Nissan tvrdí, že elektromobily dorovnajú ceny spaľovákov v roku 2024

1

Automobilka Nissan, ktorá má vo svojom portfóliu najpredávanejší elektromobil na svete (Leaf), hovorí o pomerne skorom vyrovnaní cien elektrických a spaľovacích vozidiel. Vychádza pritom zo skúseností z vlastného vývoja.

K dispozícii je viacero štúdií, ktoré hovoria o poklese cien elektromobilov na úroveň spaľovacích vozidiel. Podľa nich sa má súčasná cena kompletných batérií (nielen článkov) pre elektrické vozidlá pohybovať od 210 do 230 $ (186 až 204 €) za 1 kWh.

„Magických“ 100 $/kWh

V rámci týchto štúdií sa pritom odhaduje, že do roku 2024 klesne ich cena na 100 $ (89 €) za 1 kWh, čo má umožniť výrobcom predávať elektromobily za ceny porovnateľných spaľovákov. Výsledky analýzy J.P. Morgan hovoria o tom, že k vyrovnaniu cien v roku 2024 dôjde na trhoch, ktorých sa budú týkať emisné ciele Európskej únie. A to za predpokladu, že cena batérií klesne na spomínaných 100 $/kWh.

Tieto výsledky použil v rámci svojho seminára aj Nissan, pričom dodal: „V skutočnosti sme si tým viac ako istí. Vidíme to na našich produktoch, ktoré vyvíjame pre skoré obdobie budúceho desaťročia, pričom očakávame toto vyrovnanie. Závisí to však od mnohých faktorov. Produkt, ktorý bude nositeľom nižšej ceny, by mohol byť dostupný začiatkom budúceho desaťročia.“

Vyššia závislosť od cien surovín

Analytici však vyzývajú v tomto smere na opatrnosť. Dôvodom je najmä kolísanie cien surovín ako lítium a nikel, od ktorých sú batérie závislé. Po výraznom poklese cien batérií v dôsledku zefektívnia ich výroby či lepšej technológie, bude cena batérií ešte viac závislá od cien týchto surovín.

Nárast trhového podielu

Analýza J.P. Morgan taktiež odhaduje trhový podiel nových elektromobilov v Európe do roku 2025. Ten má narásť z cca 2 % z roku 2017 na cca 9 %.

8 elektromobilov Nissan do roku 2022

Kompaktný hatchback Nissan Leaf je svetovým elektrickým bestsellerom, keď jeho predaje nedávno dosiahli míľnik 400 000 kusov. Japonská automobilka sa však nemieni spoliehať len tento model, pričom prisľúbila do roku 2022 osem elektromobilov. Predzvesťou prvých z nich majú byť koncepty Nissan IMQ, IMS a IMX.

Zdroj: Caradvice, titulná fotografia: Nissan

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Nissan Leaf e+ je v SR drahší ako jeho úvodná limitovaná edícia
Elektromobily prinesú nižšie ceny elektriny pre všetkých odberateľov
VW e-Golf vyjde lacnejšie ako jeho spaľovacie verzie v 5 krajinách Európy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár