Dotácie na elektromobily spustené! MH SR zverejnilo podmienky poskytnutia

12

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky konečne zverejnilo podmienky poskytnutia dotácie na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov a zároveň spustilo špeciálnu web stránku, prostredníctvom ktorej bude možné podať žiadosť.

Ako už dlhšie vieme, prvá dotačná výzva na podporu nákupu eko-vozidiel sa bude vzťahovať na nové plne elektrické batériové (ďalej len elektromobily) a plug-in hybridné (hybridy s externe nabíjateľnou batériou) automobily. Na tento druh vozidiel kategórie M1 a N1 pritom štát prispeje sumou 8 000 € (elektromobil), resp. 5 000 € (plug-in hybrid). Maximálna obstarávacia cena vozidla však nesmie prekročiť sumu 50 000 € s DPH.

Prvé žiadosti o príspevok bude možné oficiálne podať cez web ChcemElektromobil.sk, a to 17. decembra. Výzva bude pritom platná do vyčerpania alokovaných finančných prostriedkov vo výške 5 mil. €. O dotáciu budú môcť požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Vzťahovať sa bude aj na vozidlá dovezené zo zahraničia, ako aj elektromobily značky Tesla (vyslovene uvedené v materiáli MH SR).

Predkladanie žiadostí

Prvé žiadosti bude možné podať 17. decembra. Keďže však rezort predpokladá zvýšený záujem a chce sa vyhnúť veľkému prvotnému náporu, online systém registrácie bude spustený už 11. decembra 2019. Záujemcovia sa tak budú môcť registrovať cez jednoduchý formulár.

Žiadateľ dostane pridelený jedinečný kód a zarezervuje sa požadovaná výška dotácie. Táto rezervácia je garantovaná až do ukončenia posudzovania žiadosti. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však
zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019.

Žiadatelia o dotáciu budú následne postupne kontaktovaní e-mailom a získajú všetky podklady potrebné pre riadne podanie žiadosti. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická online registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00. Viac…

Proces získania dotácie pre FO

Po vyzvaní vykonávateľom má žiadateľ  – fyzická osoba (FO) lehotu 40 pracovných dní na riadne a úplné predloženie žiadosti vrátane všetkých príloh. Po riadnom a úplnom predložení žiadosti má vykonávateľ a poskytovateľ lehotu 40 pracovných dní na administratívne overenie žiadosti a posúdenie žiadosti komisiou MH SR. Následne komisia zverejní zoznam úspešných/neúspešných žiadateľov. Úspešným žiadateľom zašle návrh zmluvy s usmernením.

Úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili a následne im štát refunduje dotáciu. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť finančný ani operatívny leasing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Viac...

Kedy dostanete peniaze?

V lehote 20 pracovných dní od predloženia všetkých príloh v zmysle zmluvy a ich overenia poskytovateľom bude žiadateľovi vyplatená dotácia formou refundácie v 1 splátke. Na predloženie príloh v zmysle zmluvy má príjemca dotácie lehotu 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Prílohy súvisia s kúpou, evidenciou, poistením vozidla a publicitou projektu.

Zdroje: MH SR, Chcemelektromobil.sk, titulná ilustračná fotografia: Marco Verch/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na ktoré elektromobily by sa mala vzťahovať štátna dotácia vo výške 8 000 €?
Čo by ste povedali na dotácie na jazdené elektromobily?
Ako motivujú európske krajiny svojich občanov k nákupu elektromobilov?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

12 komentárov

   • Rozumiem tomu spravne? Po lopate… nakup na firmu 50000 cena auta s DPH. Je treba uhradit jednorazovo pri prevzati auta statnu dotaciu 8000 eur vyplatia do 20 dni potvrenia nadobudnutia auta a nasledne este za cca 2 mesiace vratenie DPH od DU cca 8333 eur. Realna cena nakupu auta 33665eur A este bonus za 2roky odpisem plnu sumu auta 50000 eur

 1. Ups, tak bez leasingu to je trosku veľký handikep… Ale však banky to nejak vymyslia.. Hádam aspoň s nejakým max. 5% úrokom.
  Ale inak super, aj ta výplata dotácie – bravo.

  • Banky už dávno vymysleli. Mal som dotovaný Prius PHEV a na techničáku seba ako držiteľla aj vlastníka. Banka si v tomto prípade žiada záložnú listinu v notársom registri. Cena 160 eur za zápis aj zrušenie potom. Pre štát je potom podmienka splnená. Je to úver na auto. Nie leasing.

  • Preco 2-3 roky? A preco mizernym dojazdom? Mam pocit, ze vela ludi si neuvedomuje, ze elektromobil sa nabija tam, kde bezny spalovak iba stoji :). Nakupne centra, supermarkety, atd…

 2. Je to šité na Shit Go. Keby to bratislavskí ministerskí idioti s ekologiou mysleli ozaj , tak nedajú dotaciu na M1 N1 ale vprvom rade na malé mestské autíčka kategorie L6 L7. Je to bratislavské a Volswageňácke svinstvo.

 3. Po prestudovani stranky ministerstva musim vyjadrit velke sklamanie, ze neboli zahrnute elektricke motorky a skutre, ktore predstavuju celkovo ekologickejsiu prepravu a odbremenili by aj cesty a parkoviska. Musim sa teda priklonit ku vyssim komentarom, ze to je site na mieru VW. Nonsense….

Pridajte komentár