Nová generácia nabíjačiek Tesla Supercharger by mohla priniesť plné nabitie za 5 až 10 minút

3

Elon Musk sa vo svojej tweetrovej komunikácii vyjadril, že nová generácia nabíjacích staníc Tesla Supercharger V3 bude mať výkon výrazne cez 350 kW. Stanice budú osadené solárnymi kolektormi a v prípade nutnosti vybavené veľkokapacitnými priemyselnými batériami Tesla Powerpack.

Musk na otázku redaktora portálu Electrek ohľadom toho, či nový Supercharger V3 dorovná pripravované konkurenčné nabíjačky s výkonom 350 kW, odpovedal: „350 kW? Máte na mysli detské hračky?.“ Ak sú 350 kW nabíjačky len detskými hračkami, akým výkonom potom budú disponovať supernabíjačky od Tesla Motors? Že by už nastal čas naplnenia cieľov technického riaditeľa Tesly, JB Straubela? Ten sa pri predstavení 1. generácie Superchargera v roku 2012 vyjadril, že dlhodobým cieľom spoločnosti je priniesť 5 až 10 minútové nabíjanie.

Pripomíname, že súčasné (najnovšie) verzie nabíjačiek Supercharger V2 majú výkon 145 kW. To znamená teoretickú dobu nabíjania, v závislosti od kapacity batérie (60 až 100 kWh), za 25 až 41 minút. Reálna doba sa však líši, a to kvôli bezpečnostnému systému, ktorý ku koncu nabíjania zníži výkon nabíjačky, aby nedošlo k poškodeniu batérie. Tesla však deklaruje, že 90 kWh batéria sa z 10 % na 80 % kapacity nabije za 40 minút. Podrobnejšie informácie o výkone a rýchlosti nabíjania sa dozviete v našom článku o nabíjacích stanciach Supercharger, v sekcii rýchlosť nabíjania.

tesla supercharger rychlost nabijania

Zdroj: Tesla Motors

Na dosiahnutie teoretickej doby nabitia na úrovni 5 až 10 minút, by sme teda potrebovali výkon minimálne 362,5 kW (60 kWh batéria za 10 minút). Na nabitie 100 kWh batérie za 10 minút, by bolo treba výkon 600 kW. V prípade 725 kW nabíjačky, by stačilo 5 minút na nabitie 60 kWh batérie. Tak čo, aký výkon novej generácie nabíjačky Supercharger V3 tipujete vy?:-)

SÚVISIACE ČLÁNKY: Nová funkcia Tesly zobrazuje aktuálnu obsadenosť nabíjačiek Supercharger

 

Tesla Supercharger V3 – solárne panely a Powerpack

Elon Musk v komunikácii taktiež potvrdil, že nové nabíjacie stanice budú mať inštalované na svojich strechách solárne panely. Zo súčasných 769 nabíjacích staníc, je len malý zlomok z nich osadených slnečnými kolektormi.

Musk taktiež naznačil, že v niektorých odľahlých slnečných oblastiach by mohli byť inštalované stanice, ktoré budú napájané len pomocou solárnych kolektorov a batérií Powerpack 2, kde by sa ukladala energia získaná zo slnečných lúčov. Výkon takýchto staníc, by však bol zrejme nižší.

Zdroj: electrek.com, titulný obrázok: Tesla Motors

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Ako bolo napísané, nabíjanie sa spomaľuje, teda aby sa to nabilo za 10 či dokonca 5 min, asi by bolo treba maximálny výkon posunúť z 145kW tak na 1000 kW.
    Ono to technicky ide, len tie baterky treba pripraviť aby im to neznížilo životnosť, teda si myslím že iba toto je teraz prekážkou. Do 5 rokov to geniálne hlavy ktoré Elon platí nejako doklepú….veď kto iný že?

    • Elektromobil je určite dobrou myšlienkou, ako eliminovať škodliviny výfukových plynov…!!! v súčasnosti sa však vyrábajú vozidlá so spaľovacím agregátom z najprísnejšími normami, kedy je palivo dopravované v presných dávkach, riadené citlivou elektronikou…! čo minimalizuje tieto škodliviny ! Problém je však v počte vozidiel na planéte Zem, ktoré markantne znásobujú tento podiel škodlivín v závislosti na rastúcu populáciu v nárokov na konzum všetkého!!! Za súčastnej technológie navrhnutej batérii pre elektromobil, nie je možné dosiahnuť pozitívnu zmenu v pokroku automobilizmu a ani pozitívnu zmenu životného prostredia…! pretože škodliviny z výfukových plynov nahradí zvýšený rádioaktívny odpad s atómových elektrárni a spaliny s ostatných komodít na výrobu elektrickej energie ktorej bude potreba obrovského množstva…!!! a to nehovorím o odpade batérii a nočnom prúde, na ten môžte zabudnúť aj na foto-voltajiku! Nič z toho čo sa tu uvádza na tích žráčov elektrickej energie nestačí !!! Istá možnosť ako nakŕmiť tieto autá potrebnou energiou by možno bola, vyžaduje sa tu však časovo náročný výskum v daných podmienkach kde by to možné bolo…!!! ale nie je to isté! Inšpiráciou je Nikola Tesla !!!!!!

  2. Pingback: ChargePoint Express Plus 400 kW je najvýkonnejšou nabíjacou stanicou na svete - eAutoPortal.sk

Pridajte komentár