Hlavný cieľ Elona Muska: Dostať ľudí na Mars, predtým než zomrie

6

Elon Musk si za svoj život zaumienil neúrekom vecí. Jeho hlavný cieľ sa však stále točí okolo planéty Mars. Chce na ňu totiž dostať ľudstvo ešte počas svojho života, vyjadril na konferencii Satellite 2020, ktorá sa konala vo Washingtone minulý mesiac. Ľudia pritom majú vytvoriť na „červenej planéte“ pomerne veľkú kolóniu.

Elon Musk (48), rodák z juhoafrického mesta Pretória, je okrem iného zakladateľom spoločnosti SpaceX a tiež generálnym riaditeľom a najväčším akcionárom spoločnosti Tesla. SpaceX, ktorá vyvíja kozmické lode, nosné rakety či raketové motory, je v súčasnosti jednou z popredných spoločností v oblasti aerokozmonautiky na svete.

Mars ako hlavný cieľ SpaceX

Spoločnosť SpaceX k dnešnému dňu uskutočnila už 20 misií na vesmírnu stanicu ISS. Najbližšie Elon Musk očakáva prvý pilotovaný let lode Crew Dragon 2 k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Let je naplánovaný na 7. mája 2020 a mal by trvať približne 4 mesiace. Poletia dvaja astronauti z NASA – Douglas Hurley a Robert Behnken. SpaceX v spolupráci s NASA v súčasnosti ešte dokončuje posledné detaily plánovaného letu, ktoré zahŕňajú aj dva potrebné testy padáka.

Táto americká spoločnosť sa pritom zameriava na Mesiac s Mars, avšak Musk súčasné technológie nepovažuje za dostatočne inovatívne, aby sa cestovanie ľudí či prevoz nákladu na Mars mohlo uskutočniť. „Pokiaľ nezlepšíme mieru inovácií, potom neexistuje šanca založiť základňu na Mesiaci alebo Marse,“ uviedol.

Spoločnosť pracuje na vývoji obrovskej vesmírnej lode s názvom Starship, ktorá by mala na červenú planétu priviesť prvých ľudí a neskôr zabezpečiť vytvorenie mesta s viac ako milión obyvateľmi, a to do 50 rokov. Raketa má mať dĺžku 122 metrov a vyrobená má byť zo špeciálnej nehrdzavejúcej ocele, z ktorej bude aj exoskleton elektromobilu Tesla Cybertruck.

Elon Musk z pozície zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti očakáva spustenie tejto lode už v tomto roku, avšak iba v prípade dramatického nárastu úrovne inovácií. SpaceX potrebuje flotilu veľkých kozmických lodí, pričom Musk dúfa, že výroba sa zvýši na jednu loď Starship za rok. Japonský miliardár Yusaku Maezawa (44) má už pritom na rok 2023 rezervovanú cestu okolo Mesiaca.

Elon Musk aktuálne nepredpokladá, že by sa v blízkej budúcnosti cesta na Mars podarila. „Ak nezlepšíme tempo pokroku, určite sa cesty na Mars nedožijem a to ma zároveň najviac znepokojuje,“ povedal Musk.

Zdroj: Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk predá akcie spoločnosti Tesla, aby mohol kolonizovať Mars
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?
Elon Musk stavia „na dvore“ loď, ktorou chce kolonizovať Mars

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

6 komentárov

  1. Toto je presne to, preco sedime doma… lebonejaky debilkovia si myslia, ze im patri vsetko. Ak Mars. No to nam naozaj chyba k zivotu. Kolonia na Marse… blbec.

Pridajte komentár