Toto je ponorka Elona Muska na záchranu uväznených thajských futbalistov

0

Elon Musk navštívil jaskyňu, v ktorej uviazol thajský futbalový tím. Spolu s inžiniermi jeho aerokozmickej spoločnosti SpaceX priviezol „mini-ponorku“, ktorá má poslúžiť na záchranu zvyšných osôb zo zatopenej jaskyne. Tá sa intenzívne testovala v Kalifornii, pričom máme k dispozícii viacero záberov.

O uviaznutí thajského mládežníckeho futbalového tímu v zaplavenej jaskyni a o možných spôsoboch jeho evakuácie, sme informovali v našom predchádzajúcom článku. Elon Musk vedel pritom podporiť technológiami svojich spoločností Tesla a The Boring Company 2 z 3 navrhovaných záchranných plánov.

Pomáhajú už aj „vesmírni“ inžinieri zo SpaceX

Aktuálne Musk zapojil do záchrannej akcie aj svoju ďalšiu spoločnosť SpaceX, ktorá vyvíja vesmírne rakety, lieta do vesmíru a chystá kolonizáciu Marsu. To dáva nádej, že šikovní aerokozmickí inžinieri prídu na účinné riešenie život ohrozujúceho problému. A tým má byť „mini-ponorka„, pomocou ktorej majú potápači zachrániť zvyšné deti.

„Ponorka z rakety Falcon 9“

Elon Musk uvádza, že sa jedná o hliníkovú kapsulu, ktorá je vyrobená z trubice nosnej rakety od SpaceX, Falcon 9. Tá je vybavená 4 portmi, prostredníctvom ktorých sa pripájajú kyslíkové bomby. Celé zariadenie „veľkosti dieťaťa“ váži cca 40 kg, aby ním mohli jednoducho manipulovať dvaja potápači.

„Mini-ponorka“ bola skonštruovaná na základe spätnej väzby od potápačských tímov, ktoré sa podieľajú na záchrannej akcii. Musk taktiež dodal, že tím SpaceX pracuje na druhej, kratšej verzii. Verí, že bude užitočná. „Ak nie, možno pomôže v budúcnosti.“

Musk na adresu „mini-ponorky“ tiež hovorí, že s pár úpravami by mohla fungovať aj ako úniková kapsula vo vesmírnom priestore.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk bude voziť turistov okolo Mesiaca. Kedy a za koľko?
Elon Musk postaví v Chicagu svoj rýchly, lacný a ekologický dopravný systém Loop
Novinky o výstavbe Muskovho dopravného systému Hyperloop na Slovensku

Testovanie v bazéne

Elon Musk prostredníctvom Twittera zdieľal aj ďalšie video z testovania „mini-ponorky“. To prebiehalo v bazéne v Kalifornii, pričom sa simulovali zložité jaskynné podmienky pomocou umelo vytvorených priechodov.

Zdroje: NBC News, Elon Musk/Twitter, titulný záber: Elon Musk/Twittrer

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár