Elon Musk avizuje vysoko konfigurovateľný van značky Tesla so solárnym systémom

2

Elektrický van, dodávka či mikrobus sa v prípade Tesly spomína už dlhšiu dobu. Dodávku pritom Elon Musk spomínal už vo svojom strategickom dokumente Master Plan Part 2 z roku 2016. Odvtedy sa na túto tému vyjadril viackrát. No a aktuálne Musk opäť spomínal elektrický van od spoločnosti Tesla.

Šéf Tesly včera cez Twitter napísal, že by možno mali urobiť vysoko konfigurovateľný „Robovan“ pre ľudí a náklad. V rámci nasledujúcej komunikácie potom komentoval nezávislý dizajnérsky návrh slovami, že to nie je zlé a dodal, že je najvyšší čas, aby budúcnosť vyzerala ako budúcnosť.

Následne uviedol, že Robovan by mohol byť vybavený solárnym prístreškom, ktorý by mal po rozložení 3-násobnú plochu strechy vozidla. Tento prístrešok by pritom slúžil aj ako ochrana pred slnkom, pod ktorým by bolo možné stáť či sedieť.

História vyjadrení ohľadom vanu Tesla

Pár rokov dozadu sa zdalo, že Tesla by mohla vyvinúť elektrickú dodávku v spolupráci s automobilkou Mercedes-Benz. Veď niekdajší šéf Mercedes-Benz, Dieter Zetsche, v roku 2019 potvrdil, že v tejto veci prebiehajú diskusie so spoločnosťou Tesla.

V roku 2020 sa objavila správa, že The Boring Company spolupracuje s Teslou na elektrických dodávkach, ktoré pojmú 12 pasažierov a ich batožinu. V ten istý rok Elon Musk uviedol„Bolo by rozumné predpokladať, že by sme urobili nejaké kompaktné vozidlo a pravdepodobne nejaké vozidlo s vyššou kapacitou.“ No a o niečo neskôr spomenul možný „minivan“, ktorý však „musí vyzerať dobre“.

Minulý rok sa zas objavila správa, že Tesla má chystať „Robo Van“ (autonómny elektromobil typu van), ktorý má byť zameraný na osoby so zdravotným postihnutím. Následne Musk uviedol, že Tesla v istom bode určite urobí elektrickú dodávku.

V tom istom roku sa Musk vyjadril, že toto vozidlo by mohlo byť vybavené rozkladacími solárnymi panelmi. A to preto, že v rámci dodávok nájdeme veľké a rovnaké plochy, takže využitie solárnych panelov tu dáva väčší zmysel. A dodal, že solárny panel by sa mohol vysunúť a poskytnúť tieň alebo strojnásobiť svoju plochu. To by pritom podľa Muska mohlo za deň priniesť energiu na zabezpečenie dojazdu okolo 48 km.

No a tento rok sa začalo hovoriť o elektrickom vane od Tesly aj v súvislosti s robotaxi, čo je niečo ako robotizovaný Uber, v rámci ktorého jazdia autonómne elektromobily bez vodiča. Musk totiž počas otvorenia Giga Texas uviedol, že Tesla chystá nový „futuristický“ elektromobil určený špeciálne pre platformu Tesla Robotaxi.

Následne šéf Tesly povedal, že na tomto elektromobile už pracujú. Opísal ho pritom ako dedikované robotaxi, ktoré je vysoko optimalizované pre autonómne jazdenie, takže nebude mať volant ani pedále. Uviedol tiež, že nový elektromobil prinesie množstvo vzrušujúcich inovácií. A dodal, že bude predstavený budúci rok a jeho sériová výroba by mala začať do roku 2024.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla ukázala solárny príves, ktorý podporí dojazd či zabezpečí internet
Kia poodhalila chystané elektromobily pre špeciálne účely
Tesla má v pláne elektrickú dodávku. Môže to byť veľký biznis

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Elon týmto avízom trochu oživil stagnujúcu situáciu okolo modelov Tesly. Ostatní výrobcovia prezentujú prácu na širokej palete rôznych budúcich modelov ….

  2. Keď Elon povie, že výroba by mohla začať v roku 2024, tak určite nezačne skôr ako v roku 2027. Teším sa však, že Tesla príde zas s niečím novým, nezvyčajným a výnimočným na trh.

Pridajte komentár