Je Tesla Model S najrýchlejším autom na svete?

6

Otázka presnejšie znie: Je Tesla Model S P100D najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom na svete?

V médiách sa často objavujú titulky ako: „Tesla Model S je najrýchlejšie auto sveta“, „Model S rýchlejší ako Bugatti Veyron“, „Model S P100D je najrýchlejší elektromobil sveta“ a pod. Je na tom niečo pravdy alebo sa jedná len bulvárne titulky, ktoré majú zaujať našu pozornosť? V tomto článku uvedieme veci na pravú mieru, a to položením a zodpovedaním hneď niekoľkých otázok.

Predtým však ešte musíme ozrejmiť, že výraz „rýchlosť“ je v súvislosti s elektromobilmi Tesla, používaný ako synonymum pre akceleráciu – zrýchlenie. A to z dôvodu, že práve zrýchlenie je jednou z ich hlavných predností. Keďže maximálna rýchlosť najvýkonnejších verzií elektromobilov Tesla je elektronicky obmedzená na 250 km/h, nie je porovnávanie na základe tohoto údaju také zaujímavé, pretože v merítku so super-športovými automobilmi nie je Tesla skrátka „konkurencieschopná“. Takže aj v našom článku budeme požívať „rýchlosť“ ako ekvivalent zrýchlenia.

Tesla Model S rýchlosť

Zdroj: tesla.com

Do porovnávania sa logicky dostáva najvýkonnejšia verzia Tesla Model S P100D. Tá má výkon 567 kW (760 „koní“) a zrýchlenie z 0 na 60 mph, udávané výrobcom, činí 2,5 sekundy. A tu sa dostávame k prvej nezrovnalosti. Množstvom novinárov považuje 60 mph, teda rýchlosť 60 míľ za hodinu, za ekvivalent rýchlosti 100 km/h. Avšak 60 mph = 96,56 km/h. Keď to všetko prepočítame, tak po zaokrúhlení dostaneme výsledné zrýchlenie z 0 na 100 km/h, 2,6 sekundy. Poviete si, čo je to jedna desatina sekundy…? No vo svete super-športov, s ktorými porovnávame Teslu, je to rozdiel hneď niekoľkých priečok v rebríčku najlepšie akcelerujúcich vozidiel sveta. No, ale prejdime už k avizovaným otázkam.

DOPLNENÉ! Tesla Model S P100D je po aktualizácii najrýchlejšie akcelerujúcim automobilom na svete!

 

Tesla Model S P100D rýchlosť – FAQ:-)

Je teda Tesla Model S P100D najrýchlejším automobilom na svete? Samozrejme, že nie:-) Formula 1 akceleruje z 0 na 100 km/h za cca 1,6 sekundy, kým Modelu S P100D to trvá o sekundu dlhšie. Ale ako môžeme porovnávať vyše dvojtonový rodinný sedan s hardcore závodným „náčiním“? Nemôžeme a preto „neporovnávame“!

Druhá otázka bola „položená“ už v úvode článku: Je Tesla Model S P100D najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom na svete? Takisto nie. Napríklad Porsche 918 Spyder zrýchli z pokoja na rýchlosť 100 km/h za 2,3 sekundy. To je o 0,3 sekundy lepší čas ako v prípade Tesly.

tesla model s p100d vs porsche 918 spyder

Porsche 918 Spyder. Zdroj: porsche.com

Je Tesla Model S P100D najrýchlejším elektromobilom na svete? Odpoveď na túto otázku už nie je taká jednoznačná. Ale zrejme tiež NIE. Podľa oficiálnych údajov je chorvátsky elektromobil Rimac Concept One rovnako rýchly ako Model S P100D (0-100 km/h za 2,6 s)

Avšak v porovnávacom videu austrálskeho magazínu Wheelmag, najnovšia verzia Rimac Concept One, relatívne jasne prešprintuje LaFerrari, ktoré má oficiálne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,4 sekundy. Je však otázne, či vodič LaFerrari dokázal využiť pri štarte plný potenciál vozidla. Posúďte sami. Porovnávacieho šprintu sa účastnil aj Model S, jednalo sa však len o druhú najvýkonnejšiu verziu P90D…

Je Tesla Model S P100D „aspoň“ najrýchlejším sedanom na svete? Áno a s prehľadom. Ak by si niekto myslel, že je to „málo“, uvedieme zopár konkurentov. Dodge Charger SRT Hellcat a Cadillac CTS-V. Oba disponujú 6,2 litrovým 8-valcom s výkonom viac ako 700 koní. Napriek tomu strácajú na P100D-éčko pri šprinte cca 1 sekundu. A európske prémiové klasiky typu BMW M5, Audi S6 či Mercedes E AMG sú na tom ešte horšie.

Prehľad najrýchlejších automobilov sveta

Pre vytvorenie predstavy o rýchlosti Modelu S P100D, uvádzame prehľad najrýchlejšie akcelerujúcich (0 – 100 km/h) automobilov, doplnený o dva zaujímavé hybridy. Budeme radi, keď ho prostredníctvom diskusie pod článkom rozšírite.

 • Porsche 918 Spyder – 2,3 s (Aktualizované! Už sa nevyrába)
 • Tesla Model S P100D – 2,6 s (Aktualizované! Po update firmvéru, je to aktuálne k 01/2017 – 2,5 s)
 • Ferrari LaFerrari – 2,5 s
 • Rimac Concept One 2,6 s ?
 • Bugatti Veyron – 2,6 s (už sa nevyrába!)
 • McLaren P1 – 2,7 s
 • Tesla Model X P100D – 3 s (Aktualizované! Po update firmvéru, je to aktuálne k 01/2017 – 2,9 s)
 • McLaren F1 – 3,3 s
 • Porsche 911 Turbo – 3,3 s
 • Ferrari Enzo – 3,4 s
 • Pagani Huayra – 3,4 s
 • BMW i8 – 4,4 s
 • Fisker Karma – 6,1 s

AKTUALIZOVANÉ! Vďaka aktualizácii firmvéru, sa stala Tesla Model S P100D (spolu s LaFerrari) najrýchlejšie akcelerujúcim (v súčasnosti) sériovo vyrábaným automobilom na svete! Poznámka: Porsche 918 Spyder sa už nevyrába.

Niet pochyb o tom, že Tesla Model S P100D je automobilom s extrémne rýchlou akceleráciou. Veď vlastnosti výkonného elektromotora a koeficient odporu vzduchu ho na to predurčujú. Či je alebo nie je Model S P100D najvýkonnejším sériovým automobilom či celkovo elektromobilom sveta, nie je vôbec podstatné. Je neuveriteľné, že vôbec môžeme porovnávať rodinný 2,3 tonový elektro-sedan so super-športovými automobilmi, ktorých cena presahuje aj milión eur.

A treba podotknúť, že sa pri tomto porovnaní vôbec nestráca. Naopak, rozdiel pár desatín sekúnd na najrýchlejšie Porsche 918 Spyder a rovnaké zrýchlenie ako Bugatti Veyron za 1,3 mil. €, vyznieva takmer smiešne. Takže koniec koncov, spomínané titulky nie sú až tak zavádzajúce a považovať ich za bulvárne, by bolo neobjektívne. A to už radšej ani nejdeme rozoberať najrýchlejšie SUV na svete, Tesla Model X P100D. Stačí sa pozrieť na horeuvedený prehľad a neveriacky pokrútiť hlavou:-)

Neváhajte a podeľte sa s nami aj ostatnými čitateľmi o svoj názor na rozoberanú „tému“ v diskusii pod článkom!

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO PROSÍM ZDIEĽANÍM NA SOCIÁLNEJ SIETI. ĎAKUJEME!

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |