Elon Musk sa dnes stal najbohatším človekom sveta. Čo dodať?

14

Elon Musk, ktorý je známy ako inžinier, vynálezca, inovátor, vizionár, environmentalista, filantrop, „multimiliardár“, podnikateľ či investor, sa dnes po prvýkrát stal najbohatším človekom sveta. Minimálne na chvíľu. Je to preto, že sa nezaujíma o stav svojho konta?

CNBC aktuálne upozorňuje, že Elon Musk je „čerstvo“ najbohatším človekom na planéte (čisté imanie vo výške cez 185 mld. $). A to vďaka dnešnému rastu trhovej hodnoty spoločnosti Tesla, ktorej je najväčším akcionárom. Pri volatilite Tesly na burze sa samozrejme môže stať, že v priebehu niekoľkých minút sa to zmení, ale koho to trápi… Sme si istí, že Elona nie.

Elon Musk v spomínanom smere predbehol Jeffa Bezosa, zakladateľa spoločnosti Amazon, ktorý dominuje rebríčku najbohatších ľudí sveta od roku 2017.

Médiá často uvádzajú Elona Muska ako miliardára, ale to, že je bohatý, by malo byť na ňom považované za najmenej zaujímavé. 49-ročný rodák z Juhoafrickej republiky sám seba považuje predovšetkým za inžiniera. A to to mu netreba upierať, veď je napríklad spoluautorom mnohých patentov Tesly, podieľa sa na návrhoch rakiet SpaceX a keď má trochu voľného času pracuje sám vo svojej „obývačke“ na návrhu elektrického lietadla.

„Malý“ génius

To, že je Elon Musk výnimočný, si všimli jeho rodičia už v detstve. Jeho mama nedávno povedala, že v jeho rannom veku ho volali chodiaca encyklopédia, pretože všetko, čo si prečítal, si aj „navždy“ zapamätal. Elon pritom čítal veľmi veľa.

A to, že má v sebe génia, potvrdzuje aj fakt, že v roku 1984, keď mal len 12 rokov, naprogramoval počítačovú hru. Predpokladáme pritom, že v tej dobe programovanie zrejme nebolo také bežné ako dnes. Navyše sa zdá, že išlo o kvalitnú prácu, keďže kód tejto hry od Muska kúpil počítačový magazín, údajne za 500 $.

Už si nepamätáme, kde sme to čítali a kto to povedal, ale pred časom sme zachytili zaujímavý názor, že Elon Musk zarába toľko peňazí preto, že ho nezaujíma zarábanie peňazí. A nám sa zdá, že vždy autentický Elon, ktorý sa na nič nehrá, sa „len“ snaží robiť veci, ktoré ho bavia a ktoré sú podľa neho prínosom.

Len inovatívne firmy

Elon Musk pritom stál/stojí za rýdzo inovatívnymi spoločnosťami. A to:

  • Zip2 – online platforma pre uverejňovanie obsahu novín a internetový sprievodca mestami v čase, keď bol verejný internet v plienkach.
  • X.com – následne PayPal – online platobné služby, zrejme vďaka ktorým sa online platby a internetové banky stali bežnou vecou.
  • SpaceX – aerokozmický priemysel, satelitný internet.
  • Tesla – elektromobilita, udržateľná energetika, autonómne riadenie, softvér, hardvér, poisťovníctvo a mnoho ďalších chystaných vecí.
  • SolarCity – produkty pre solárnu energetiku.
  • Neuralink – bio-technológie (pomoc handicapovaným ľuďom, zjednodušenie interakcie človeka so strojom a neskôr plánované vylepšovanie schopností človeka).
  • The Boring Company – vývoj tunelovacích strojov a budovanie podzemných dopravných tunelov s cieľom vyhnúť sa dopravným zápcham.

A pred 19 rokmi založil charitu Musk Foundation a v roku 2014 aj špeciálnu školu Ad Astra.

Takže za nás zaslúžene…!

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk – krátky životopis plný zaujímavostí
Podľa Elona Muska pristane ľudská posádka SpaceX na Marse do 6 rokov
Zlúčenie Tesly, SpaceX, Neuralinku a TBC do holdingu? Musk to považuje za dobrý nápad

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

14 komentárov

 1. niekedy v oktobri ked predbehol tu spinu z mrkvosoftu gatesa, tak som predpovedal, ze na buduci rok da dole aj bezosa… ale ze to bude hned na zaciatku roka som ani v najlepsom sne nepredpokladal… gratulacia!!! uz sa neviem dockat mojho cybertrucku 😉

 2. Nikola Tesla bol jeden z najväčších géniov všetkých čias a tiež sa nestaral o zarábanie peňazí. Na rozdiel od Elona Muska však nezbohatol a často mal hlboko do vrecka. Bol odkázaný od peňazí iných, ktorí sa snažili využiť jeho genialitu pre svoje zbohatnutie.

 3. Otázka v nadpise článku bola: Čo dodať?
  Moja odpoveď: Strašne veľa vecí na svete by ma dokázalo šokovať. Táto ale určite nie…

 4. Na Jakoba Fuggera stále títo pracháči “modernej doby” nemajú. Fugger mal podľa Američanov majetok 400mld $ , podľa Nemcov keďže pochádzal z Augsburgu (centrum Švábov) 400mld €. To sú iba prepočty na súčasnosť keďže Fugger žil v rokoch 1459 až 1525 a najviac zbohatol zo spoločného banského podniku s Janom Thurzom – medené bane v dnešnej Banskej Bystrici. Do sveta tu meď obchodoval už len Fugger. Ale myslím že Musk má našliapnuté aby sa dostal na absolútne čelo.

 5. Ja len konštatujem, že je smutné, že mnohí ďalší miliardári urobili tak málo pre svet a upli sa len na svoje bohatstvo ;(
  Bill už bol dávno zahojeny, keď mohol pochopiť, že môže ten svoj deravý ukradnutý systém dávať ľuďom zadarmo a ponúknuť iné platené služby, ktorých majú dosť v portfóliu. PR asi nemá, alebo ich hrozne zle platil, keď neprišli na také jednoduche ako je spriatelenie si roky okradanych užívateľov okien.
  Ale ok, niečo leje aj na charitu, to sa musí nechať.. No mohol aspoň čiastočne očistiť svoje meno pred tým než sa na neho úplne zabudne.

Pridajte komentár