Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke

1

Šéf Mercedesu potvrdil, že komunikuje s Teslou o možnej spolupráci. Tá sa týka elektrickej dodávky Mercedes-Benz eSprinter.

Všetko nasvedčuje tomu, že podnetom pre rozhovory o možnej spolupráci medzi Teslou a Mercedesom bol tweet Elona Muska z novembra minulého roku: “Možno by bolo zaujímavé pracovať s Daimler/Mercedes na elektrickom modeli Sprinter. To je skvelá dodávka. Spýtame sa.”

A zrejme sa spýtali, keďže Autonews uvádza, že šéf automobilky Mercedes-Benz Dieter Zetsche potvrdil viacero telefonických hovorov s Teslou na túto tému. Konkrétne s prezidentom automobilovej divízie, Jeromeom Guillenom, ktorý predtým pracoval v Daimleri. „Tieto rozhovory prebiehajú. Ich výsledok je otvorený,“ povedal Zetsche.

Technici Tesly používajú model Sprinter

Podnetom pochvalných slov Elona Muska na adresu dodávky Mercedes-Benz Sprinter mala byť podľa Zetscheho spätná väzba od technikov Tesly, ktorí využívajú tieto vozidlá v rámci mobilného servisu.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že Mercedes-Benz predstavil elektrickú verziu modelu Sprinter, “eSprinter“, začiatkom minulého roka, pričom do predaja sa má dostať tento rok. Neponúka však žiadne oslnivé parametre. Verzia so 41 kWh batériou ponúkne dojazd 115 km, väčšia 55 kWh batéria má zabezpečiť dojazd 150 km. Elektromotor má výkon 80 kW, disponuje však krútiacim momentom 300 Nm.

Elektrická dodávka navyše nepodporuje rýchlonabíjanie. Prostredníctvom palubnej nabíjačky (7,2 kW) sa nabije najrýchlejšie za 6, resp. 8 hodín. Je tu teda dostatok priestoru na zlepšovanie a možno tak to vidí aj Elon Musk. Prípadná spolupráca Tesly a Mercedes-Benz by tak mohla priniesť podstatne použiteľnejšie vozidlo, najmä z hľadiska dojazdu a rýchlosti nabíjania. A to či už v rámci “faceliftu” pripravovanej verzie, alebo novej generácie, ktorá by mohla vychádzať z konceptu Mercedes-Benz Vision Van (viď titulná fotografia).

Spoločná vs. vlastná elektrická dodávka Tesla

Elon Musk sa v rámci svojej novembrovej Twitter komunikácie taktiež vyjadril k otázke, či by nebolo lepšie, keby Tesla vyrábala vlastnú elektrickú dodávku. Odpovedal, že Tesla by mohla použiť platformu dodávky od Mercedesu bez batérie, hnacieho ústrojenstva či výpočtovej techniky a dostať vozidlo na trh skôr alebo vyvinúť vlastnú dodávku, ktorá by bola dostupná neskôr.

Dodal pritom, že nepredpokladá veľké rozdiely medzi vozidlami, ktoré by priniesli obe spomínané cesty.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (koncept Mercedes-Benz Vision Van): Mercedes-Benz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Opätovné prepojenie Tesly a Mercedesu je možné, hovorí šéf Daimleru
Slovenský výrobca elektrických dodávok Voltia oslavuje míľnik
VW predstavil dodávkovú verziu reinkarnovaného “Hippies” e-vanu ID Buzz

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár