Tesla Model X – podrobné informácie na jednom mieste

Tesla Model X je plne elektrické SUV vyrábané americkou spoločnosťou Tesla. Je stelesnením predstáv o SUV, tak ako ho vidí vizionár a CEO Tesly, Elon Musk. Všetky jeho verzie disponujú pohonom oboch náprav (4×4). Model X je postavený na platforme sedanu Model S. Svojimi rozmermi a výbavou sa radí medzi veľké prémiové SUV ako Audi Q7, BMW X6, Mercedes-Benz GLS, VW Tuareg, Volvo XC90, Lexus RX, Range Rover, Bentley Bentayga či Maserati Levante.

Nad svojimi konkurentmi so spaľovacím motorom však nevyniká len ekologickou stránkou a nákladmi na prevádzku. Prím pri Modeli X hrá nevídaná variabilita, technologické „vychytávky“ a jazdné vlastnosti, ktoré možno pri najvýkonnejších verziách porovnávať so superšportovými automobilmi. Vďačí za to, okrem iného, extrémne nízkemu koeficientu odporu vzduchu (Cd = 0,24), efektívnym Li-Ion batériám a vlastnostiam elektromotora na striedavý prúd, ktorého vynálezcom bol Nikola Tesla.

Na prvý pohľad zaujme svojimi unikátnymi do hora sa vyklápajúcimi dverami Falcon Wings, ktoré okrem „wow“ efektu, prinášajú aj celý rad praktických riešení a zaujímavých technológií.

Dojazd Modelu X na jedno nabitie sa pohybuje od 417 do 565 km (NEDC), v závislosti od kapacity batérie. Vzhľadom na rozsah nastavenia svetlej výšky (137 – 211 mm) pomocou pruženia Smart Air Suspension, je možné Model X označiť aj ako crossover.

Dizajnérom Modelu X je šéf-dizajnér Tesly, Franz von Holzhausen, ktorý navrhol aj sedan Model S. Tesla Model X sa vyrába, rovnako ako jeho starší súrodenec Model S, v závode Tesla Factory v americkom Fremonte.

Cena Modelu X sa pohybuje od 77 do 131 tisíc €. Na Slovensku si však záujemcovia Teslu Model X priamo nekúpia, keďže u nás nemá Tesla Motors zastúpenie. Jedinou možnosťou je predaj cez internet.

V novembri 2016 získala Tesla Model X prestížnu cenu Golden Steering Wheel, v kategórii najlepšie SUV roku 2016.


ZOZNAM KAPITOL

tesla model x clanky


História

Prototyp Tesla Model X bol prvýkrát predstavený vo februári 2012 v dizajnérskych štúdiách Tesla, ktoré sa nachádzajú v Los Angeles.

Prvé automobily mali byť podľa prvotných plánov Tesla Motors dodané začiatkom roka 2014. Výroba však bola pozastavená z dôvodu nedostatočných výrobných kapacít. Príčinou bol nečakaný dopytu po Modeli S. Výroba Modelu X tak bola odložená na 2. štvrťrok 2015. Výroba sa však opäť oneskorila a prvé Modely X boli doručené zákazníkom až koncom septembra 2015. Hlavným dôvodom zdržania boli problémy s dverami Falcon Wings a chladením elektromotora pri ťahaní prívesu.

Následne však mala spoločnosť Tesla problémy s plnením objednávok a opäť v tom boli problémy s Falcon Wings. Tie vyvrcholili v roku 2016, keď Tesla Motors zažalovala výrobcu, ktorým je spoločnosť Hoerbiger. Dôvodom bola nedostatočná kvalita, ktorej dôsledkom bolo prehrievanie a únik oleja.

V júli 2016 predstavila Tesla najlacnejší Model X 60D s 60 kWh batériou, ktorý bol v porovnaní s pôvodným Modelom X lacnejší o 15 000 dolárov.  O mesiac neskôr uviedla na trh spoločnosť Tesla Motors top verziu Modelu X s označením P100D.


Špecifikácie

tesla model x špecifikácie rozmery

Koeficient odporu vzduchu
Cd = 0,24 – viac informácií

Základné rozmery
Celková dĺžka: 5 037 mm
Celková šírka: 2 271 mm
Rázvor náprav: 2 965 mm
Základná výška: 1 684 mm
Svetlá výška: 185 mm
Svetlá výška so vzduchovým pružením
Smart Air Suspension: 137 – 211 mm


Vnútorné rozmery
Maximálny priestor pre hlavu:
– vpredu: 1 059 mm
– v druhom rade: 1 039 mm
– v treťom rade: 942 mm
Minimálny priestor pre nohy:
– vpredu: 1 046 mm
– v druhom rade: 975 mm
– v treťom rade: 831 mm
Šírka na úrovni ramien:
– vpredu: 1 542 mm
– v druhom rade: 1 443 mm
– v treťom rade: 1 016 mm
Šírka na úrovni bokov:
– vpredu: 1 412 mm
– v druhom rade: 1 499 mm
– v treťom rade: 978 mm


Počet miest na sedenie
Je možné objednať 5/6/7-miestnu verziu
Viac informácií


Brzdy, riadenie a zavesenie kolies
Protiblokovacie kotúčové brzdy (ABS) s ventilovanými rotormi a elektronicky ovládaná parkovacia brzda.
Hrebeňový elektronický posilňovač riadenia s meniteľným prevodom.
Dvojité lichobežníkové zavesenie predných kolies s vinutými pružinami a nezávislé viacprvkové zavesenie zadných kolies s vinutými pružinami.

Kolesá – disky a pneumatiky
20 palcové disky z ľahkých zliatin. Celoročné pneumatiky s rozmermi 265/45-R20 vpredu a 275/45-R20 vzadu. V príplatkovej výbave sa nachádzajú aj 22 palcové „turbine“ disky.


Objem batožinového priestoru
Objem predného kufra: 100 l
Objem zadného kufra:
– bez/po sklopení 3. radu sedadiel: 745 l
Celkový objem batožinového priestoru:
– po sklopení 3. radu sedadiel
a po zasunutí 2. radu sedadiel: 2 180 l
– v 5-miestnej verzii po sklopení 2. radu: 2 492 l

Pohotovostná hmotnosť
*Model X 60D: 2 349 kg
Model X 75D: 2 349 kg
Model X 90D: 2 391 kg
Model X P90D: 2 441 kg
Model X P100D: 2 500 kg
Rozloženie hmotnosti: 49:51 %
verzia Performance: 48:52 %

* Tesla Model X 60D má od výroby 75 kWh batériu, ktorá je softvérovo obmedzená 60 kWh. Z tohoto dôvodu má rovnakú hmotnosť ako Model X 75D. 

Aktuálne dostupné modely:
Tesla Model X 75D / Tesla Model X 100D / Tesla Model X P100D

tesla model x predný kufor - batožinový priestor

tesla model x zadný kufor - batožinový priestor

 

DOPLNENÉ! Predný kufor Tesly sa dá otvoriť aj bez kľúča. Bezpečnostná chyba?

 specifications, dimensions, measurements, ground clereance, heigh, weight, width, lenght, 


Technológie a vychytávky

AutopilotFunkcia Autopilot automobilov Tesla nie je len o autonómnom samočinnom riadení vozidla. Jeho súčasťou sú aj moderné asistenčné služby ako parkovací asistent s funkciou vyhľadania vhodného parkovacieho miesta a pozdĺžneho zaparkovania. Či adaptívny tempomat, udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, zmena jazdného pruhu vyhodením smerovky, varovanie vodiča pred bočnou kolíziou a núdzové brzdenie. Enhanced Autopilot je dostupný v rámci príplatkovej výbavy za 4 400 € pri objednaní spolu s vozidlom. Dodatočná aktivácia na diaľku vyjde na 5 200 €. Rozšírenie o funkcionalitu Full Self-Driving stojí ďalších 2 600, resp. 3 500 €.

Tesla Autopilot je stále vo fáze vývoja a testovania a tak sa netreba nechať „znechutiť“ správami o haváriách elektromobilov Tesla v režime autonómneho riadenia. Vždy sa ukázalo, že na vine bol vodič a nie systém Autopilot. Na druhej strane bol zaznamenaný minimálne jeden prípad, kedy pravdepodobne táto funkcia zachránila ľudský život. Stalo sa tak v prípade Američana, ktorý dostal vo svojej Tesle pľúcnu embóliu. Pomocou Autopilota sa bezpečne doviezol v čas do nemocnice, kde mohol byť promptne ošetrený.

Doplnené! Elektromobily Tesla vyrobené po 19. októbri 2016, sú vybavené novým Autopilot hardvérom, ktorý umožňuje plne autonómne riadenie vozidla. Podrobné informácie o novom Autopilotovi Tesla nájdete v článku Nový Autopilot Tesla, sci-fi sa stalo skutočnosťou.

DOPLNENÉ!
VIDEO: premávka očami nového Autopilota Tesla
Vďaka systému Tesla Autopilot došlo k zníženiu nehodovosti o takmer 40 %
Pokročilé funkcie systému Tesla Autopilot 2.0 by mali znížiť nehodovosť až o 90 %

 

Tesla Model X na diaľkové ovládanie

Ak je niekoho snom ovládať osobný automobil cez mobilný telefón, tak ako to robil James Bond vo filme „Zajtrajšok nikdy neumiera“, Model X mu ho čiastočne splní. Pomocou mobilnej aplikácie je totiž možné ovládať Model X na diaľku. Táto funkcionalita (Tesla summon) je užitočná v prípade, že vedľa vášho Modelu X niekto zaparkuje príliš natesno a vy máte problém nastúpiť. Stačí vytiahnuť mobil a dať autu pokyn, aby vycúvalo. Taktiež je možné týmto spôsobom zaparkovať alebo vyparkovať auto z garáže, pričom je možné nastaviť, aby si auto samé otvorilo resp. zatvorilo garážové dvere. Aby bolo možné Model X ovládať prostredníctvom aplikácie, je nutné autorizovať aplikáciu s kľúčom od vozidla, pričom kľúč musí byť počas samotného ovládania v „dosahu“ mobilného telefónu.

 

Always-On Max Temp Control

Always-On Max Temp Control je softvérová funkcionalita, ktorá sa stará o to, aby teplota interiéru vo vypnutom vozidle nikdy neprekročila 40 °C. Vznik tejto funkcie reflektoval na tragické udalosti, pri ktorých došlo z úmrtiam detí a domácich zvierat v odstavených vozidlách, v dôsledku prehriatia interiéru počas horúcich letných dní. Podrobné informácie o funkcií Always-On Max Temp Control nájdete našom článku Nová funkcia Tesly môže zachrániť množstvo životov.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Nová aktualizácia od Tesly zvýši efektivitu batérie počas chladných dní

 

Smart Air Suspension

tesla model x vzduchové pruženie smart air suspension

Zdroj: tesla.com

Smart Air Suspension je vzduchové pruženie z funkciou adaptívneho nastavovania výšky podvozku vozidla. Deje sa tak na základe aktuálnej rýchlosti vozidla, pričom systém samočinne upravuje svetlú výšku vozidla počas jazdy. Dôvodom je optimalizácia aerodynamiky a jazdných vlastností. Výšku podvozku je možné meniť aj manuálne podľa potreby, a to v rozsahu 137 až 211 mm (od sport po offroad mód). Štandardná svetla výška Modelu X bez vzduchového pruženia je 185 mm. Viac informácii o Smart Air Suspension

 

Bio-Weapon Defense Mode

bioweapon defense mode tesla model x

Bezpečnosť a komfort posádky zabezpečuje špeciálny systém biologickej ochrany Bio-weapon Defense Mode. Vďaka HEPA filtrom implementovaným do klimatizácie, sú zo vzduchu privádzaného do kabíny eliminované všetky vírusy, baktérie, alergény a splodiny z výfukových plynov. Elon Musk tvrdí, že čistota vzduchu pri aktívnom režime Bio-weapon Defense dosahuje nemocničný stupeň čistoty porovnateľný s operačnou sálou.

 

Adaptívne svetlomety s full LED technológiou

tesla-model-x-adaptivne-led-svetlomety

Svetlomety navrhnuté pre lepšiu viditeľnosť na rovnej vozovke a v zákrutách. 14 aktívnych LED svietidiel sa vie podľa potreby natočiť pri zatáčaní vozidla do zákruty. Vodič tak ma neustáli prehľad o tom, čo sa deje na vozovke aj v jej blízkom okolí. LED svietidlá sú navrhnuté tak, aby čo najvernejšie simulovali denné svetlo.

 

Elektrické ťažné zariadenie s prídavným nosičom

tesla model x ťažné zariadenie a nosič na lyže a bicykle

Zdroj: tesla.com

Tesla Model X je prvým automobilom vybaveným elektricky vysúvateľným ťažným zariadením. Pomocou neho dokáže utiahnuť toto elektrické SUV až 2 250 kg príves pri maximálnej rýchlosti 89 km/h. Ťažná sila platí pre vozidlo s 20″ diskami kolies. Pri 22″ diskoch sa znižuje sila na 1 580 kg. Na ťažné je možné jednoducho za 5 až 10 sekúnd namontovať resp. „zacvaknúť“ nosič. Ten zvládne odviesť 4 bicykle alebo 6 párov lyží a je možné ho doobjednať z Tesla shopu za 539 dolárov (cca 480 ). Kvôli zadnému výklopnému páru dverí Flacon Wings nie je možné na Teslu namontovať klasické lišty pre strešný nosič. Riešením by však mohli byť, okrem nosiča na ťažnom zariadení, aj magnetické lišty alebo prísavky.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Zimná „idylka“: Tesla Model X ťahá uviaznutý kamión | VIDEO
Bjorn Nyland ničí svoju Teslu Model X v zasneženom lese a snaží sa pretiahnuť Hummera | VIDEÁ

 

 Aktívny spoiler

tesla model x aktívny spoiler

Zdroj: tesla.com

Do verzií Tesla Model X 90D, P90D a P100D sa montuje aktívny spoiler, ktorý sa automaticky vysúva pri prekročení rýchlosti 72 km/h. Tým dochádza k zlepšeniu aerodynamických vlastností vozidla pri vyšších rýchlostiach. V spojení s adaptívnym vzduchovým podvozkom to má výrazný vplyv na stabilitu a ovládateľnosť Modelu X. Spoiler je namontovaný priamo na sklo veka batožinového priestoru, čo je unikátom. Vidno, že Tesle záleží na detailoch a kvôli dizajnu prináša netradičné a konštrukčne zložitejšie riešenia.

UPDATE: Aktívny spojler už nie je pre Model X dostupný, a to z dôvodu častých porúch počas mrazivých dní.

Trysky ostrekovačov integrované do stieračov

Netradičné riešenie použila Tesla aj pri umiestnení trysiek ostrekovačov čelného skla. Tentokrát však nie kvôli dizajnu, ale funkčnosti. Trysky sú integrované priamo do stieračov, vďaka čomu sa čistiaca zmes nanáša rovnomernejšie.

 

Slnečná clona

Nenápadnou, ale o to dôležitejšou vecou v Modeli X je slnečná clona. Tá nemohla byť vzhľadom na panoramatické čelné sklo Big Sky umiestnená tradične nad vodiča. Tesle sa však podarilo vyriešiť jej umiestnenie a aplikáciu s už tradičnou invenciou. Clona je v „pohotovostnom“ stave prichytená pozdĺž A stĺpika. V prípade potreby ju vodič vysunie, pomocou kĺbu natočí a prostredníctvom teleskopického magnetického spoja zacvakne k spätnému zrkadlu.

V nasledujúcom stĺpci uvádzame ĎALŠIE ZAUJÍMAVÉ PRVKY MODELU X, ktoré si predstavíme v rámci príslušných kapitol:

#tagy: tesla model x features


Falcon Wings

falcon wings tesla mode x

Zdroj: tesla.com

Falcon Wings (z angl. sokolie krídla) sú typom krídlových dverí, ktoré fanúšikovia automobilov poznajú z iných modelov ako napr. Mercedes-Benz 300SL Gullwing Coupé. Filmový nadšenci si pri pohľade na Falcon Wings spomenú na automobil z filmu Návrat do budúcnosti, DeLorean DMC-12. Dizajn sokolích krídel neobišiel ani letecký priemysel. Bol použitý napríklad pri dverách malého lietadla Cessna 350. Spoločnosť Tesla Motors však obohatila Falcon Wings o celý rad technologických vychytávok, zameraných na komfort nastupovania resp. vystupovania a bezpečnosť.

Hlavným dôvodom prečo sa Tesla rozhodla pre osadenie dverí do svojho SUV Tesla Model X, je ich proklamovaná praktickosť. Falcon Wings sú inštalované do zadnej časti vozidla, kde slúžia na nastupovanie do druhého a tretieho radu sedadiel. A práve priestor pre nastupovanie na poslednú lavicu by mal byť najväčším benefitom. Tesla tvrdí, že žiadne dvere konkurentov, ani tie posuvné, neprinášajú taký komfort nastupovania ako Falcon Wings.

Pri vyklápaní smerom hore, dvere takmer vôbec nevybočujú do strán vozidla. Po stranách stačí na ich otvorenie 30 cm priestoru. Tým sa zvyšuje pohodlie pri nastupovaní a vystupovaní predovšetkým pri úzkych parkovacích miestach v garážach nákupných domov. Dvere zároveň odklápajú takmer polovicu strechy, čím vzniká praktický priestor pre hlavu rodiča, ktorý nakladá alebo vykladá svoje ratolesti zo zadných sedadiel alebo autosedačky.

Zadné dvere Falcon Wings je možné otvoriť cez displej infotainmentu, na diaľku pomocou kľúča alebo mobilnej aplikácie a priamo stlačením „kľučky“ dverí.

Tesla Motors vyvinula pre dvere Falcon Wings špeciálne ultrasonické senzory, ktoré „vidia“ aj skrz kovové materiály. V prípade zaznemenania cudziho telesa (napr. ruky) pri elektrickom zatváraní, zastavia proces dovierania. Senzory dokážu taktiež zmerať dostupný priestor nad automobilom a tomu prispôsobiť výšku do akej sa otvoria.


Od 2:40 min je možné vidieť ako fungujú ultrasonické bezpečnostné senzory

Ani predné dvere elektromobilu Tesla Model X neostali v hanbe. Dvere je možné otvárať a zatvárať na diaľku prostredníctvom kľúča alebo mobilnej aplikácie. Taktiež je možné nastaviť predné dvere tak, že sa automaticky otvoria, keď sa k ním priblíži majiteľ s kľúčom. Respektíve sa samé zatvoria, keď majiteľ nasadne alebo sa vzdiali od Modelu X na istú vzdialenosť. Po usadnutí za volant nemusí vodič zatvárať dvere manuálne, po stlačení brzdového pedála sa dvere zatvoria samé. Taktiež je možné dvere zatvoriť resp. otvoriť tlačidlom v interiéry.

Doplnené! Obstojí mechanizmus Falcon Wings v našich mrazivých podmienkach?

#tagy: tesla model x doors


Motor a prevodovka

tesla modex x motor a prevodovka

Zdroj: tesla.com

Tesla Model X je poháňaný asynchrónnym elektrickým motorom, ktorý je štvorpólový a má medený rotor. Model X sa dodáva jedine vo verzii 4×4, pričom do každej nápravy je integrovaný samostatný kvapalinou chladený elektromotor veľkosti dyne. Keďže sú elektromotory osadené priamo do jednotlivých náprav, nie je nutné ich vzájomné prepojenie. Každý motor je zvlášť riadený elektronikou.

tesla model x performance motor

Na označenie pohonu 4×4, resp. AWD (All Wheel Drive), používa Tesla písmeno „D“ ako dual/double. Preto sa jednotlivé verzie značia ako 75D a 100D. Avšak v ponuke je aj verzia s označením P100D, kde P znamená tzv. Performance verziu. Táto verzia má na zadnej náprave implementovaný väčší elektromotor s výkon 375 kW. Takže celkový výkon Performance verzie je 375 kW + 193 (predný motor) kW = 568 kW.

Prevodovka Modelu X má jeden rýchlostný stupeň s pevným prevodovým pomerom.

#tagy: tesla model x 4 wheel drive


Výkon a jazdné vlastnosti

Výkon SUV elektromobilu Tesla Model X závisí predovšetkým od kapacity batérie a „veľkosti“ motora. Batéria s vyššou kapacitou môže dodať elektromotoru viac energie, čo má vplyv na jeho výkon a krútiaci moment. Všetko záleží na tom, ako je distribúcia energie z batérie nastavená. Preto je možné pri Performance verziách s väčšou batériou nastaviť vyšší výkon pre väčší zadný motor bez toho, aby to malo negatívny vplyv na dojazd automobilu.

Ak však obmedzíme príkon elektromotora, priaznivo sa to prejaví na dojazde, pretože elektromotor spotrebuje z batérie menej energie. Tento princíp sa zas používa pri verziách s menšou kapacitou batérie.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame výkon a jazdné vlastnosti jednotlivých verzií Modelu X

 • Kapacita batérie:  60 kWh (už nie je v ponuke)
  Celkový výkon pohonnej jednotky (AWD):  245 kW/328 PS („koní“)
  Maximálna rýchlosť:  210 km/h
  Zrýchlenie z 0 – 100 km/h:  6,2 s
  Krútiaci moment 430 Nm
  Dojazd (*NEDC/EPA)355/322 km
 • Kapacita batérie:  75 kWh
  Celkový výkon pohonnej jednotky (AWD):  neznámy 
  Maximálna rýchlosť:  210 km/h
  Zrýchlenie z 0 – 100 km/h:  5,2 s
  Krútiaci moment:  neznámy
  Dojazd (*NEDC/EPA):  417/381 km
 • Kapacita batérie:  90 kWh (už nie je v ponuke)
  Celkový výkon pohonnej jednotky (RWD):  386 kW/525 PS („koní“)
  **Maximálna rýchlosť:  250 km/h
  Zrýchlenie z 0 – 100 km/h:  5,0 s
  Krútiaci moment:  685 Nm
  Dojazd (*NEDC/EPA):  489/414 km
 • Kapacita batérie:  90 kWh  (už nie je v ponuke)
  Celkový výkon pohonnej jednotky (AWD):  568 kW/773 PS („koní“)
  **Maximálna rýchlosť:  250 km/h
  Zrýchlenie z 0 – 100 km/h:  3,9 s
  Krútiaci moment:  930 Nm
  Dojazd (*NEDC/EPA):  467/402 km
 • Kapacita batérie:  100 kWh
  Celkový výkon pohonnej jednotky:  neznámy
  **Maximálna rýchlosť:  250 km/h
  Zrýchlenie z 0 – 100 km/h:  4,9 s
  Krútiaci moment:  neznámy
  Dojazd (*NEDC/EPA): 565/475 km
 • Kapacita batérie:  100 kWh
  Celkový výkon pohonnej jednotky:  568 kW
  **Maximálna rýchlosť:  250 km/h
  Zrýchlenie z 0 – 100 km/h:  3,1 s (v ***Ludicrous Mode)
  Krútiaci moment:  981 Nm
  Dojazd (*NEDC/EPA): 542/465 km

*NEDC (New European Driving Cycle), EPA (Environmental Protection Agency)
**Elektronicky obmedzená maximálna rýchlosť
***Ludicrous Mode je dodatočné hardvérové vyladenie výkonu elektromobilov Tesla. Okrem iného zahŕňa špeciálnu vysoko-prepäťovú poistku, ktorá „zvládne“ elektrický prúd o sile 1 500 ampérov. Tento mód je aktuálne dostupný len pri najvyššej verzii Modelu X P100D. Táto verzia akceleruje s 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy, čo nedokáže ani mnoho super-športových automobilov.

Doplnené! VIDEO: Tesla Model X vs. Ferrari 458 v závode na 400 m

Tesla Motors mala v minulosti v ponuke aj Model X 70D, ktorý nahradila súčasnou verziou 75D. Jediným rozdielom medzi oboma verziami je kapacita batéria. 70 kWh batéria bola nahradená 75 kWh.

#tagy: tesla model x acceleration, technical data


Batéria

Batéria Modelu X je vyrobená z lítium-iónových článkov, ktoré sú veľmi podobnej technológie ako batérie mobilných telefónov. Tieto článku sú špeciálnym spôsobom poskladané a kvôli bezpečnosti uzavreté v titánovom bloku. Ten je inštalovaný na dno karosérie medzi nápravy. Blok donedávna najpredávanejšej 85 kWh batérie obsahuje viac ako 7 000 li-ion článkov podobných „tuškovým“ batériám a váži viac ako pol tony.

Tesla Model X používa rovnaké batérie ako sedan Model S. Podrobnejšie informácie o batériách Tesla nájdete v špecifikáciách batérie Modelu S.

Ak vás zaujímajú informácie o degradácii kapacity batérie prečítajte si náš článok Aká je reálna strata kapacity batérie Modelu S?

DOPLNENÉ! „Hacker“ zistil skutočné hodnoty kapacity batérií elektromobilov Tesla

#tagy: tesla model x battery


Nabíjanie

tesla model x nabíjanie

Zdroj: tesla.com

Tesla Model X sa štandardne dodáva s integrovanou 11 kW nabíjačkou Single Charger. Jej súčasťou je aj mobilný konektor s redukciami do 240 V a 400 V siete. S týmto základným príslušenstvom sa dá Model X nabíjať prakticky kdekoľvek, či už doma cez klasické zásuvky alebo na najvýkonnejších nabíjacích staniciach Tesla Supercharger. Doba nabíjania závisí od typu nabíjacej stanice resp. od napätia „domácej“ zásuvky. Supercharger dokáže nabiť polovicu kapacity batérie za 20 minút. Do Modelu X je možné dokúpiť aj výkonnejšiu 16,5 kW nabíjačku, ktorá čas nabíjania skráti. Tá by sa mala stať v blízkej dobe štandardom.

Podrobné informácie o nabíjaní, nabíjačkách a nabíjacích staniciach nájdete v sekcii Nabíjanie.

Ak vás zaujíma, čo robiť v prípade, že sa batéria Modelu X kompletne vybije, prečítajte si náš článok Čo robiť, keď sa Tesle vybije batéria a ako tomu zabrániť?

#tagy: tesla model x charge time


Tesla Model X dojazd

tesla model x dojazd

Ilustračné foto. Zdroj: tesla.com

Jednou z hlavných predností elektromobilov Tesla je ich dojazd. A to či už sa jedná o SUV Model X alebo Model S. Dojazdom jednoznačne prevyšujú svoju konkurenciu a ponúkajú pritom jazdné vlastnosti športových automobilov. Vďačia za to efektívnym batériám (265 Wh/kg), systému rekuperácie, veľmi nízkemu koeficientu odporu vzduchu a aktívnym prvkom ako adaptívny podvozok a adaptívny spoiler.

Koeficient odporu vzduchu Modelu X je rovnaký ako pri sedane Tesla Model S, t.j. Cd = 0,24. V roku 2014 bol Model S automobilom s najlepšou aerodynamikou, ktorý kedy bol sériovo vyrábaný. V súčasnosti patrí Modelu X primát najaerodynamickejšieho SUV. Tesla uvádza, že jeho koeficient odporu vzduchu je o 20 % nižší, ako pri najlepších konkurenčných modeloch.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame dojazd jednotlivých verzií Modelu X podľa *NEDC a EPA

 • NEDC / EPA:  355 km / 322 km
 • NEDC / EPA:  417 km / 381 km
 • NEDC / EPA:  489 km / 414 km
 • NEDC / EPA:  467 km / 402 km
 • NEDC / EPA:  565 km / 475 km
 • NEDC / EPA:  542 km / 465 km

*NEDC (New European Driving Cycle) – laboratórne testovanie podľa tzv. nového Európskeho jazdného cyklu.
EPA (Environmental Protection Agency) – výpočty prevádzané americkou agentúrou pre životné prostredie.

V praxi sa však môže dojazd výrazne líšiť od „papierových“ hodnôt. Vplýva na to množstvo faktorov ako rýchlosť, veľkosť kolies, okolitá teplota či spotreba energie klimatizáciou resp. vykurovaním. Na stránke Tesla Motors si môžete v časti Range pre Charge pozrieť, ako tieto faktory vplývajú na dojazd Modelu S. Pre Model X zatiaľ nie je dostupná podobná kalkulačka dojazdu.

Dojazd samozrejme ovplyvňuje aj hmotnosť vozidla. Tesla Model X s maximálne zaťaženým prívesom (2 300 kg) pri rýchlosti 89 km/h, by nemal klesnúť pod hodnotu 70 % z uvádzaného dojazdu pri bežnej prevádzke. To znamená, že zhruba dvojnásobne ťažšej Tesle klesne dojazd maximálne o 30 %.

#tagy: tesla model x range


Spotreba energie a náklady na prevádzku

V nasledujúcej tabuľke nájdete spotrebu a náklady na energiu elektromobilu Tesla Model X 90D a P90D podľa meraní Agentúry pre životné prostredie EPA.

 • 90D: 21 kWh/100 km
  P90D: 24 kWh/100 km
  P100D: 24 kWh/100 km
 • 90D: 23 kWh/100 km
  P90D: 24 kWh/100 km
  P100D: 24 kWh/100 km
 • 90D: 20 kWh/100 km
  P90D: 24 kWh/100 km
  P100D: 24 kWh/100 km
 • 90D: 1,11 $  = cca 0,99 €
  P90D: 1,14 $ = cca 1,02 €
  P100D: 1,14 $ = cca 1,02 €
 • 90D: 650 $ = cca 580 €
  P90D: 700 $ = cca 624 €
  P100D: 750 $

* 45 % km najazdených po diaľnici, 55 % v meste. Cena el. energie zahrnutá pri výpočtoch: 0,12 $/kWh (cca 0,11 €). Cena elektrickej energie na Slovensku podľa Eurostat (priemer za rok 2015): 0,15 €/kWh.

V tabuľke sú uvedené náklady pri nabíjaní z domácej elektrickej siete. Celkové náklady na energiu spotrebovanú na nabíjanie Modelu X, je možné výrazne znížiť bezplatným nabíjaním v sieti nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Na Slovensku sa nachádzajú tieto stanice v Bratislave a pri Zvolene. Ceny za nabíjanie na všetkých dostupných nabíjacích staniciach na Slovensku nájdete v sekcii Batérie a nabíjanie.

Doplnené! Tesla zavádza systém kreditov pre Supercharger.


Tesla Model X interiér

Interiér Modelu X nie je možné označiť inak ako za luxusný a prémiový. A to už v základnej výbave, pričom tá obsahuje mnohé prvky, ktoré majú konkurenti z radu prémiových SUV len v rámci príplatkovej výbavy.

tesla model x interier

Prístrojový panel

Prístrojový panel Modelu X je takmer identický s tým, ktorý je požitý v Modeli S a už v základe je obložený drevom. Dominujú mu dva obrovské multi-dotykové displeje. Jeden je orientovaný pred vodiča a nahrádza klasické analógové „budíky“ a plní aj funkciu palubného počítača či obrazovky pre výstup navigácie a kamier. Jeho veľkosť je 12,3 palca, čo je 31 cm. Väčší 17 palcový (54 cm) je umiestnený na stredovej konzole a plní funkciu pokročilého infotainmentu. Súčasťou sú 2 navigačné systémy. Hlavný je od Garminu s integrovaným GPS modulom a má bezplatné aktualizácia mapových podkladov na 7 rokov. Druhý využíva Google Maps a poskytuje aktuálne dopravné správy a odporúčania, ale je závislý od pripojenia k internetu. Štandardou výbavou Modelu X je aj internetové pripojenie.

Podrobnejšie informácie o displejoch a infotainmente nájdete v popise digitálnej prístrojovej dosky Modelu S.

Miesta na sedenie

Model X je možné v súčasnosti objednať buď so 6 alebo 7 miestami na sedenie. Za 6-miestnu verziu je nutné doplatiť 5 200 € a za 7-miestnu 2 600 €. Tieto verzie sú navyše k dispozícii len s príplatkovým pružením Smart Air Suspension za ďalších 2 300 €. 5-miestnu verziu s dvoma radmi sedadiel bude možné objednať až koncom roka 2016 (platí pre európsky trh). Tá je bez príplatku a nie je podmienená doobjednaním Smart Air Suspension. Doplnené! 5-miestna verzia je už k dispozícii a vďaka modernizovanému 2. radu sedadiel má Model X najväčší batožinový priestor po sklopení zadnej lavice v triede. Doplnené! V našom článku V novom 5-miestnom Modeli X sa pohodlne vyspíte sa dočítate o priestorových možnostiach 5-miestneho Modelu X.

Tretí rad sedadiel je možné sklopiť do úplnej roviny. S druhým radom to už nie je také ružové. Kvôli netradičnému ukotveniu a tvaru je ich možné len prisunúť k sedadlám vodiča a spolujazdca. Navyše pri 7-miestnej verzii, nie je možné stredné sedadlo 2. radu úplne „dotlačiť“ k predným sedadlám. Sedadlá sa posúvajú elektricky pomocou displeja infotainmentu alebo tlačidiel na samotných sedačkách. Na druhej strane, kotvenie nezaberá veľa miesta, preto je pod sedačkami dostatočný priestor na uloženie ďalšej batožiny.

tesla model x sedačky

7-miestná verzia Modelu X. Zdroj: tesla.com

Pýchou interiéru sú sedačky. Tie v prvom a druhom rade sú elektricky polohovateľné v 14 smeroch. Kožené poťahy sú už štandardom základnej výbavy elektromobilov Tesla. Predné sedadlá sú navyše vyhrievané a majú pamäť polôh.

#tagy: tesla model x 7 seater

 

Batožinový priestor

Štandarný zadný batožinový priestor má v prípade 5-miestnej verzie, resp. po sklopení 3. radu sedačiek, objem 745 l. Maximálny objem batožinového priestoru vrátane predného 100 l kufra, má 2 180 l

 

Panoramatické čelné sklo Big Sky

O príjemnú atmosféru v SUV Tesla sa stará najväčšie panoramatické čelné sklo, aké sa montuje do osobných automobilov. Má špeciálne tónovanie, ktoré je optimalizované pre výbornú viditeľnosť vodiča aj cestujúcich. Ako jeden z mála dielov nie je vyrábaný priamo Tesla Motors. Vyrába ho spoločnosť AGP v peruánskej Lime.

tesla model x panoramatické čelné sklo big sky

Zdroj: tesla.com

Sklá Modelu X sú bezrámové a elektrochromatické, pričom ich tónovanie sa automaticky prispôsobuje svetelným podmienkam.

 

Osvetlenie

Interiérové osvetlenie je možné ovládať „swajpom“. Jednotlivé LED diódy sa dajú zažínať či zhasínať postupne prejdením prsta. Samostne je možné rozsvietiť či zhasnúť konkrétnu diódu a to jednoduchým poklepaním.

Audio systém

V základnej výbave je k dispozícii 240 W súprava deviatich stereo-reproduktorov. Audio systém podporuje FM/HD rádio a formáty MP3, MP4 a ACC. Pre náročnejších poslucháčov prípravila Tesla príplatkový 560 W UHF systém so 16 neodýmovými reproduktormi a subwooferom.

tesla model x audio system

Systém 17-ich reproduktorov. Zdroj: teslatap.com

 

Klimatizácia a Režim biologickej ochrany

Štandardom Modelu X je automatická dvoj-zónová klimatizácia. Ventilačný systém je možné dovybaviť o tzv. režim biologickej ochrany Bio-weapon Defense Mode. Pomocou HEPA filtrov je možné odfiltrovať takmer 100 % kontaminatov zo vzduchu prichádzajúceho do kabíny. Viac informácií o Bio-weapon Defense Mode nájdete v sekcii Technológie.

bioweapon defense mode tesla model x

Interiér myslí aj na pitný režim pasažierov. V predných dverách Modelu X sú držiaky na fľaše a celkovo sa tu nachádza až 6 držiakov na poháre. Každý pasažier má prístup k USB portu, ktorých je v 6 a 7-miestnej verzii päť (5-miestna má štyri).

Kompletnú výbavu interiéru Modelu X nájdete v sekciách Štandardná a Príplatková výbava.

#tagy: tesla model x interior


Bezpečnosť

 tesla model x bezpecnost

Zdroj: Tesla

Podľa interných testov Tesla Motors, by však mal byť Model X prvým SUV, ktoré získa najvyšší počet bodov vo všetkých testovacích kategóriách. UPDATE: V júni 2017 bol Model X podrobený bezpečnostným testom NHTSA. Ten získal maximálny počet bodov v každej z testovaných kategórií. Stal sa tak najbezpečnejším SUV sveta podľa noriem NHTSA.

Namiesto spaľovacieho motora má vpredu Model X batožinový priestor. Tým sa zväčšuje deformačná zóna automobilu pri čelnej zrážke, vďaka čomu sa pohlcuje nebezpečná energia z nárazu.

Batéria fixovaná k podlahe znižuje riziko prevrátenia Modelu X o polovicu v porovnaní s inými automobilmi vo svojej triede. Batériový blok takisto zvyšuje tuhosť celo-hliníkovej karosérie vďaka čomu je Tesla výrazne bezpečnejšia pri náraze z boku. Karoséria je navyše spevnená bór-oceľovými prvkami.

tesla model x bezpečnosť

SUV je vybavené aj aktívnymi snímačmi a systémom núdzového brzdenia, ktorý zabraňuje kolíziám s vozidlami, chodcami, zverou či inými prekážkami na ceste. A to vďaka integrácii radaru, sonaru a kamier, pričom systém spoľahlivo funguje aj pri diaľničnej rýchlosti.

Samozrejmosťou sú najmodernejšie aktívne bezpečnostné prvky ako stabilizačné systémy, ABS, trakčná kontrola či 12 airbagov.

Kompletný zoznam bezpečnostnej výbavy nájdete v časti štandardná výbava.


Záruka

Tesla Motors poskytuje na svoj Model X štandardnú záruku 4 roky s obmedzením na 80 000 km. Na pohonnú jednotku (elektromotor a prevodovka) a batériu poskytuje výrobca rozšírenú záruku na 8 rokov bez obmedzenia. Záruka sa nevzťahuje na stratu kapacity batérie. Tá je však v prípade batérií Tesla zanedbateľná. Záruka nie je podmienená absolvovaním garančných prehliadok. Podmienky uplatňovania záruky nájdete v sekcii záruka Model S.


Servis

tesla model x servis

Ilustračné foto. Zdroj: tesla.com

Ako sme už písali, záruka na elektromobil Tesla Model X nie je podmienená povinnými servisnými prehliadkami vozidla. Vzorní majitelia si však môžu dať skontrolovať svoje SUV v servisoch Tesla Motors. Tieto nepovinné prehliadky sú samozrejme spoplatnené. Je si však možné predplatiť servisné prehliadky na 4 roky (do 80 000 km) pri kúpe Modelu X, resp. do 30 dní od kúpy. Táto služba za poplatok 2 000 € zahŕňa diagnostiku stavu vozidla na diaľku a 1 prehliadku ročne, pričom náklady na prácu a materiál sú v cene. Tesla Motors ponúka aj výjazdové servisné služby, tzv. Tesla Ranger.

DOPLNENÉ! Tesla zavádza nové servisné balíky: viac služieb za viac peňazí

Podrobnejšie informácie o všeobecných podmienkach servisovania elektromobilov Tesla nájdete v sekcii servis Modelu S.

DOPLNENÉ! Tesla vyhrala prieskum spokojnosti zákazníkov Consumer Reports 2016


Predaje

Ako sme už písali prvé Modely X sa začali dodávať na konci septembra 2015. V tej dobe mala Tesla Motors na svoj nový SUV elektromobil okolo 27 000 rezervácii. Väčšina dodávok však zatiaľ smeruje pre zákazníkov z USA a Kanady. Automobilke sa však v poslednej dobe podarilo navýšiť produkciu Modelu X na vyše 2 000 kusov týždenne, a tak sa začínajú prvé stovky vozidiel distribuovať aj do Európy či Ázie.

Tesla Motors hlásila k septembru 2016, čiže zhruba rok od spustenia predaja Modelu X, viac ako 10 000 predaných kusov, pričom v 4. štvrťroku 2015 ich predala 502 kusov, v 1. štvrťroku 2016 to bolo 2 659 kusov a v 2. štvrťroku 2016 dokonca 4 638 kusov.

DOPLNENÉ: 
Q3/2016 – 8 744 ks
Q4/2016 – 9 500 ks
Q1/2017 – 11 550 ks
Q2/2017 – 10 000 ks
Q3/2017 – 11 865 ks

DOPLNENÉ: Predaje áut do zásuvky v Európe za rok 2016: Tesla s 8 % podielom


Tesla Model X cena

tesla model x cena

Zdroj: tesla.com

Cena elektrického SUV Tesla Model X sa začína sume 76 100 € za základnú verziu 75D so 75 kWh batériou a končí pri sume 131 050 € za najvýkonnejšiu verziu P100D so 100 kWh batériou. Všetky modely majú už v základe bohatú výbavu, avšak suma sa môže ešte značne navýšiť špeciálnou príplatkovou výbavou.

Sumy uvádzané na oficiálnej stránke Tesly sú bez DPH, rovnako ako ceny uvádzané na našej stránke. Zákazníci z nášho regiónu („other Europe“) si k tejto sume musia pripočítať 21 % DPH, ktorou sa zdaňuje tovar v Holandsku. Od zaplatenia DPH sú oslobodené fyzické a právnické osoby, ktoré sú platcami DPH. Prečo sa daň vypláca Holandsku a viac o objednávke sa dozviete v časti „Ako objednať Model X?“.

Pre skompletizovanie výslednej ceny treba ešte pripočítať k sume s DPH aj regulačný a colný poplatok vo výške 440 €.

Cenník elektromobilu Tesla Model X (bez DPH) platný pre zákazníkov zo Slovenska (región „other Europe“)

 • 60 kWh batéria – cena:  72 500 €. Doplnené! Verzia 60D bola zrušená. Od októbra 2016 už nie je v ponuke.
 • 75 kWh batéria – cena:  76 100 €.
 • 90 kWh batéria – cena:  91 900 € (už nie je v ponuke)
 • 90 kWh batéria vo verzii Performance – cena:  110 300€. Doplnené! Verzia P90D bola v novembri 2016 zrušená.
 • 100 kWh batéria – cena:  93 100 €
 • 100 kWh batéria vo verzii Performance + Ludicrous Mode – cena: 131 050 €

*Na všetky modely je možné získať zľavu 1000 €. Viac informácií už čoskoro…

#tagy: tesla model x price, pricing, cost


Štandardná výbava


tesla model x základná výbava bezpečnosťBezpečnosť

 • 12 airbagov
 • Elektronická kontrola stability
 • Anti-blokovací systém ABS
 • Trakčná kontrola
 • Systém monitorovania tlaku v pneumatikách
 • Výhľadové kamery
 • Kontrola mŕtveho uhla
 • Automaticky stmievateľné elektrochromatické zrkadlá
 • Informácie o maximálnej povolenej rýchlosti
 • 3-bodové bezpečnostné pásy v druhom rade
 • Senzor pre odpojenie napájania pri havárii
 • Úchyty Isofix pre 4 detské sedačky
 • Alarm a imobilizér

tesla model x zakladna vybava technologie

Technológie

 • Dvere Falcon Wings
 • Bezdotykový kľúč
 • 360° sonarový systém s radarom
 • Upozornenie na opustenie jazdného pruhu
 • Automatické núdzové brzdenie
 • 12,3″ digitálna prístrojová doska
 • Pokročilý infotainmet so 17″ displejom
 • Bluetooth hands free so streamovaním hudby
 • DAB+ rádio
 • Zapustené „touch“ kľučky dverí
 • Pravidelné firmvérové aktulializácie na diaľku
 • GPS Homelink
 • Aktívny spoiler v „Performance“ verziách (P90D a P100D)
 • Ludicrous Mode vo verzii P100D

tesla model x standardna vybava kľúč

Komfort

 • El. nastaviteľné vyhrievané predné sedadlá s pamäťou
 • Panoramatické čelné sklo
 • Parkovacie senzory s kamerou
 • Navigačný systém s mapami na 7 rokov zdarma
 • Bezdotykový kľúč
 • Tempomat
 • HD kamera s funkciou zálohovania dát
 • El. otvárania veka batožinového priestoru
 • Bezkľúčové otváranie kufrov
 • El. plne nastaviteľný multifunkčný volant
 • El. okná s funkciou proti zaseknutiu prstov
 • El. sklopné vyhrievané spätné zrkadlá s pamäťou
 • Dažďový senzor
 • Lakťová opierka
 • Pokročilá automatická 2-zónová klimatizácia
 • 240 W audio systém s 9 reproduktormi
 • 4 resp. 5 USB portov (v závislosti od verzie)
 • Wi-fi ready

tesla model x standardna vybava disky

Ostatné

 • 20″ disky z ľahkých zliatin
 • Celoročné pneumatiky
 • Sedačky v kombinácii látky a kože
 • Drevené obloženie
 • Plafón a iné časti v alcantare
 • Lak Solid Black a Solid White
 • 4-ročná štandardná záruka do 80 000 km
 • 8-ročná záruka na batériu a pohonnú jednotku

Príplatková výbava

Premium Upgrades Packagetesla model s príplatková výbavaPremium balík za 4 100 € obsahuje:

 • *Automaticky otvárateľné predné dvere
 • Predné sedadlá s odvetrávaním
 • Kožou potiahnutý volant, opierky a spodná časť prístrojovej dosky
 • Vrchná časť prístrojovej dosky a „headliner“ potiahnuté Alcantarou
 • Režim biologickej ochrany – Bio-Weapon Defense
 • 2 filtre výfukových plynov
 • Ambientné LED podsvietenie interíéru
 • Dynamické troj-polohové full LED svetlomety 
 • Hmlovky s technológiou LED
 • Dokovacia stanica pre mobilný telefón s rýchlym pripojením

Autopilottesla model x príplatková výbava autopilotAutopilot Tesla v cene 2 800 €. Pri dodatočnej aktivácia sa cena navyšuje na 3 200 €. 


Smart Air Suspensiontesal model x priplatkova vybava smart air suspension2 300 € pre verzie 60D a 75D. Verzie 90D, P90D a P100D majú Smart Air Suspension v základnej výbave


UHF Audio systém
tesla model x výbava audio
Audio systém s Ultra High Fidelity zvukom – 16 reproduktorov + subwoofer. Cena: 2 300 €

Subzero Weather Packagetesla-model-x-výbava-subzero weather packageBalík užitočnej výbavy pre mrazivé dni v cene 900 €, ktoré súčasťou je:

 • Rozmrazovače stieračov
 • Rozmrazovače trysiek ostrekovačov
 • Vyhrievaný volant
 • Vyhrievanie všetkých sedadiel, vrátane 3. radu

Ťažné zariadenie
tesla model x vybava tazne zariadenie
Elektricky ovládateľné ťažné zariadenie s ťažnou silou 2 250 kg. K dispozícii len v kombinácii so Smart Air Suspension za príplatok 700 €. Súčasťou je:

 • 13-pinové vlečné rameno
 • Softvérový balík pre ovládanie ťažného zariadenia
 • Príprava pre prídavný nosič na bicykle a lyže

7-miestné sedenie
tesla model x výbava 7-miestné sedeniePlne sklopný tretí rad sedadiel, s možnosťou klimatizovania a vyhrievania. K dispozícii len so Smart Air Suspension za príplatok 3 600 €.


6-miestné sedenie
tesla model x vybava 6 mestne sedenie6-miestná konfigurácia s plne sklopným 3. radom sedadiel. K dispozícii len so Smart Air Suspension za príplatok 2 700 €.


72A palubná nabíjačka s výkonom 16,5 kWtesla model x 72 amperova nabijacka s vykonom 16,5 kw
V porovnaní so štandardne montovanou 48A nabíjačkou s výkonom 11 kW dochádza k nárastu reálneho nabíjacieho výkonu z pôvodných 48 km/hod. na 72 km/hod. Platí pri bežnom nabíjaní zo 400V siete s 24A 3-fázovým obvodom. Cena: 1 400 €. Dodatočná montáž: 1 700 €

DOPLNENÉ: Tesla v poslednom období pomerne často upraduje výbavu Modelu X. Najaktuálnejšie informácie z tejto oblasti nájdete na stránke tesla.com.

Zdroj obrázkov (štandardná a príplatková výbava): tesla.com

#tagy: tesla model x accessories


Ako objednať Model X?

ako objednať tesla model x

Zdroj: tesla.com

Automobilka Tesla Motors ponúka svoje elektromobily výhradne prostredníctvom vlastných showroomov, tzv. Tesla Store a Tesla Gallery. Tie sú k dispozícii len pre zákazníkov zo štátov, v ktorých má Tesla oficiálne zastúpenie. Pre ostatných je dostupná možnosť objednania cez web stránku tesla.com.

A to je aj prípad zákazníkov zo Slovenska, keďže Tesla Motors oficiálne nepôsobí na slovenskom trhu. Záujemcovia však majú možnosť obzrieť a vyskúšať Model X v relatívne nie až tak vzdialenej Viedni. Tu je možné uskutočniť aj „pro forma“ objednávku, avšak automobil vám Tesla doručí na tento showroom jedine v prípade, že ste občanom Rakúska alebo tu máte registrovanú firmu.

DOPLNENÉ!
V novom Tesla Store vo Viedni sa dohovoríte po slovensky
Tesla vstupuje na nové trhy aj vďaka Autopilotovi, dočká sa aj Slovensko?

Zákazníci Tesla Motors z regiónu „other Europe“, do ktorého patrí aj Slovensko, si musia vyzdvihnúť svoj elektromobil v Holandsku, kde sa nachádza európske distribučné centrum Tesla.

Podrobné informácie o priebehu samotnej objednávky nájdete v článku Postup pri objednávke a registrácii vozidiel Tesla. Kompletná sieť Tesla Stores, Galleries a servisných centier.

UPDATE: V rakúskom Tesla Store (Viedeň) pracujú po novom zamestnanci, ktorí majú špeciálne na starosti slovenskú a českú klientelu. Z tohto dôvodu by malo byť už čoskoro možné preberať vozidlá Tesla vo viedenskej pobočke.

Lízing

Automobilka Tesla Motors neposkytuje slovenským zákazníkom možnosť financovania elektromobilu Tesla Model X prostredníctvom služby Tesla Leasing. Na Slovensku je možné financovanie napr. cez spoločnosť Business Lease Slovakia a jej operatívny lízing.

#tagy: tesla model x order, for sale, lease


Tesla Model X testovacia jazda

Najbližšie miesto, kde je možné uskutočniť oficiálnu testovaciu jazdu s Modelom X je Viedeň. Práve tu sa nachádza zo Slovenska najmenej vzdialený Tesla Store. Tým, ktorých odrádza jazyková bariéra pripomíname, že v showroome pracujú dvaja Česi.

V prípade záujmu o testovaciu jazdu na Tesle Model X nám napíšte na adresu redakcia(zav.)teslamagazin.sk

V prípade otázok ohľadom elektromobilu Tesla Model X, neváhajte využiť naše diskusné Tesla fórum.

AK SA VÁM ZDAL NÁŠ ČLÁNOK UŽITOČNÝ, PODPORTE HO PROSÍM ZDIEĽANÍM NA SOCIÁLNEJ SIETI. ĎAKUJEME!