Tesla má v pláne elektrickú dodávku. Môže to byť veľký biznis

7

Elon Musk potvrdil, že Tesla má aj naďalej na pláne elektrickú dodávku. Čím skôr príde, tým lepšie. Veď elektrickú prepravu „na poslednú míľu“ zdá sa čaká boom.

Čoraz viac firiem si začína uvedomovať výhody, ktoré im môžu priniesť úžitkové elektromobily. Ich obstarávacia cena je dnes síce vyššia ako u konvenčných vozidiel, avšak v prípade celkových nákladov, ktoré zahŕňajú aj prevádzkové a servisné náklady, je to v rámci mnohých aplikácií celkom iná pesnička.

Dokazuje to tiež testovací projekt z Londýna, do ktorého bola zapojená aj slovenská spoločnosť Voltia. S masívnou elektrifikáciou svojich flotíl pritom už začali napr. aj giganti ako Amazon, ktorý si objednal od amerického startupu Rivian 100 000 elektrických dodávok. A pomerne nedávno predstavil model, ktorý vzišiel z ich vzájomnej spolupráce.

Ďalší gigant, logistická spoločnosť UPS, si zas objednala 10 000 elektrických dodávok od britského startupu Arrival. Celková hodnota týchto kontraktov sa odhaduje na 4 miliardy $. Ide pritom len o 2 spoločnosti a v podstate začiatok masovejšej elektrifikácie firemných flotíl. A to je nielen pre Teslu obrovská príležitosť.

Elon Musk už pred 5 rokmi v rámci svojho „Tesla Master plánu II“ spomínal elektrickú dodávku/van. A nedávno v rámci komunikácie hospodárskych výsledkov spoločnosti Tesla za Q4 2020 jej šéf povedal: „Myslím si, že Tesla v určitom okamihu určite vyrobí elektrickú dodávku,“ uviedol portál Teslarati.

Problémom sú batérie

Musk následne dodal, že prekážkou pre príchod nových modelov Tesla na trh sú batériové články. Ich produkcia je totiž zatiaľ limitovaná. Tesla však podniká viacero krokov v tejto oblasti, a tak veríme, že čoskoro si dokáže zabezpečiť potrebné množstvo, aby naplnila potreby trhu.

Dá sa pritom predpokladať, že po efektívnej elektrickej dodávke s výhodnými celkovými nákladmi na vlastníctvo by bol veľký dopyt. Tesla však okrem batériových kapacít zrejme bude musieť značne rozšíriť aj svoje servisné služby, pretože pre komerčných zákazníkov znamená každý deň bez vozidla nemalé straty.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Tesla má pracovať na elektrických vanoch pre Muskovu firmu The Boring Company
„Slovenské“ elektro-dodávky sa osvedčili v rámci londýnskeho e-mobility projektu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Osobne si myslím, že tento segment je stále voľný a ak sa ho rýchlo nechytí Tesla, tak to bude pravdepodobne jediná príležitosť, ako úplne neskrachovat pre firmy ako VW group, Daimler,…
    I keď VW sa už snaží, ale zatiaľ len zahrávať sa s našou trpezlivosťou predajom len toľkých ev, aby sa prešmykli emisnými kvótami.
    Takýto vychcany postup im vrelo odporúčam, ak chcú skončiť ako Nokia, ktorá tiež príliš dlho špekulovala, či android, alebo nie.

  2. Elon má asi pravdu s tým nedostatkom batérií. Musí vyriešiť baterky, aby ich výroba dostatočne kopírovala enormný nárast výroby áut + nárast výroby úložísk – od tých „drobných domácich“ až po tie obrovské – austrálske, kalifornské a pod.
    Je fakt, že tento segment (elektrické dodávky) je stále voľný, ale dlho to už určite trvať nebude.

Pridajte komentár