Tesla: Nový elektromobil pre robotaxi už v roku 2024, roboti budú hodnotnejší ako automobilová divízia

2

V rámci konferenčných hovorov spoločnosti Tesla s investormi sa vždy dozvieme mnoho zaujímavostí. A výnimkou nebol ani ten aktuálny. Elon Musk pritom hovoril aj o novom elektromobile, ktorý bude určený špeciálne pre službu robotaxi a obrovskom obchodnom potenciáli humanoidných robotov „Optimus“, ktoré majú zatieniť automobilovú divíziu či autonómne riadenie.

Musk počas nedávneho otvorenia továrne Giga Texas uviedol, že Tesla chystá nový „futuristický“ elektromobil určený špeciálne pre platformu Tesla RobotaxiRobotaxi má byť pritom niečo ako robotizovaný Uber, v rámci ktorého jazdia autonómne elektromobily bez vodiča.

No a aktuálne v tomto smere prezradil viac, upozornil na základe konferenčného hovoru Tesly web Teslarati. Musk povedal, že na tomto elektromobile už pracujú. Opísal ho ako dedikované robotaxi, ktoré je vysoko optimalizované pre autonómne jazdenie, takže nebude mať volant ani pedále.

Uviedol tiež, že nový elektromobil prinesie množstvo vzrušujúcich inovácií. Dôležité sú však najnižšie možné náklady na km jazdy. Cena pre zákazníka má byť pritom nižšia ako v prípade dotovaného autobusového lístka. Tento elektrický model má byť predstavený svetu budúci rok. A do roku 2024 by mala byť spustená jeho sériová výroba (Muskove časové rámce však treba brať s rezervou). Elon Musk pritom dodal, že to bude veľmi silný produkt, ktorý v budúcnosti výrazne podporí rast spoločnosti Tesla.

Humanoidný robot má byť oveľa väčším prínosom, ako si uvedomujeme

Ešte väčší potenciál ako automobilová divízia či FSD spoločnosti Tesla má mať minulý rok oznámený humanoidný robot Tesla Bot, resp. Optimus. Musk počas konferenčného hovoru potvrdil, že Tesla pracuje aj na tomto robotovi, informoval Techcrunch.

Šéf Tesly tiež uviedol, že ho prekvapilo, ako bol tento program prijatý verejnosťou. Ľudia si podľa neho dostatočne neuvedomujú jeho význam. Ten sa má pritom ukázať v nasledujúcich rokoch. Prezieraví a vnímaví ľudia podľa neho pochopia, že Optimus bude mať nakoniec väčšiu hodnotu ako automobilový biznis či systém autonómneho riadenia FSD (v rámci spoločnosti Tesla).

Musk pritom v nedávnom rozhovore na konferencii TED okrem iného uviedol, že odhalenia prototypu sa máme dočkať tento rok. A na otázku ohľadom možnej ceny uviedol, že tá nebude „šialene vysoká“ a dodal, že by mala byť nižšia ako v prípade (nešpecifikovaného) auta.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Tesla Optimus bude stáť menej ako auto. Ukradne ľuďom prácu?
Nielen Tesla by mohla mať k dispozícii Na-ion batériu so životnosťou 6,4 milióna km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Humanoidný robot je najzložitejší a najdrahší robot! Ťažko dnes povedať, či sa ich Elonovi podarí vyrábať za dostupnú cenu, a či sa ľudia do nich tak zbláznia, že ich budú kupovať ako dnes robotické vysávače !!! 🙂

Pridajte komentár