Prvá CCS/CHAdeMO nabíjacia stanica s konektorom pre DC nabíjanie elektromobilov Tesla

0

Švajčiarska spoločnosť Gofast spustila prevádzku jedinečnej rýchlonabíjacej stanice GOtthard FASTcharge 4. Tá disponuje okrem bežných DC konektorov CCS a CHAdeMO aj konektorom Type 2 s priamou podporou DC nabíjania vozidiel značky Tesla. Ide tak o prvú nabíjaciu stanicu tretej strany, ktorá to umožňuje.  

Elektromobily značky Tesla sú štandardne vybavené vlastným proprietárnym konektorom, kvôli čomu ich je možné natívne nabíjať len na DC staniciach Tesla Supercharger a AC wallboxoch z programu Tesla Destination Charging. Európske a čínske verzie vozidiel majú iný typ konektora, a to upravenú verziu Type 2. Tzn., že ich možno nabíjať aj z AC zdroja s konektorom Type 2, avšak v tomto prípade je nabíjací výkon limitovaný palubnou nabíjačkou vozidla.

nabijacia stanica gotthard fastcharge 4 type 2 dc tesla

Zdroj: Gofast

Čínske verzie však dostali pomerne nedávno aj 2. konektor domáceho štandardu GB, čím sa stali prvými vozidlami Tesla, ktoré bude možné nabíjať striedavým prúdom aj na iných ako Superchager nabíjačkách. No rovnaká možnosť je už odteraz dostupná aj pre európske elektromobily značky Tesla. A to vďaka špeciálnej multi-nabíjacej stanici, ktorá má integrovaný Type 2 konektor s podporou DC nabíjania.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc | 
Na Slovensku pribudli nové rýchlonabíjacie stanice. Ďalšie sa chystajú |
V Bratislave spustili prvý nabíjací GridBooster systém v strednej a východnej Európe

Táto jedinečná nabíjacia stanica patrí švajčiarskej spoločnosti Gofast. Maximálny nabíjací výkon dosahuje  50 kW, čo je dnešný štandard pre CCS aj CHAdeMO nabíjanie. Je však podstatne menej ako v prípade nabíjačiek Tesla Supercharger, ktoré v závislosti od verzie dosahujú nabíjací výkon 120 až 135 kW. Avšak v prípade rozšírenia takýchto nabíjacích staníc tretích strán, môžu slúžiť ako záloha pre oblasti s nedostatkom Superchargerov či pre efektívnejšie plánovanie ciest na dlhé vzdialenosti. Nabíjanie v sieti Gofast stojí 0,17 € za minútu. Na záver ešte pripomíname, že vozidlá značky Tesla je možné nabíjať na rýchlonabíjačkách tretích strán aj prostredníctvom príplatkového adaptéru.

Multi-nabíjacia stanica GOtthard FASTcharge 4 – parametre

Špeciálna nabíjacia stanica GOtthard FASTcharge 4 obsahuje všetky nasledujúce nabíjacie konektory:

  • 1 x Tesla Type 2 (až 50 kW DC)
  • 1 x CHAdeMO ( až 70 kW DC)
  • 2 x CCS (až 100 kW DC)
  • 1 x Type 2 kábel (až 43 kW AC)
  • 1 x Type 2 zásuvka (až 22 kW AC)

Zdroj: electrek.co, titulná fotografia Gofast

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár