Cena batérií je jedným z kľúčových prvkov z hľadiska masového osvojenia elektromobilov, keďže akumulátor tvorí podstatnú časť celkovej výrobnej a predajnej hodnoty tohto druhu vozidiel. Ceny batérií pritom pomerne prudko klesajú, avšak analýza spoločnosti Navigant Research upozorňuje, že budúci pokles môže byť pomalší, ako sa očakáva.
Cenová konkurencieschopnosť elektromobilov
Uznávaná spoločnosť z oblasti energetiky, Bloomberg New Energy Finance (BNEF), upravila tento rok svoje predpoklady ohľadom cenovej konkurencieschopnosti elektromobilov voči bežným spaľovacím vozidlám. A to pozitívnym smerom.
Elektromobily majú byť cenovo konkurencieschopné už v roku 2022, a to najmä vďaka klesajúcim cenám batériových článkov, ktoré sú základným stavebným kameňom batérií elektromobilov. Automobilka Nissan zas tvrdí, že elektrické autá „dorovnajú“ ceny spaľovákov v roku 2024. Volkswagen síce v tomto smere neuvádza konkrétny časový odhad, tvrdí však, že ceny ich elektromobilov pôjdu dole, zatiaľ čo spaľovacie vozidlá sa chystá zdražovať.
Aktuálne ceny batérií
Nadnárodná švajčiarska spoločnosť UBS, ktorá sa venuje správe majetku, investičnému bankovníctvu a finančným službám, vykonala minulý rok analýzu výrobných cien Li-Ion batérií od najväčších svetových producentov. Medzi nich patria spoločnosti Tesla/Panasonic, LG Chem, Samsung SDI a CATL.
Výsledky analýzy pritom odhaľujú veľké rozdiely aj medzi top výrobcami. Tesla v spolupráci so spoločnosťou Panasonic dokáže vyrobiť 1 kWh Li-ion batériových článkov údajne za 111 $. LG Chem, ktoré podľa analýzy vyrába druhé najlacnejšie batérie, vynaloží na výrobu 1 kWh 148 $, čo je až o 33 % viac.
Predpokladaný vývoj
Elon Musk sa v júni minulého roka vyjadril, že do konca roku 2018 dosiahne Tesla výrobnú cenu 100 $/kWh. Ide pritom o cenu batériových článkov. Dodáva, že takúto výrobnú cenu, ale na úrovni kompletnej batérie pre elektromobil, by mohli dosiahnuť do konca tohto roka.
Spoločnosť Navigant Research aktuálne na základe svojej analýzy tvrdí, že priemerná cena batériových článkov sa aktuálne pohybuje okolo úrovne 139 $/kWh. Dodáva, že cena batérií sa tento rok znižuje pomalšie, ako sa očakávalo po roku 2018.
Odhaduje pritom, že v roku 2030 vyjde 1 kWh na 76 $. To predstavuje „konzervatívnejšiu“ predikciu poklesu cien batérií v porovnaní so spomínanou spoločnosťou BNEF (62 $). Odhady Navigant Research majú byť pritom ovplyvnené potenciálnym nedostatkom kompletných batérií a ich kľúčových materiálov, a to v dôsledku rýchlo sa zvyšujúceho dopytu.
Nuž, budeme dúfať v najpozitívnejšie scenáre, pričom budeme zároveň veriť, že ani prípadné spomalenie poklesu cien batérií nespomalí trend významne rastúceho dopytu po elektrických automobiloch.
Zdroj titulnej fotografie: VW
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla má mať „tajné“ laboratórium, v ktorom vyvíja batériové články
VW obhajuje vysokú cenu prvej verzie svojho „ľudového“ elektromobilu
Slovenská batériová aliancia sa začína kryštalizovať. Tvorí ju 9 subjektov