Tesly Model S budú jazdiť preteky FIA Electric GT

1

Už na budúci rok sa upravené elektromobily Tesla Model S postavia na štart šampionátu Electric GT. Jedná sa o „elektrickú“ verziu pretekov FIA GT World Cup. Pretekať bude 10 tímov s dvoma upravenými súťažnými vozidlami Model S P85. Neskôr by mali do šampionátu pribudnúť ďalšie automobilové značky.

Víziou zakladateľov šampionátu Electric GT je podpora udržateľnej mobility prostredníctvom technologického vývoja a masovej prezentácie elektromobilov a ich závodných schopností. Tak ako sa technológie vyvinuté pre Formulu 1 časom začali dostávať do bežných sériových vozidiel, aj zdokonaľovanie elektrických „špeciálov“ by malo napomôcť k posunu štandardných osobných elektromobilov.

Šéfom pretekárskej série je Mark Gemmel, ktorý je podnikateľom v oblasti vývoja softvéru a dlhoročným nadšenec a podporovateľ motoršportu. Technickým riaditeľom je španielsky pretekár a špecialista na elektromobily, Agustín Payá.

fia electric gt

Zdroj: electricgt.co

Práve Payá sa vyjadril, že pri hľadaní vhodných adeptov na pretekárske vozidlá do šampionátu, bol Model S jasnou voľbou. Vďaka extrémne nízko položenému ťažisku, rozloženiu hmotnosti, výkonnému elektromotoru (310 kW) s vysokým krútiacim momentom (600 Nm) v celom spektre otáčok a veľkému dojazdu, je podľa neho „eSko“ ako stvorené na pretekanie. Napriek tomu, že sa Model S vyrába aj vo výkonnejšej 4×4 variante, zvolená bola verzia so zadným náhonom, ktorý by mal podporiť športové schopnosti vozidla.

Mark Gemmel vyzýva ostatných výrobcov elektromobilov, aby sa zapojili do šampionátu a porazili Teslu. V úvodnom ročníku Electric GT sa teda predstaví na štarte 20 elektromobilov Tesla Model P85 v rámci 10 tímov. Všetkých 7 závodov sa uskutoční na starom kontinente. Každý pretek bude trvať 30 minút, pričom pred závodom sa uskutoční 20 minútový tréning. Celková dĺžka trate by mala byť 60 km, takže elektromobily nebude nutné dobíjať počas pretekov.

DOPLNENÉ! Nová závodná verzia Modelu S EGT pokorí 100-vku za 2,1 sekundy

 

Trate šampionátu Electric GT

Zdroj: electricgt.co

Tímy si postupne zmerajú sily na okruhoch:

  • v nemeckom Nurburgringu,
  • španielskom Circuit de Catalonia,
  • talianskom Mugelle,
  • britskom Brands Hatch,
  • holandskom Zandvoorte,
  • portugalskom Estorile
  • a francúzskom okruhu Paul Ricard.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Nový dizajn monopostov Formule E ako futuristické high-tech umenie

Ďalšie ročníky by sa mali odohrávať aj v Amerike a Ázií. Uvažuje sa aj o Oceánii. V Amerike sa závody Electric GT predsa len objavia už budúci rok, avšak mimo oficiálneho šampionátu. Všetkých 7 podujatí sa bude zdarma vysielať prostredníctvom internetového live streamu.

Zdroj: electricgt.co

Tak čo, ste zvedaví na tieto tiché eko preteky? Ktoré ďalšie elektromobily by ste si vedeli v šampionáte predstaviť? Neváhajte a vyjadrite svoj názor v diskusii pod článkom.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |