Riaditeľ Svetového potravinového programu OSN vyzval najbohatších ľudí sveta, aby prostredníctvom svojho majetku zachránili desiatky miliónov ľudí pred smrťou hladom. Elon Musk na to reagoval zaujímavým tweetom.
Portál CNN nedávno uverejnil článok, v rámci ktorého David Beasley, riaditeľ Svetového potravinového programu OSN vyzýva miliardárov, pričom konkrétne menoval dvoch „oficiálne“ najbohatších ľudí sveta, Elona Muska a Jeffa Bezosa, aby darovali pár miliárd, a tým zachránili 42 mil. ľudských životov.
Beasley uviedol, že „je to jednoduché“. 6 mld. $ má podľa neho pomôcť 42 mil. ľuďom, aby doslova nezomreli hladom. Táto suma je pritom teoreticky len zlomkom Muskovho majetku (cca 2 %), ktorý má byť podľa Bloombergu 289 mld. $.
Mnohí však nie sú presvedčení, že riešenie hladomoru bude tak jednoduché, ako naznačuje David Beasley. Výskumník, lektor a podnikateľ Dr. Eli David zverejnil príspevok, v ktorom uvádza, že Svetový potravinový program (WFP) v roku 2020 vyzbieral 8,4 mld. $ a pýta sa, prečo to teda nevyriešilo svetový hladomor.
A práve na tento tweet reagoval Elon Musk. A to slovami: „Ak WFP dokáže v tomto vlákne na Twitteri presne opísať, ako 6 miliárd dolárov vyrieši svetový hlad, predám akcie Tesly hneď teraz a urobím to.“ A dodal, že pritom požaduje „open source účtovníctvo, aby verejnosť mohla presne vidieť, na čo boli peniaze použité“.
Muskov majetok a charita
Vzhľadom na Muskove charitatívne a filantropické aktivity v rámci jeho nadácie Musk Foundation, ale aj jeho spoločností, je zrejme naozaj možné, že ak by ho WFP skutočne presvedčila o tom, že „je to také jednoduché“, 6 mld. $ majú na stole v najkratšej možnej dobe.
V tomto kontexte pripomíname, že Musk by naozaj musel predať svoje podiely vo firmách, napr. v spomínanej spoločnosti Tesla, pretože akcie sú v podstate jeho jediným majetkom. Takže ten je do istej miery teoretický a jeho výška záleží aj od výsledkov Tesly na burze.
Musk na základe doterajších informácií zrejme už nevlastní ani žiadne nehnuteľnosti, ktoré postupne rozpredal. A to potom, ako v máji vyhlásil, že „predá takmer všetok svoj fyzický majetok a nebude vlastniť žiaden dom.“ V júni uviedol, že jeho hlavným domovom je dom za 50 000 $ v Boca Chica, kde jeho spoločnosť SpaceX vyvíja rakety a ktorý si od tejto spoločnosti prenajíma. Podľa portálu Forbes ide o maličký prenosný montovaný domček s rozmermi 6 x 6 m. Pri jeho workoholizme jemu osobne vlastne ani nič iné netreba.
Taktiež treba zdôrazniť, že filantropia nie je Muskovi ničím cudzím, veď napr. len behom krátkeho obdobia v minulom roku finančne podporil vakcínu proti COVID-19 a súvisiaci diagnostický nástroj/test, technológiu na zachytávanie uhlíka, platformu pre kvalitné online vzdelávanie či nezávislú komunikačnú aplikáciu. A napr. Tesla zabezpečila viacerým ostrovom elektrickú energiu prostredníctvom svojich solárnych systémov s batériovými úložiskami energie, a to nielen potom, ako ich zasiahli prírodné katastrofy.
Je svetový hladomor závislý od pár miliardárov?
Uvedené veci spomíname aj preto, lebo z článku CNN by mohli mnohí nadobudnúť pocit, že miliardári sa vo všeobecnosti starajú len o rast sumy na svojom konte a že ich peniaze, ktoré im len tak padli z neba a ktoré míňajú na nepotrebné prepychové veci, by mohli spasiť svet.
Elon Musk pritom zbohatol vďaka svojmu výnimočnému mysleniu a extrémne tvrdej „workoholickej“ práci, ktorá je zároveň jeho životným štýlom a hobby, pričom v rámci svojej misie transformácie sveta k obnoviteľnej energii a snu zabezpečiť ľuďom zadné dvierka, v prípade, že by planéta Zem v budúcnosti z rôznych dôvodov už nemohla byť obývateľná, čelil a čelí neuveriteľným výzvam a „polenám pod nohami“.
No a tento človek má popri tom všetkom ešte riešiť aj svetový hladomor? A jeho odstránenie má byť závislé od Muskových 6 mld. $? Tým samozrejme nechceme povedať, že by mal spomínanú výzvu riaditeľa WFP ignorovať, v tomto kontexte sa však taktiež pýtame, prečo nie je svetový hladomor už dávno vyriešený, keď je to „také jednoduché“ a v podstate aj lacné.
Veď ako svet vieme globálne napr. dotovať priemysel s fosílnymi palivami biliónmi dolárov ročne (podľa MMF to bolo v roku 2020 5,9 bil. $, čo je takmer 1 000-násobne viac ako spomínaných 6 mld. $). V tomto kontexte tiež zaujímavo reagoval portál Teslarati, ktorý uviedol, že USA v minulom roku minuli v rámci armády na národnú obranu 725 mld. $, pričom len výroba jednej lietadlovej lode USS Ford stojí 13,3 mld. $.
Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako vyzerá bežný deň Elona Muska? „Neľahko…“!
Elon Musk sa stal najbohatším človekom sveta. Čo dodať?
Spôsobí Elon Musk revolúciu aj v oblasti školstva?
Toto je ponorka Elona Muska na záchranu uväznených thajských futbalistov
14 komentárov
Je to zlé, keď ľudia zomierajú, ale dávno sa vie, že riešením nie je dať ľuďom jedlo, ale naučiť ich jedlo si dorábať. Ale pre obrovskú korupciu v Afrike to nie je dosť dobre možné – peniaze na programy sa rozkradnú. Africkí mocipáni majú na svojich účtoch miliardy korupčných peňazí, ale nikdy nikto nepočul, že by ich použili na humanitárne účely. Mimochodom, mohol pán riaditeľ Svetového potravinového programu OSN menovať aj čínskych, japonských, juhokórejských, ruských, brazílskych… miliardárov, ktorí získali miliardy tak, že škodia Zemi, a nie Muska, ktorý svoje miliardy používa na to, aby Zemi pomohol.
Pravdivo si napísal… presne tak som reagoval nedávno na podobnú tému… išlo o Jeffa Bezosa že prečo by mal rozdávať peniaze v Afrike hladujúcim… nech sa o Afričanov postarajú africkí skorumpovaní zlodejskí politici … nech vrátia krvavo nakradnuté z rôznych prevratov a konfliktov a hladu v Afrike nebude !
Treba však podotknúť že tie korupčné miliardy sú len odrobinky z drancovania afrického kontinentu.A kým sú tí miliardári korumpovaní?
Zdravý názor. Súhlasím.
No ohľadne filantropov a ich charitach by som bol radšej pesimistický viď video:“ Ako ultrabohaty používajú charity aby sa vyhli daniam“ …outu.be/FXWVX7RNp50…
Pozrite si od neho viac videí krásne vysvetlena ekonómia.
To je pravda, veďenie svet. potr. programu asi nevie narábať , alebo sa nabaluje tiéž, keď to takto funguje, podĺa názoru anonima
Držím mu palce, aby to ustál a svoju víziu dotiahol do úspešného konca. Hlad bol a bude. Korupcia bola a bude. Keby nebola, nebol by ani hlad.
Pozrime sa na počítadlo počtu ľudí na svete, akou závratnou rýchlosťou nás na Zemi pribúda! A to najviac tam, kde sú najhoršie podmienky na život !!! Treba vedieť prečo, a ako ako to zvládnuť! Bez toho je pomoc nasýtením hladných len „prilievanie oleja do ohňa“! ……..
Tak ono se to ví. Nejlepší antikoncepce je blahobyt. Člověk je jediný živý tvor, který v blahobytných podmínkách omezí reprodukci. Aby neklesla jeho životní úroveň a aby mohl dopřát i svým potomkům. Takže to chce vzdělání a práci.
Jen tak na okraj, měl bych těžký problém upustit část svých peněz do natažených rukou někoho, kdo se válí pod palmou, když já musím vstávat na šestou. (trochu přeháním)
Homosapien-clovek rozumny, je jediny tvor,ktory sa rozmnozuje aj ked nema potraviny.Nezodpovedne rodicovstvo je najväcsim problemom ludskej spolocnosti.Za jedno storocie sa populacia zvysila x-krat.
Přemýšlím, jestli by dnes bylo morálně ospravedlnitelné obsadit černý kontinent a vybudovat tam nějakou formu demokracie, naučit lidi učit se, pracovat a hlavně být soběstační. Něco jako tomu bylo v Hongkongu, kdy jej měla ve správě Velká Británie.
Prosím vás čo ste mal z dejepisu?? No dobré známky asi nie inak si neviem predstaviť ako sa dá napísať takáto hovadina. Afrika je na tom tak ako je hlavne kôli ľuďom ako vy. Pod zámienkou civilizácie sme im dopriali krásy otroctva a drancovali ich prírodné bohatstvo. A na rozlúčku ešte nakreslili hranice len tak od buka do buka. Výsledok je že mnohé kmene ktoré sa nenávidia zrazu musia byť v jednom štáte. To sa dobre buduje štát ako ty chceš zabiť suseda a on teba takisto. Presne ako v Afganistane proste prísť nasilu im nanútiť náš spôsob a vôbec sa nezaujimat či to u nich bude fungovať.
kdyby bylo investováno těch 6 mld. usd na sterilizaci každé ženy v africe co porodí 2 dítě potravinová krize by se během dvou generací vyřešila sama
Takže za všetko môžu belošskí otrokári a kolonizátori. Keby to bolo také jednoduché! Otrokárstvo bolo v istom čase všade na svete, Egypt, Rímska ríša, neskôr nevoľníctvo a poddanstvo ako isté formy otrokárstva, gulagy v Rusku, nútené práce pod nemeckými nacistami, aj dnes v krimi správach sa nájdu prípady zotročovania aj Slovákov napr. nedávno v Anglicku, zotročovanie žien na prostitúciu. Aj v Afrike boli otrokárske ríše a tých otrokov do USA predávali hlavne africkí náčelníci.
Napr. info z wikipédie: V africkém státě Niger bylo otroctví postaveno mimo zákon teprve v roce 2004, některé humanitární organizace ale odhadují, že v otroctví stále žije až 8 % obyvatel Nigeru.[9]