Podľa Muska je spoločnosť Tesla precenená. Pripravil ju tým o miliardy

4

Muskova nedávna úprimnosť či frustrácia viedla k vyhláseniu, vďaka ktorému klesla trhová hodnota Tesly o miliardy $. To by jemu, ako aj Tesle, mohlo spôsobiť ďalšie veľké problémy, keďže tým mohlo dôjsť k porušeniu mimosúdnej dohody s Úradom pre cenné papiere a burzy (SEC). Pred 7 rokmi pritom Musk povedal niečo podobné.

Elon Musk sa v piatok podvečer nášho času prezentoval viacerými tweetmi, ktoré mohli byť výsledkom jeho frustrácie z uzatvorenej ekonomiky v USA a všetkých amerických tovární spoločnosti Tesla.

Tým najzásadnejším bol tweet, ktorý znel nasledovne: „Cena akcií Tesly je príliš vysoká, podľa môjho názoru.“ Do pol hodiny od jeho zverejnenia klesli akcie spoločnosti o takmer 12 %, uviedol portál Yahoo Finance, čím Tesla krátkodobo stratila okolo 15 miliárd $ v rámci trhovej hodnoty.

V sérií Muskových tweetov sa pritom nachádzali aj požiadavky na vrátenie ľudskej slobody, úryvky americkej hymny, citácie básnika Dylana Thomasa či tvrdenie, že „predá takmer všetok svoj fyzický majetok a nebude vlastniť žiaden dom.“ A tiež dodal, že je na neho naštvaná priateľka. 🙂

Nakoniec sa však akcie Tesly trošku spamätali a pri uzatvorení trhu predstavoval pokles niečo cez 7 %, v porovnaní s cenou pri otvorení burzy. Napriek tomu budú určite mnohí investori pobúrení a dá sa zrejme očakávať, že zažalujú Muska a Teslu za ovplyvňovanie trhov a manipuláciu s hodnotou akcií.

Nie je to prvýkrát

Elon Musk pritom už čelil obvineniu zo strany SEC za „zámernú manipuláciu s trhom a cennými papiermi„, ktoré napokon skončilo mimosúdnou dohodou. V rámci nej musela Tesla vykonať množstvo opatrení, vrátane odvolania Muska z čela predstavenstva a zaplatiť spoločne s Muskom „mastnú“ pokutu. A Muskovým aktuálnym tweetom mohlo dôjsť k porušeniu tejto dohody.

Spomínané obvinenie sa pritom týkalo tweetu, v ktorom Musk oznámil: “Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.” Ten zapríčinil, že akcie Tesly išli hore, čo spôsobilo problémy predovšetkým „shorterom“.

Čo sa týka Muskovho vyhlásenia o „nadhodnotenej“ cene akcií spoločnosti Tesla, nejde o prvé svojho druhu. V rozhovore pre CNBC v roku 2013 totiž Musk povedal, že trh je ohľadom hodnoty Tesly „veľmi veľkorysý“. Dodal, že ocenenie jeho spoločnosti je vyššie ako si právom zaslúži. Odvolával sa pritom na historické aj vtedy aktuálne finančné výsledky, pričom uviedol, že vtedajšia hodnota je skôr vyjadrením toho, ako bude vyzerať ich budúcnosť z hľadiska „cash“.

Za Muskovým aktuálnym vyjadrením asi nemožno hľadať úmysel ovplyvňovať finančné trhy, ale skôr úprimnosť či frustráciu zo zatvorených tovární Tesly, čo môže znižovať aktuálnu reálnu hodnotu spoločnosti. To, že sa opäť nechal uniesť, jemu, ako aj Tesle, však zrejme nič dobré neprinesie.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Ako Tesla „zarobila“ 13 miliárd dolárov za 13 dní?
Ďalší rekord Tesly: Žiadna americká automobilka nedosiahla vyššiu hodnotu za celú históriu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Psychika je krehká vec, Musk si toho asi prežil dosť, čo sa týka stresu a zdá sa, že začína byť psychicky opotrebovaný. Zabudnúť na to, že každé jeho vyjadrenie o akciách Tesly má dopad na ich cenu a preto ho na základe mimosúdnej dohody má zakázané? Možno tým skončí jeho pôsobenie v Tesle, ako svojho času skončil Jobs v Apple.

Pridajte komentár