Tesla ukázala solárny príves, ktorý podporí dojazd či zabezpečí internet

2

Tesla prezentovala na výstave v Nemecku nečakaný produkt, ktorým je príves s integrovanými solárnymi panelmi a terminálom Starlink od SpaceX.

Fanúšik Tesly a používateľ siete Twitter @tesla_adri zdieľal fotografie zo „stánku“ spoločnosti Tesla na výstave IdeenExpo, ktorá aktuálne prebieha v nemeckom Hannoveri, na čo upozornil web Teslarati. V rámci nich asi najviac zaujal prívesný vozík s rozložiteľnými solárnymi panelmi a terminálom Starlink, ktorý umožňuje príjem satelitného internetu od ďalšej Muskovej firmy SpaceX.

Používateľ „Tesla Adri“ tento vozík nazval solárnym predlžovačom dojazdu a predpokladá, že tento produkt nie je komerčne dostupný. Spoločnosť Tesla ani Elon Musk pritom nič také neavizovali.

Ako stvorené pre Ukrajinu?

Pri pohľade na tento vozík sme si spomenuli aj na špeciálne energetické jednotky pozostávajúce zo solárnych panelov a batérií Tesla Powerwall, ktoré vyvinuli zamestnanci Giga Berlin pre Ukrajinu s dôrazom na čo najjednoduchšie zapojenie, aby bolo možné zabezpečiť energiu v zničených častiach Ukrajiny, a to najmä pre terminály Starlink.

„Solárny vozík“ by tak teoreticky mohol byť aj sofistikovanejším upgradom spomínaných energetických jednotiek, ak by obsahoval batériu alebo ho bolo možné rozšíriť o batériu. Značne by sa pritom zvýšila ich mobilita.

Predlžovač dojazdu?

Vozík bez batérie by samozrejme mohol slúžiť aj ako spomínaný „predlžovač dojazdu„, ale zrejme skôr vo forme podpory napr. pri kempovaní, kedy by batéria vozidla používala ako energetický zdroj, ktorý by bol priebežne nabíjaný solárnym systémom. Tak by bolo možné zabezpečiť energiu v rámci kempovania a následne na návrat domov, prípadne na cestu k rýchlonabíjacej stanici.

Ako priama podpora dojazdu pri cestovaní na dlhé vzdialenosti bez dlhších zastávok mimo nabíjacej infraštruktúry zrejme nedáva moc zmysel, keďže takýto vozík by určiť zhoršil efektivitu vozidla a zvýšil jeho spotrebu.

Každopádne sa zdá, že v budúcnosti Tesla využije predlžoval dojazdu vo forme integrovaných solárnych článkov či panelov. A to v rámci chystaného pickupu Cybertruck a možno aj avizovaného vanu. Pri predstavení Cybertrucku spoločnosť Elona Muska totiž uviedla, že solárne články budú obsiahnuté v rolovateľnom kryte úložného priestoru a neskôr si Tesla podala prihlášku na súvisiaci patent. A Musk tiež uviedol, že ich budúca elektrická dodávka by mohla byť vybavená rozkladacími solárnymi panelmi.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dobrovoľníci z Tesly navrhli pre Ukrajinu špeciálny mobilný Powerwall systém
Tesla Model 3 dostala solárnu strechu v rámci testovacej prevádzky spoločnosti Lightyear
Elektrická Mazda MX-30 dostane predlžovač dojazdu na báze Wankelovho motora

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • Mám taký sen: Najlepším riešením raz budú malé šikovné a výkonné batérie v autách ….
      P.S. Panely sú dobré na plantáže a lokálne stacionárne použitie!

Pridajte komentár