Xiaomi predstavilo mestský elektrický skúter za 270 €

2

Spoločnosť Xiaomi už dávno nie je iba výrobcom „chytrých“ mobilných telefónov. Na tak mladú spoločnosť je jej portfólio v skutku pozoruhodne široké. A v týchto dňoch zaznamenalo nový prírastok. Poteší najmä priaznivcov „mestskej“ elektromobility. Xiaomi predstavilo pod značkou Mijia elektrický skúter za cenu smartfónu strednej triedy. Jeho oficiálny názov je Mijia Electric Scooter.

V prvom momente asi väčšinu z nás napadlo: „Aký skúter, veď je to predsa kolobežka…“ Áno, je to elektrická kolobežka, v angličtine označovaná ako scooter… Vďaka dojazdu 30 km a maximálnej rýchlosti 25 km/h, ju ale pokojne môžeme považovať za malý mestský elektro-skútrik.

Udávaný dojazd platí pre „vodiča“ s hmotnosťou 75 kg. Elektro-kolobežka je vybavená 280 Wh batériou od LG a systémom rekuperácie kinetickej energie KERS, ktorý používajú aj vozy Formuly 1.

(Xiaomi) Mijia Electric Scooter má hliníkovi konštrukciu, pričom jeho celková hmotnosť je, najmä „vďaka“ akumulátoru, 12,5 kg. Jej súčasťou je aj jednoduchý výklopný stojan. Riadidlá je možné zložiť, čo je praktické pri prenášaní v exteriéri alebo pri prevážaní v kufri auta. Nezaberie to viac ako 3 sekundy.

Predné koleso poháňa elektromotor s menovitým výkonom 250 W, ktorý môže krátkodobo vzrásť až na 500 W (ééj, to bude akcelerácia:-)). K dispozícii je krútiaci moment 16 Nm. Táto konfigurácia umožňuje „skútriku“ dosiahnúť maximálnu rýchlosť 25 km/h. Ak počítame, že priemerná rýchlosť chôdze je 5 km/h, tak vám toto približovadlo umožní prekonať vaše bežné trasy až 5-krát rýchlejšie. A to je veľmi slušný „benefit“.

xiaomi kolobezka

Mijia Electric Scooter v zloženom stave. Zdroj: sina

O bezpečnosť sa postará E-ABS a dvojica kotúčových bŕzd, ktorými sú osadené 8,5 palcové kolesá (21,6 cm). Vďaka tomuto systému je brzdná dráha pri rýchlosti 25 km/h len 4 metre. Ďalšími bezpečnostnými prvkami kolobežky sú výkonné LED svetlá. Predné má výkon 1,1 W a svietivosť 6 metrov. Zadné červené svetlo je zároveň aj brzdovým svetlom, ktoré pri brzdení bliká.

xiaomi mi scooter 2

Mini-skúter je vybavený inteligentným manažmentom batérie BMS. Ten v reálnom čase monitoruje jednotlivé batériové články a údaje posiela na spracovanie do riadiacej jednotky elektro-kolobežky. Výstupy je potom možné posielať do mobilného telefónu prostredníctvom špecializovanej aplikácie. Tá dokáže informovať o dojazde, stave a kondícii batérie, ako aj aktuálnej rýchlosti.

xiaomi mijia electric scooter riadenie

Zdroj: Xiaomi

(Xiaomi) Mijia Electric Scooter bude na výber v matnej čiernej a bielej farbe. Predaj štartuje na čínskom trhu už o 2 dni, a to za cenu 1 999 juanov, čo je cca 273 €. Dostupnosť a cena pre európsky trh zatiaľ nie sú známe.

mijia electric scooter

Na záver ešte upresníme, že kolobežka sa predáva pod značkou Mijia, ktorá patrí pod Xiaomi a sústreďuje sa predovšetkým na výrobu zariadení inteligentnej domácnosti. Značka Mijia oficiálne vstúpila na trh 31. marca 2016.

EDIT: Xiaomi Mijia Electric Scooter je už možné zakúpiť v rámci e-shopu GearBest.

Zdroj: miui.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Koľo je cena najnizsia? Za 250 ju kupim hned. Zaruka a garancia samozrejmost. Odpiste v pripade aktualnosti este dnes, inak to povaujem za neakceptovatelne

    • Vcera si sa zobudil a je rok 2018 🙂 toto je informacny portal a nie trh pri obecnom urade, kde zjednavas cenu, ani e-shop.
      A clanok je z roku 2016, ty mudrlant

Pridajte komentár