Kia poodhalila chystané elektromobily pre špeciálne účely

1

Automobilka Kia prvýkrát poodhalila chystané elektromobily zo segmentu PBV, v rámci ktorého sa chce stať svetovým lídrom. Zverejnila tiež súvisiace produkčné plány.

Kia už dlhšie hovorí o svojich plánoch v oblasti vozidiel PBV (Purpose-Built Vehicle), teda vozidiel pre špeciálne účely. Má pritom nemalé ambície, keďže do roku 2030 sa chce stať svetovým lídrom v tomto segmente.

No a k tomu jej má napomôcť aj aktuálne oznámený úplne nový výrobný závod, ktorý vyrastie v domovskej Južnej Kórei. Výstavba má byť spustená v prvej polovici budúceho roku, pričom štart komerčnej výroby je naplánovaný na druhú polovicu roku 2025.

Počiatočná produkčná kapacita závodu na výrobu PBV elektromobilov bude nastavená na 100 000 ks ročne. Tú bude možné zvýšiť až na 150 000 ks ročne, pričom všetko bude závisieť od trhu s vozidlami pre špeciálne účely.

Kia uvádza, že spočiatku bude skúmať nové trhy prostredníctvom „odvodených modelov PBV“. Tzn, že bude upravovať a prispôsobovať existujúce modely pre špecializované potreby. Prvým takýmto modelom sa stane nedávno predstavený elektromobil Kia Niro Plus, ktorý je určený pre taxi služby, jazdy na vyžiadanie či voľnočasové aktivity.

kia niro plus

Zdroj: Kia

Chystané modely

Neskôr začne Kia ponúkať dedikované vozidlá PBV, ktoré vyrastú na špecializovanej „skateboardovej“ platforme „eS“. Tá umožní flexibilnú úpravu veľkosti v závislosťou od konkrétneho modelu v súlade s rôznorodými požiadavkami zákazníkov.

kia pbv elektromobily

Zdroj: Kia

Prvý dedikovaný elektromobil PBV Kia SW sa začne vyrábať v 2. polovici roku 2025 a bude mať strednú veľkosť. Potom majú nasledovať „bezobslužné mikro vozidlo“, vozidlá pre rozvoz rôzneho tovaru, vozidlá pre rozvoz čerstvých potravín, viacmiestne vozidlá pre kyvadlovú dopravu a veľké vozidlá, ktoré je možné použiť napr. ako mobilnú kanceláriu či predajňu.

kia pbv elektromobily

Zdroj: Kia

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia Niro Plus je prvým PBV značky, ktorá sa chce stať lídrom tohto segmentu
Novinky o blížiacom sa elektro-SUV Kia EV9, vrátane prvej zmienky o cene
Kia uvádza na trh svoje najvýkonnejšie auto – elektromobil EV6 GT so zrýchlením superšportu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár