Na ktoré elektromobily sa bude vzťahovať štátna dotácia vo výške 8 000 €? AKTUALIZOVANÉ!

16

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky nedávno informovalo, že v rámci chystanej dotačnej výzvy na podporu elektromobility na Slovensku poskytne príspevok na nákup elektromobilu vo výške 8 000 €. Na ktoré elektrické modely by sa mali dotácie vzťahovať a na koľko vyjdu?

AKTUALIZÁCIA: Medzičasom MH SR zverejnilo konkrétne podmienky dotačnej výzvy, pričom potvrdilo, že na plne elektrické batériové automobily (elektromobily) kategórie M1 a N1 bude poskytovať od 17. decembra 2019 príspevok vo výške 8 000 €, a to aj na vozidlá dovezené zo zahraničia. Podmienkou je, že ich celková obstarávacia cena nesmie prekročiť sumu 50 000 € s DPH. Žiadosť o príspevok však musí schváliť komisia! Viac o dotáciách…

Prejdite prosím rovno k aktualizovanému zoznamu elektromobilov

Hneď na úvod zdôrazňujeme, že aktuálne sú známe len čiastkové informácie súvisiace s plánovanou dotačnou výzvou Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), prostredníctvom ktorej bude možné požiadať o príspevok na kúpu elektromobilu či plug-in hybridu.

Istá je zatiaľ jej výška, a to 8 000 € na elektromobil a 5 000 na plug-in hybrid. Minister Žiga pritom uviedol, že dotáciu bude možné čerpať len na modely s cenou do 50 000 €. Tento limit však musí ešte odobriť Protimonopolný úrad.

Podľa aktuálnych informácií sa taktiež zdá, že v rámci spomínanej dotačnej výzvy by nemala platiť podmienka, že príspevok môže byť poskytnutý maximálne do výšky 25 % z celkovej ceny vozidla, čo by ovplyvnilo výšku príspevku na elektromobily, ktorých cena je nižšia ako 32 000 €. Táto podmienka sa nachádza v zákone upravujúcom poskytovanie dotácií Ministerstvom hospodárstva SR. Kompletné podmienky pritom spoznáme až v rámci samotnej výzvy, ktorej by sme sa mali dočkať na prelome novembra a decembra.

V nasledujúcom sumári uvádzame plne elektrické modely (aktuálne dostupné na Slovenskom trhu) kategórie M1 a N1, na ktoré by malo byť možné čerpať dotáciu vo výške 8 000 €, vrátane ich základnej ceny po započítaní tohto príspevku. Tzn., cenníková cena základnej verzie modelu s DPH, mínus štátna dotácia vo výške 8 000 €. Budeme brať pritom do úvahy, že bude platiť spomínaný 50 000 € limit (s DPH), ako aj to, že maximálna výška dotácie nebude obmedzená na sumu do 25 % z celkovej ceny vozidla.

Aktualizovaný zoznam elektromobilov (ceny po odpočte 8 000 €)
 • Hyundai Kona Electric: 27 490 €
 • Kia e-Soul (2. gen): 27 690 €
 • Nissan Leaf: 28 130 €
 • Nissan e-NV200: 29 680 €
 • BMW i3: 30 950 €
 • Kia e-Niro: 34 580 €
 • Tesla Model 3 Standard Range Plus: cca 39 400 € (cena v krajinách, ktoré predtým patrili spoločne so SR do regiónu „Other Europe“). Slovenského konfigurátora by sme sa mohli dočkať do konca tohto alebo začiatkom budúceho roka (neoficiálna informácia).

Na trh sa pritom chystajú mnohé ďalšie modely, ktorých slovenské ceny a presnejšiu dostupnosť aktuálne nepoznáme. Platí to napríklad aj pre vynovené verzie „dlhoročných“ modelov Volkswagen e-up a Smart EQ (ForTwo a ForFour) či dlho avizovaný model Kia e-Niro. Všetky elektrické novinky budeme pritom postupne dopĺňať v rámci aktualizácií článku.

A čo Tesla?

Samostatnou kapitolou sú v tomto prípade elektromobily značky Tesla. Stále nie jasné, či sa bude dotácia vzťahovať aj na ne. V rámci prvého dotačného programu na podporu elektromobility na Slovensku pritom platilo, že príspevok sa vzťahoval na nákup modelov značiek, ktoré majú v SR oficiálne zastúpenie. A to žiaľ Tesla nemá a v najbližšej dobe zrejme ani mať nebude.

Budeme teda dúfať, že takéto obmedzenie v rámci výzvy nebude a že Tesla konečne spustí „slovenský“ konfigurátor na Teslu Model 3, ktorá ako jediná spĺňa cenový strop 50 000 €, aj keď nie všetky verzie. Ceny z krajín regiónu „Other Europe“, do ktorého Tesla radí aj SR, pritom naznačujú, že najdostupnejšia verzia Modelu 3 by mohla u nás po započítaní dotácie vyjsť na 31 500 € bez DPH. Nedávne vyjadrenie Elona Muska nám dáva pritom nádej, že Model 3 bude dostupný v rámci slovenského konfigurátora začiatkom budúceho roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na ktoré plug-in hybridy sa bude vzťahovať dotácia vo výške 5 000 €?
Dotácie na elektromobily spustené! MH SR zverejnilo podmienky poskytnutia
23 „naj“ elektromobilov, ktoré prídu na trh v najbližšom období

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

16 komentárov

 1. Nevie niekto, ako sa uplatnuje odpocet DPH pri dotaciach? Je to z plnej cennikovej sumy auta, alebo sa najprv z plnej sumy odrata dotacia a az nasledne sa robi odpocet DPH?

  • mali by to byť nezávislé veci. Asi sa auto kupuje v plnej cene a dotáciu dáva štát. V predchádzajúcej dotácii bola rozdelene na 3 roky 2000+2000+1000 a plug-in 1000+1000+1000

 2. Juraj Bakša: prečo nespominate vôbec škodu citigoe IV?
  Ta vyzerá, že ma naozaj ambíciu zaútočiť na náš sk+CZ trh cenou (oznámenou pre CZ 17000)

  • Pretože aktuálne nie je dostupná na našom trhu, pričom nepoznáme jej slovenskú cenu. „Parametre“ pre výber vozidiel sú popísané na začiatku článku. A ako uvádzame, článok bude priebežne aktualizovaný o nové „slovenské“ modely.

 3. Na CZ zatial nie su oznamene dotacie pre fyzicke osoby. Myslim, ze cena Citigo bude na SVK atakovat 18-19tisic, aj kvoli uz oznamenej dotacii 8000€.
  Cena by sa mala zverejnit o tyzden na autosalone v Nitre, skor by ma zaujimalo, ci nema niekto informaciu, kedy bude znama cena eUp na SVK(tipujem o 1000 viac ako Citigo)

 4. Pokial sa da niekde kupit škodu citigoe IV za 9 590 € , dajte adresu…. lebo skutocnost je taka ze sa da kupit za cca 17 500 a mozno dostanete dotaciu… bolo by dobre pisat pravdu a nie teorie… dotacia nieje automaticky vyplatena

Pridajte komentár