Tesla má pracovať na elektrických vanoch pre Muskovu firmu The Boring Company

1

Ďalším elektromobilom od spoločnosti Tesla by mal byť van, resp. dodávka určená na prepravu ľudí. Môže však ísť o vozidlo určené špeciálne len pre podzemné dopravné systémy spoločnosti The Boring Company, za ktorou stojí Elon Musk.

Spoločnosť The Boring Company zrejme získa ďalšiu veľkú zákazku. Dopravná agentúra okresu San Bernardino (štát Kalifornia) totiž v stredu hlasovala za realizáciu návrhu vysokorýchlostného tunela od The Boring Company, informuje OCR. V rámci neho sa má vytvoriť dopravná slučka medzi Rancho Cucamonga a letiskom Ontario International Airport.

Podľa nepotvrdeného návrhu od The Boring Company by mal byť tunel dlhý 4,5 km a ležať necelých 11 metrov pod zemou. Jeho priemer má dosahovať 4,3 metra. Prepravu by mali zabezpečovať elektrické vozidlá s gumenými pneumatikami, ktoré dokážu jazdiť rýchlosťou až 204 km/h. Cesta má pritom trvať 90 – 120 sekúnd, uviedol Curt Hagman, zástupca okresu San Bernardino.

Elektrické dodávky pre 12 ľudí

Návrh projektu podzemného tunela mal pôvodne zahŕňať aj špeciálne navrhnuté vozidlá od spoločnosti Tesla. Hagman v tejto súvislosti aktuálne uvádza, že The Boring Company spolupracuje s Teslou na elektrických dodávkach, ktoré pojmú 12 pasažierov a ich batožinu.

Podstatne lacnejší a rýchlejší

Projekt podzemného tunela má byť pritom výrazne lacnejší ako ďalšie zvažované alternatívy, ktoré boli napokon zmietnuté zo stola. Dopravný systém od The Boring Company má stáť 40 až 60 mil. $, pričom po zahrnutí operačného strediska, služieb riadenia a nákladov na operátorov, by sa mohla celková suma vyšplhať na 75 mil. $.

To sa však javí ako „nič“ v porovnaní so zvažovaným rozšírením ľahkej železnice, ktoré by stálo 1 až 1,5 miliardy. Realizácia tohto riešenia by pritom trvala 10 rokov, zatiaľ čo dopravný systém od The Boring Company má byť hotový za 3 až 4 roky.

Zdá sa teda, že ani „najmladšia“ firma Elona Muska nemá núdzu o zákazky. Bude pritom zaujímavé sledovať, ako sa vyvinie záležitosť okolo spomínaných elektrických dodávok Tesla. Bude to jednorázová záležitosť pre tento konkrétny projekt, štandardné vozidlo pre všetky komerčné projekty The Boring Company, dodávka dostupná aj pre bežný trh (možno vyvinutá v spolupráci s Mercedes-Benz) či len jedna z napokon nezrealizovaných možností…?

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 sa preháňala tunelom Elona Muska rýchlosťou 187 km/h
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Tunelovacia mašina Elona Muska sa ovláda cez gamepad od Xbox

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár