Predstavitelia Tesly nedávno naznačili, že chcú byť plne nezávislí v oblasti batérií. A to vrátane výroby batériových článkov. Zamestnanci spoločnosti teraz tvrdia, že Tesla už pracuje na tomto zámere v „tajnom“ laboratóriu. To by mohlo pritom v konečnom dôsledku priniesť lacnejšie elektromobily.
Mohlo by sa zdať, že Tesla je v rámci výroby batérií nezávislá. Batériové články pre svoje elektromobily a batériové úložiska však produkuje v spolupráci s Panasonicom. A to v továrni Gigafactory 1, na ktorej financovaní sa podieľa aj spomínaná japonská spoločnosť.
Partnerské problémy?
Niektoré správy z tohto roku naznačovali, že medzi spomínanými „batériovými“ partnermi by mohlo byť napätie. Panasonic najskôr vyhlásil, že zastavil investície do rozširovania Gigafactory 1. Tesla sa následne vyjadrila, že nemieni rozširovať túto továreň pokiaľ Panasonic nedokáže využiť na maximum jej súčasné kapacity.
Ešte predtým Panasonic oznámil, že založí spolu s Toyotou podnik na výrobu Li-ion batérií. V poslednej dobe sa zas Elon Musk vyjadril, že ich produkcia bola obmedzená nedostatkom batérií. A zdá sa, že na to najviac doplatili energetické produkty Powerwall a Powerpack a zrejme aj ťahač Tesla Semi (oneskorenie výroby), keďže batériové články putovali prioritne do batérií elektromobilu Tesla Model 3.
Vyzerá to tak, že Tesle už došli nervy a aj v týchto pre ňu hektických časoch začína podnikať aktivity k naplneniu veľkej ambície Elona Muska o vertikálne integrovanej spoločnosti. A to sa v jej prípade samozrejme nezaobíde bez vlastnej výroby batériových článkov.
„Tajné“ laboratórium
CNBC sa podarilo získať vyjadrenia 5 súčasných aj bývalých zamestnancov Tesly, ktorí tvrdia, že Tesla už pracuje na tom, aby si dokázala zabezpečiť výrobu batériových článkov svojpomocne.
Malý špecializovaný tím pracovníkov, ktorý je súťažou divízie výskumu a vývoja batérií spoločnosti Tesla, má vykonávať výskum zameraných na výrobu batériových článkov v laboratóriu, ktoré je vzdialené len pár minút cesty od továrne vo Fremonte, kde sa vyrábajú všetky elektromobily značky.
Súčasťou ich práce má byť navrhovanie a prototypovanie pokročilých Li-ion batériových článkov, ako aj nových zariadení a procesov, ktoré by umožnili Tesle vyrábať články vo veľkých objemoch. Aktuálne pracovné ponuky Tesly pritom naznačujú, že sa tento tím snažia rozšíriť.
Vlastné batériové články by mohli Tesle priniesť okrem nezávislosti aj lacnejšiu a efektívnejšiu výrobu, čo by sa malo prejaviť aj na cenách jej elektromobilov, keďže batérie zásadne ovplyvňujú ich koncové ceny. Na konkrétne oficiálne zámery Tesly v tejto oblasti si však budeme musieť počkať do 3. štvrťroku, kedy bude organizovať investorský deň zameraný na batérie a pohonné jednotky.
Zdroj titulnej fotografie: Tesla/Youtube
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla získala technológiu, ktorá môže predĺžiť dojazd jej áut až 2-násobne
Tesla vyvinula batériu s lepším výkonom, životnosťou a cenou
Vývojár batérií Tesla je nadšený z novej armádnej technológie batériových článkov
2 komentáre
Vždy som si myslel, že Elon Musk je iba taký snilko mimo reality.
Musím sa mu ale v duchu ospravedlniť. Je výborný vizionár, ale je to predovšetkým mimoriadne racionálne uvažujúci manažér, ekonóm a všetko čo k tomu patrí.
Občas sa človek netrafí, no čo sa dá robiť…
pravda:) drzim mu palce