Úspechy a míľniky spoločnosti Tesla za rok 2017 v skratke

2

Rok 2017 máme za sebou a tak je vhodný čas, aby sme si pripomenuli najdôležitejšie úspechy a míľniky, ktoré priniesol spoločnosti Tesla.

Najdôležitejšou udalosťou roka 2017 bolo určite spustenie produkcie „masového“ elektromobilu Tesla Model 3, čím Elon Musk zavŕšil najdôležitejšiu časť svojho plánu „Master Plan“. Aj keď sa Tesla nevyhla prvotným výrobným problémom, všetko nasvedčuje tomu, že spoločnosť má našliapnuté k produkcii 5 000 vozidiel týždenne.

tesla model 3

Zdroj: Tesla

Elektrický ťahač a extrémny roadster

Jedným z najočakávanejších podujatí minulého roku súvisiacich s oblasťou elektromobility bolo predstavenie pokročilého prototypu elektrického ťahača Tesla Semi. Očakáva sa totiž, že by mohol spôsobiť revolúciu v doprave. V rámci neho sme sa však dočkali aj obrovského prekvapenia v podobe plne funkčného prototypu 2. generácie modelu Tesla Roadster. Šokujúce nebolo len jej nečakané odhalenie, ale aj parametre.

Rekordný počet Superchargerov

Spoločnosti Tesla sa podarilo zriadiť v minulom roku rekordný počet nabíjacích staníc Supercharger, a to 350 s 3150 nabíjacími stojanmi. Tzn. medziročný nárast o 38 %. Napriek tomu spoločnosť nesplnila svoj cieľ. Tým bolo 10 000 nabíjacích bodov po celom svete. Nás ale teší, že nový Supercharger vyrástol aj v Bratislave.

tesla model s supercharger

Nabíjacia stanica Tesla Supercharger. Zdroj: Tesla

Najväčšia Li-Ion batéria sveta

Dôležitý míľnik dosiahla aj divízia Tesla Energy, ktorá spustila výrobu dlhoočakávanej solárnej strechy vo svojej továrni Gigafactory 2 v Buffale. Nemenej zaujímavým úspechom bola aj inštalácia najväčšieho Li-Ion zásobníka energie v Austrálii (100 MW/129 MWh). Ten dokáže napájať elektrinou až 30 000 domácností. Pre porovnanie, sprevádzkovaný systém Tesla Powerpack má 3-násobný výkon druhej najväčšej „batérie“ sveta.

 tesla powerpack australia

Zdroj: Tesla

Hospodárske výsledky na vzostupe

Zaujímavý je aj pohľad na hospodárske výsledky Tesly. Portál Teslanomics informuje, že hrubé príjmy spoločnosti  každoročne výrazne rástli, a to od roku 2010. Celková ročná miera rastu (CAGR) je 93 %, pričom na jednu akciu pripadá 77 % rast. Hrubý zisk zas rástol o 84 % (CAGR). Čistý zisk je však už o niečom inom. Teslanomics odhaduje prevádzkovú stratu na úrovni 1,6 miliardy USD za rok 2017. Tá je však spôsobená masívnymi investíciami, ktoré by mali Tesle pomôcť k ešte výraznejšiemu rastu.

My jej budem samozrejme aj naďalej držať palce a sme zvedaví na to, o akých úspechoch spoločnosti budeme môcť napísať o rok. Tie vám načrtneme v jednom z našich nasledujúcich článkov, v ktorom predstavíme plány Tesly pre rok 2018.

Zdroj: evannex.com

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |