Spôsobí Elon Musk revolúciu aj v oblasti školstva?

4

Už sme si zvykli, že Elon Musk mení mnohé technologické a priemyselné oblasti. Zrejme málokto však vie, že sa „vŕta“ aj v oblasti školstva, resp. vzdelávania. V roku 2014 totiž založil špeciálnu experimentálnu školu Ad Astra, ktorá sídli v priestoroch jeho aerokozmickej spoločnosti SpaceX.

Ad Astra je nezisková experimentálna „mikro-škola“, ktorej žiakmi sú okrem iných aj piati synovia Elona Muska a deti vybraných zamestnancov spoločnosti SpaceX. Vznikla v roku 2014 ako osobná Muskova iniciatíva, keď odhlásil svoje deti z prestížnej losangeleskej školy pre nadané deti.

Najal pritom jedného z učiteľov, ktorý učil jeho deti v pôvodnej škole. V úradných dokumentoch, ktoré sa týkajú Ad Astra sa uvádza, že vzdelávací proces má „prekročiť tradičné školské metriky v rámci všetkých relevantných predmetov, a to prostredníctvom jedinečných vzdelávacích skúseností na báze projektov.“

Musk v súvislosti so založením školy uviedol, že sa mu nezdalo, že v bežných školách sa robia veci, ktoré by sa podľa neho mali robiť. Taktiež povedal, že je dôležité učiť, ako riešiť problémy alebo učiť o problémoch a nie nástrojoch, napísal Business Insider.

Atmosféra inkubátora rozvojového kapitálu

Dnes v rámci „Muskovej“ školy panuje atmosféra, ktorá je skôr bližšia k inkubátoru rozvojového kapitálu ako tradičnej škole. Študenti Ad Astra pracujú na náročných technických projektoch či obchodujú s vlastnou „školskou“ menou, pričom sa môžu odhlásiť z predmetov, ktoré ich nebavia.

Škola je určená pre deti vo veku 7 až 14 rokov, ktoré pracujú v tímoch. Nedostávajú pritom žiadne známky. Ich práca však môže byť ohodnotená „pár formálnymi posudkami“.

Rektor Ad Astra, Joshua Dahn, dúfa, že škola spôsobí revolúciu vo vzdelávaní, rovnako ako Tesla v oblasti dopravy a SpaceX v oblasti raketového priemyslu. O školu, ktorá má menej ako 40 žiakov, má byť pritom veľký záujem aj zo strany rodičov, ktorí nemajú problém dať svoje deti na tie najprestížnejšie súkromné školy.

V rámci ostatného prijímacieho cyklu v roku 2017 prejavilo záujem o 12 voľných miest 400 rodín. Tie však rozhodne nemusia byť solventné, nakoľko školu financuje Elon Musk, vrátane školného, pracovného notebooku či stravy počas mimoškolských aktivít. Asi polovicu žiakov tvoria deti zamestnancov SpaceX.

Zdroj: Ars Technica, titulná ilustračná fotografia: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako Elon Musk motivuje a odmeňuje svojich zamestnancov?
Pracovný pohovor s Elonom Muskom: Akých otázok sa môžete dočkať?
Zaujímavý príklad toho, ako robí Elon Musk kriticky dôležité rozhodnutia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár