaše vozidlo. Po odvezení do cieľovej destinácie, prostredníctvom rovnakej aplikácie zaplatia za odvoz. Na konci vašej pracovnej doby na vás bude čakať nabité vozidlo, ktoré vás zavezie domov. Vaše auto nestojí, zarába a vďaka tomuto systému sa zredukuje počet áut v preplnených mestách, čím sa uvoľnia nielen parkovacie miesta.

Tesla Motors zatiaľ odporúča využívať službu len v rámci rodiny alebo priateľov. O systém verejného a komerčného zdieľania vozidiel Tesla, bude Tesla Motors informovať v budúcom roku. Ten by mal konkurovať službám ako Uber a Lyft. Avšak v porovnaní s týmito službami bude mať systém Tesly jednu obrovskú výhodu pre majiteľov zdieľaných vozidiel. Elektromobily Tesla s Autopilotom dokážu zákazníkov rozvážať autonómne, kým ich majitelia pracujú alebo vykonávajú hocakú inú činnosť. Viac sa o tomto systéme dozviete v pripravovanom samostatnom článku.

Enhanced Autopilot po hardvérovej stránke

Enhanced Autopilot systém pozostáva z ôsmych priestorových kamier, ktoré monitorujú dianie okolo celého vozidla s viditeľnosťou až 250 metrov a dvanástich zdokonalených senzorov. Tie dokážu detegovať pevné aj štrukturálne redšie objekty na dvojnásobnú vzdialenoť v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Dianie pred vozidlom monitoruje aj vynovený radar so zvýšeným vlnovým dosahom. Jeho vlny dokážu preniknúť cez prach, hmlu, hustý dážď a dokonca aj skrz iný automobil.

tesla autopilot enhanced self-drive

Zdroj: tesla.com

Tesla Vision

Všetky získané údaje z diania okolo vozidla vyhodnocuje palubný počítačový systém Tesla Vision, ktorý je 40-násobne výkonnejší ako pri predchádzajúcej generácii. Je založený na technológii „superpočítača“ NVIDIA Drive PX 2. Americká spoločnosť NVIDIA ho vyvinula špeciálne pre potreby plne automatizovaných robotických vozidiel. Pozostáva z 12 procesorov o výkone 8 tFLOPS, čo je výkon ekvivalentný šiestim super-výkonným grafickým kartám NVIDIA Titan X. Celkový výkon sa dá prirovnať aj k 150-im notebookom MacBook Pro.

tesla autopilot - nvidia drive px 2

NVIDIA Drive PX 2. Zdroj: nvidia.com

Údaje získané prostredníctvom kamier, senzorov a radaru vozidla, sa ukladajú do cloudu neurónovej siete Drivenet, ktorá je ekvivalentom 37 miliónov ľudských neurónov. Tá bola postavená na platforme umelej inteligencie DIGITIS, čo jej umožňuje sa z týchto údajov učiť. 

 

Cena aktivácie Enhanced Autopilot a Full Self-driving

Už dnes je možné objednať nový systém Autopilota. Treba však povedať, že Tesla si ho nechá poriadne zaplatiť. Tzv. balík „Enhanced Autopilot“ je dostupný za 4 700 € pri kúpe vozidla. Pri dodatočnej aktivácii sa cena navyšuje na 5 600 €. Napriek názvu, je „Enhanced Autopilot“ len základným jazdným asistentom, pričom zodpovednosť za riadenie vozidla nesie vodič. Tento nový „základný“ Autopilot zahŕňa výkonnú výpočetnú jednotku Tesla Vision, 4 kamery, 12 senzorov a radar. Podporovanými fukciami „Enhanced“ Autopilota sú udržiavanie jazdného pruhu, zmena jazdného pruhu vyhodením smerovky, samočinný zjazd z diaľnice, Summon – samočinné parkovanie, systém varovania pred bočnou kolíziou a aktívny tempomat.

Doplnené! Aktuálna verzia nového Autopilota postráda funkcie ako automatické núdzové brzdenie, varovanie pred bočnou kolíziou, udržiavanie jazdného pruhu a aktívny tempomat. A to v dôsledku procesu schvaľovania nového systému príslušnými úradmi. Schválenie a následná aktivácia funkcií prostredníctvom aktualizácie na diaľku, sa očakáva v decembri.

tesla enhanced autopilot cena enhanced self-drive

Zdroj: tesla.com

Full self-driving

Ak chce majiteľ elektromobilov Tesla využívať funkciu plne autonómneho Autopilota (piatej a teda najvyššej úrovne automatizácie), musí zakúpiť okrem „Enhanced Autopilota“ aj funkcionalitu „Full self-driving capability“ za 2 800 €, resp. 3 700 € pri dodatočnej aktivácii. Práve táto funkcionalita umožňuje plne autonómne riadenie vozidla, tak ako je to vo videu. Funkcionalita „Full self-driving capability“ je dostupná len pri aktivácii „Enhanced Autopilota“. To znamená celkovú sumu 7 500 €, resp. pri dodatočnej aktivácii až 9 300 €. Nový Enhaced Autopilot ani funkcionalitu Full Self-driving nie je možné aktivovať ani doinštalovať do vozidiel vyrobených pred 19. októbrom 2016.

 

Tak a máme tu ďalšiu „vec“, ktorá sa preniesla z pier sci-fi spisovateľov či scénaristov futuristických filmov do reality. Avšak aj samotný Elon Musk priznáva, že implementáciu plne autonómneho riadenia do bežnej premávky, čaká ešte dlhá cesta. A to z legislatívnych dôvodov. Ostáva nám veriť, že proces overovania a schvaľovania nepotrvá pánom byrokratom veky. Ale bezpečnosť je samozrejme prvoradá… Pokroku sa netreba brániť, pokrok je nezastaviteľný!:-)

Zverili by ste svoj život do rúk elektronického systému? V akých situáciách by ste si vedeli predstaviť jeho využitie? Boli by ste ochotní zdieľať svoju Teslu s cudzími ľuďmi, keby Vám za to platili? Prosím, podeľte sa s nami o Váš názor na nový systém Autopilota.

Zdroje: Tesla Motors, NVIDIA a redakcia Tesla magazínu. Titulný obrázok: tesla.com

AK SA VÁM NÁŠ ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO PROSÍM ZDIEĽANÍM NA SOCIÁLNEJ SIETI. ĎAKUJEME!

Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a eko-tech inovácií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |