Tesla ohlásila nový elektromobil pre robotaxi či výrobu robota počas otvorenia novej továrne, kde sa produkuje nový Model Y

6

Slávnostné otvorenie novej továrne spoločnosti Tesla v americkom Austine (štát Texas) prinieslo množstvo noviniek a zaujímavostí. Okrem iného sme sa pritom dozvedeli, že Tesla chystá nový elektrický model určený pre robotaxi a že humanoidný robot, ktorý má priniesť blahobyt, sa má začať vyrábať už onedlho. Potvrdilo sa tiež, že v Giga Texas sa vyrába úplne nová verzia Modelu Y.

Počas otvorenia továrne Giga Texas prezentoval Elon Musk aj plány spoločnosti Tesla. A ako informuje na základe Muskovho prejavu Teslarati, nový závod Tesly sa má stať najväčšou veľkoobjemovou továrňou v Amerike.

Nový Model Y

Nová továreň už vyrába najnovší model spoločnosti, ktorým je Tesla Model Y. Nie však hocaký. Ide totiž o prvý model vybavený úplne novými štrukturálnymi batériami s novým článkami 4680. Táto batéria pritom prepája jednodielnu prednú a jednodielnu zadnú časť karosérie vozidla, ktoré sú vyrobené prostredníctvom špeciálnych „gigantických“ zariadení Giga press.

No a nová batéria priniesla aj novú verziu Modelu Y, ktorá nesie systémové označenie Tesla Model Y Standard Dual Motor, vyplýva z videa od Tesla Raj. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o onen záhadný model „Tesla Model Y AWD“, ktorý sa nedávno objavil v dokumentoch EPA. Tento model má mať podľa EPA dojazd 449 km a podľa Troy Teslike je vybavený novou batériou 4680, ktorá má kapacitu 68 kWh.

Dôvodom vzniku novej verzie má byť údajne pomalý nábeh výroby článkov 4680, takže Tesla mala zvoliť kapacitne menší batériový pack, aby mohla vyrobiť viac vozidiel, uvádza Troy Teslike. Pôvodne sa pritom očakávala „Long Range“ verzia s novými batériami.

Po Modeli Y sa budúci rok začne v Giga Texas podľa Muska vyrábať elektrický pickup Tesla Cybertruck, ktorý bol viackrát odložený. A v roku 2023 by sme sa mali dočkať aj produkcie ďalších odložených modelov, a to Semi a Roadster novej generácie. Tesla si chce pritom v dlhodobom horizonte ukrojiť poriadny kus koláča v rámci automobilového trhu, a to až 20 %.

Mimochodom Giga Texas už vyrába aj nové batériové články 4680, pričom časom by sa mohla táto továreň stať jedným z najväčších producentov batériových článkov na svete, povedal Elon Musk.

Humanoidný robot, ktorý má priniesť blahobyt

A Tesla sa chystá budúci rok vyrábať aj úplne nový druh produktu. A to humanoidného robota, ktorý bol minulý rok predstavený ako Tesla Bot. Musk ho však teraz volá Optimus. Ako informuje Electrek, jeho prvá verzia by podľa aktuálnych slov šéfa Tesly mohla ísť do výroby „snáď“ už budúci rok. To však vyzerá ako ďalší z Muskových prehnane optimistických termínov, nakoľko koncom tohto roka má byť predstavený ešte len prototyp.

tesla bot

Zdroj: Tesla

Tesla si pritom od humanoidné robota sľubuje veľmi veľa. Nie menej ako revolúciu. Tesla Optimus má totiž podľa Muska zmeniť predstavu o tom, čo je ekonomika. Robot bude môcť robiť všetko, čo nechce robiť človek, uviedol. A dodal, že má priniesť „éru hojnosti“ a zmeniť svet ešte viac ako autá.

Nový elektromobil pre robotaxi

A Tesla sa snaží zásadne zmeniť aj svet automobilového priemyslu. Nielen jeho elektrifikáciou a digitalizáciou, ale aj zavedením novej formy dopravy prostredníctvom tzv. robotaxi. Musk pritom počas otvorenie Giga Texas uviedol, že Tesla chystá nový „futuristický“ elektromobil určený špeciálne pre platformu Tesla Robotaxi, informoval The Driven. Robotaxi má byť pritom niečo ako robotizovaný Uber, v rámci ktorého jazdia autonómne elektromobily bez vodiča.

A reč bola aj o beta verzii systému autonómneho riadenia Full Self-Driving (FSD). Tá má byť podľa Muska dostupná do konca tohto roka pre všetkých zákazníkov, ktorí si kúpili balík FSD.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najnovšia továreň Tesly je impozantná a môže stanoviť nové štandardy, uvádza šéf VW
„Revolučné“ batérie od Tesly zlacnia elektromobily, ale ich výroba je obrovskou výzvou
Muskov nový generálny plán bude zahŕňať nielen Teslu, ale aj SpaceX a TBC. Naznačuje to zlúčenie do holdingu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Laserová show na úvod bola milá, pohybujúce sa svietiace body na oblohe vytvárali modely Tesla, ale ten ohňostroj na konci s kopou dymu si Tesla, ktorá sa maxi snaží o ochranu klímy, naozaj mohla odpustiť.

 2. TeslaBot má priniesť „éru hojnosti“ a to tym ze vezme ludom vyplaty? Ci to ma byt era hojnosti iba pre Elona a dalsich zamestnavatelov?

  • Nikto nikomu výplaty brať nebude. Je totižto všeobecný nedostatok pracovnej sily. Hlavne kde je práca neatraktívna – napríklad monotónna práca pri výrobnom páse a pod.
   A práve tu je priestor pre robotov.
   Ináč – bolo to už naznačené v článku. Citujem: „Robot bude môcť robiť všetko, čo nechce robiť človek, uviedol.“

 3. Blahobyt by v prvom rade mali priniesť vysokovýkonné účelové roboty na výrobných linkách! Humanoidný robot je síce technicky to najlepšie, ale aj najdrahšie prevedenie robota. Humanoidy sa pravdepodobne budú najčastejšie objavovať v sférach služieb a zábavy ….

Pridajte komentár