Elon Musk – životopis génia plný zaujímavostí

Elon Musk je známy miliardár, podnikateľ, investor, inžinier, vynálezca, vizionár, enviromentalista, filantrop… Muž mnohých prívlastkov, ktorý tvorí históriu ľudstva. Rocková hviezda vo svete technologického inžinierstva.

Narodil sa 28. júna 1971 v Juhoafrickej republike a má americké aj kanadské občianstvo. Má „prsty“ vo významných svetových spoločnostiach ako Tesla Motors, SpaceX, PayPal, Solarcity, OpenAI či Zip2. Je tvorcom konceptu utra-rýchleho dopravného systému Hyperloop a konceptu elektrického lietadla s kolmým vzletom, ktoré je nazývané Musk electric jet.

Elon Musk je známy svojou podporou a vývojom ekologicky inovatívnych technológií, ktorých snahou je eliminácia  globálneho otepľovania. Prostredníctvom svojej aerokozmickej spoločnosti SpaceX buduje záložný plán pre prežitie ľudstva, ktorého súčasťou je kolonizácia Marsu. Okrem toho dôrazne upozorňuje na riziká spojené s vývojom umelej inteligencie, dôsledkom čoho založil neziskovú organizáciu OpenAI, ktorá sa venuje vývoju a kontrole umelej inteligencie. Podľa neho nežijeme v objektívnej realite, ale v akomsi matrixe

Podľa magazínu Forbes je Elon Musk 83. najbohatším človekom na svete. Jeho majetok údajne činí 11,5 miliardy dolárov.


ZOZNAM KAPITOL


Elon Musk – korene

Narodil sa v Pretórii, teda v jednom z troch hlavných miest Juhoafrickej republiky. Matka Maye Musk (za slobodna Haldeman) pochádza z Kanady a bola modelkou a dietologičkou. Narodila sa v hlavnom meste kanadskej provincie Saskatchewan, ktorým je Regina. Otec Errol Musk je rodený Juhoafričan a inžinier z oboru elektromechaniky. Musková stará mama z otcovej strany bola Britka. A taktiež má korene v tzv. Pennsylvania Dutch, čo je oblasť amerického štátu Pensylvánia, kde žijú nemecky hovoriaci emigranti.

elon musk - kniha martinus

Elon Musk – vzdelanie

Vo svojich 19 rokoch nastúpil Elon Musk na kanadskú kráľovskú univerzitu Queen´s University. Po dvoch rokoch štúdia prestúpil na americkú univerzitu University of Pennsylvania, kde získal bakalárske tituly z fyziky a ekonómie. Vo veku 24 rokoch sa presťahoval do Kalifornie, kde si začal na robiť na Stanfordskej univerzite doktorát z aplikovanej fyziky a materiálových vied. Univerzitu však opustil po dvoch dňoch, aby sa mohol začať venovať podnikaniu.

Elon Musk – kariéra

Potom, čo po dvoch dňoch odiešiel zo Stanfordskej univerzity, založil spolu s bratom Kimbalom v roku 1995 svoju prvú firmu Zip2.

Zip2

Softvérová spoločnosť, ktorá vyvinula online platformu pre uverejňovanie obsahu novín ako New York Times či Chicago Tribune. Zip2 bola aj tvorcom a prevádzkovateľom „internetového sprievodcu mestom“. Štyri roky po založení, odkúpila Zip2 za 307 miliónov spoločnosť Compaq Computers. Elon Musk v tom čase vlastnil 7 % firmy a zinkasoval tak vyše 21 miliónov dolárov. Ešte v tom istom roku založil spoločnosť X.com, ktorú neskôr premenoval na PayPal.

X.com / PayPal

V roku 1999 založil Elon Musk internetovú banku X.com, ktorej najvýznamnejšou inováciou bola bezpečná metóda prevodu peňažných prostriedkov prostredníctvom e-mailovej adresy prijímateľa. O rok neskôr kúpil Musk firmu Confinity, ktorá ponúkala službu prevodu peňazí pod názvom PayPal. Rok po zlúčení oboch firiem sa spoločnosť X.com premenovala na PayPal. Ďalší rok na to bol PayPal predaný spoločnosti eBay za 1,5 miliardy dolárov. Musk bol vtedy majoritným akcionárom PayPal. Za 11,7 % akcií zinkasoval 165 miliónov dolárov. Z týchto peňazí založil následne v tom istom roku spoločnosť Space Exploration Technologies, ktorá je známa ako SpaceX.

SpaceX

Spoločnosť SpaceX (Space Exploration Technologies) pôsobí v oblasti aerokozmického priemysluVyvíja a vyrába nosné rakety Falcon 1, Falcon 9, Falcon Heavy a kozmické lode Dragon a Dragon V2. Okrem toho poskytuje aj služby spojené s komerčnými letmi do vesmíru. Má vyše 5 000 zamestnancov. SpaceX, ako prvá súkromná spoločnosť, za použitia motorov na kvapalné palivo, dostala svoju vesmirnu loď na orbitu Zeme. Taktiež ako prvá súkromná spoločnosť, dokázala pristáť so svojou vesmírnou loďou na Zemi, potom ako ju vyniesla na obežnú dráhu. Taktiež ako prvý „súkromník“ úspešne vyslala vesmírnu loď na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS a ako prvej sa jej podarilo pristáť s raketou prvého stupňa, t.j. nosnou raketou.

Spoločnosti sa podarilo znížiť náklady na transport na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS o 90 %. Namiesto 1 miliardy dolárov, stojí teraz misia na ISS 60 miliónov dolárov. Podľa Muska je hlavným cieľom spoločnosti znižovanie nákladov na cesty do vesmíru, a to až do takej miery, že bude možné cestovať na Mars a kolonizovať ho. Spoločnosť nedávno spustila projekt Interplanetary Transport System, ktorej cieľom je uskutočnenie cesty na Mars v roku 2022. Podrobné informácie o projekte nájdete v samostatnom článku Kolonizácia Marsu začne…

Elon Musk je generálnym riaditeľom (CEO), technickým riaditeľom (CTO) a 54 % vlastníkom spoločnosti SpaceX. 

 

Tesla Motors

Automobilku Tesla Motors asi netreba moc predstavovať, ale pre istotu uvedieme pár faktov. Bola založená v roku 2003 a primárne sa venuje výrobe elektromobilov. Jej názov bol inšpirovaný geniálnym vynálezcom, ktorým bol Nikola Tesla. Prvým modelom značky bol malý športový Roadster s príznačným názvom Tesla Roadster. V súčasnosti vyrába prémiový sedan Tesla Model S a SUV Tesla Model X. V roku 2017 má začať vyrábať „kompaktný“ sedan Tesla Model 3. Taktiež buduje sieť nabíjacích staníc Tesla Supercharger s najrýchleším nabíjaním na svete. Je aj producentom domácich vysokokapacitných batérií Powerwall a batérií pre priemyselné využitie Powerpack. Je známa aj funkciou Tesla Autopilot, ktorá umožňuje plne autonómne riadenie elektromobilov Tesla.

Navzdory mnohým článkom v médiách, Elon Musk nebol pôvodným zakladateľom Tesla Motors. Do spoločnosti vstúpil v roku 2004, rok po jej založení, ako investor. Jeho prvá investícia bola vo výške 70 miliónov dolárov. V prvých 4 rokoch pôsobil v automobilke ako člen predstavenstva a ako inžinier sa podieľal na vývoji všetkých elektromobilov Tesla. V roku 2007 predstavil predstavenstvu Tesla Motors svoj veľký plán, čím naštartoval „prevrat“ v spoločnosti. O rok neskôr v čase hospodárskej krízy, kedy sa automobilke vôbec nedarilo, investoval do nej ďalších 40 miliónov dolárov a stal sa jej generálnym riaditeľom (CEO).

V súčasnoti automobilka zahajuje veľkú modelovú ofenzívu. Okrem spomínaných modelov plánuje v blízkej dobe uviesť na trh aj kompaktné SUV Tesla Model Y, pick-up Model P, minibus Type II a nový Roadster. Okrem toho Tesla Motors oznámila akvizíciu spoločnosti SolarCity, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou solárnych systémov. Podrobné informácie o automobilke Tesla Motors nájdete v samostatnom článku O spoločnosti Tesla Motors.

 

SolarCity

Elon Musk dlho nosil v hlave myšlienku na založenie spoločnosti, ktorá by sa zaoberala solárnymi článkami. Kvôli svojej zaneprázdnenosti v SpaceX a Tesla Motors, „posunul“ túto myšlienku svojim bratrancom Riveovcom. A navyše im poskytol aj rozbehový kapitál. Spoločnosť SolarCity bola oficiálne založená v roku 2006 a Elon Musk sa výraznou mierou podieľal na jej rozbehu. Dodnes je predsedom spoločnosti, ktorá má okolo 13 000 zamestnancov a je druhým najväčším dodávateľom solárnych systémov v USA. V auguste oznámila spoločnosť Tesla Motors akvizíciu Solarcity, a to v celkovej hodnote 2,6 miliardy dolárov. SolarCity sa tak už onedlho dostane pod kontrolu jej hlavného iniciátora.

elon musk solarciyt

Zdroj: solarcity.com

 

OpenAI

Spoločnosť OpeAI je nezisková organizácia, ktorá bola založená koncom roka 2015. Zaoberá sa celosvetovým dohľadom nad vývojom umelej inteligencie, ako aj jej samotným vývojom. Jej cieľom je vyvoj „priateľskej“, ľudstvu prospešnej umelej inteligencie a zároveň zabezpečiť, aby nebola zneužitá proti ľudstvu. Hlavným iniciátorom pre vznik spoločnosti OpenAI bol Elon Musk, ktorý už dlhodobo upozorňuje na hrozby vyplývajúce z vývoja umelej inteligencie. Považuje ju za najväčšie bezpečnostné riziko pre ľudskú rasu. A nie je sám. Rovnaké obavy vyjadrili aj mnohí poprední vedci, napríklad aj známy teoretický fyzik Stephan Hawking.

Sponzormi organizácie sú okrem Muska aj Sam Altman (Y Combinator), Jessica Livingston (Y Combinator), Peter Thiel (PayPal), Reid Hoffman (LinkedIn) a Greg Brockman. Tí sa zaviazali postupne investovať do spoločnosti 1 miliardu dolárov. Výsledky vývoja pritom budú voľne dostupne ako open source. V súčasnosti pracuje OpenAI na vývoji inteligentného robota do domácnosti, ktorý by vedel komunikovať s ľuďmi a vykonával bežné domáce práce.

Hyperloop

V roku 2013 predstavil Elon Musk projekt Hyperloop Alpha. Jedná sa o koncept vysoko-rýchlostnej dopravy prostredníctvom kapsuly levitujúcej v takmer vákuovo uzavretom potrubnom systéme. Rýchlosť prepravy sa má pohybovať na úrovni rýchlosti zvuku, t.j. cca 1220 km/h. Z dôvodu pracovnej vyťaženosti a byrokratických prekážok projekt zanechal a sprístupnil ho ako open source. Naďalej však projekt podporuje v rámci svojej spoločnosti SpaceX. V roku 2015 vyhlásil súťaž SpaceX Hyperloop pod competition, ktorej cieľom bolo navrhnutie kapsuly a infraštruktúry pre systém Hyperloop.

elon musk hyperloop

Zdroj: hyperloop.global

V súčasnosti pracujú na projekte dopravného systému Hyperloop dve spoločnosti, Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies. Druhá menovaná chce postaviť trať Hyperloop na Slovensku. Dokonca na Slovensku zriaďuje pobočku pre vývoj a výrobu Hyperloop. Podrobné infomácie o dopravnom systéme Hyperloop nájdete na našom portáli Hyperloop-info.sk.

 

Neuralink – doplnené!

Informácie o najnovšej spoločnosti Elona Muska, Neuralink, nájdete v našom článku Neuralink: Nová spoločnosť Elona Muska, ktorá zdokonalí mozog mikročipmi.

 

Elon Musk – svetonázor

Elon Musk je známy aj svojimi neštandardnými názormi na život a na svet. V nasledujúcich odstavcoch si povieme niečo o jeho svetonázore z oblasti politiky, viery, života vo vesmíre a metafyziky.

Politika

Z podstaty amerického volebného systému sa americký voliči delia na „liberálnejších“ demokratov, ktorí volia Demokratickú stranu a „konzervatívnejších“ republikánov, ktorí volia Republikánsku stranu. Elon Musk sa cíti byť podľa vlastných slov na pol demokrat a na pol republikán. Demokrat z hľadiska liberálnych názorov v sociálnej oblasti a republikán z hľadiska konzervatívnejšieho prístupu k hospodáreniu štátu.

Náboženstvo

Na otázku, či je veriacim človekom, Elon odpovedá: „Nemodlím sa, ani neuctievam žiadnu bytosť a nedokážem si vysvetliť, odkiaľ by sa táto bytosť vzala.“ Podľa neho zrejme nemôže veda a viera vzájomne koexistovať.

Život vo vesmíre

Elon Musk tvrdí, že je veľká pravdepodobnosť existencie života na iných planétach. Čo sa týka inteligentného života, verí, že je viac pravdepodobná jeho existencia, ako to, že nie je.  Neprítomnosť iného života vo vesmíre, by vraj ešte viac podporovala jeho teóriu, že žijeme v akomsi matrixe…

Realita vs. Matrix

Podľa Muska je šanca, že žijeme v objetívnej realite jedna k jednej miliarde. Je vraj oveľa pravdepodobnejšie, že žijeme v počítačovej simulácii, v „matrixe“. Jeho hlavným argumentom je extrémna rýchlosť technologického pokroku. „Pred 40 rokmi tu bola hra pinpong, tvorená dvoma obdĺžnikmi a bodkou. Dnes hrajú milióny ľudí fotorealestické 3D hry simultánne v reálnom čase a zlepšuje sa to každým rokom. Onedlho budeme schopní programovať hry, ktoré sa nebudú dať odlíšiť od našej reality, ktorú poznáme“.

Čo si myslíte o týchto tvrdeniach Elona Muska? Prosím neváhajte a vyjadrite svoj názor prostredníctvom nášho fóra. Veľmi sme zvedaví na Váš názor.

Umelá inteligencia

Elon Musk už dlhšiu dobu považuje umelú inteligenciu za najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. Tvrdí, že katastrofálne filmové scenáre, ako napríklad v prípade filmu Terminátor, nie sú nereálne. Preto založil neziskovú organizáciu OpenAI, ktorá sa venuje výskumu a vývoju umelej inteligencie. Jej hlavným cieľom je udržať vývoj umelej inteligencie pod kontrolou. Musk je taktiež iniciátorom myšlienky regulácie umelej inteligencie na národnej a medzinárodnej úrovni. Tá by mala podľa jeho slov zábrániť tomu, aby sme urobili nejakú hlúposť.

Nepodmienený základný príjem

Elon Musk tvrdí, že v priebehu 10 až 20 rokov dosiahne automatizácia úroveň, ktorej následkom bude masívny nedostatok pracovných príležitostí. Riešením by malo byť vyplácanie tzv. nepodmieneného základného príjmu zo strany štátov, a to všetkým občanom bez podmienok. Práca by mala fungovať na dobrovoľnej báze. Ľudia by sa tak mohli podľa Muska zamerať na komplexnejšie a zaujímavejšie činnosti, ktorými nemusí byť primárne práca. Túto problematiku sme podrobnejšie spracovali v článku Elon Musk: „Stroje zoberú ľuďom prácu do 20 rokov, riešením je univerzálny základný príjem“

DOPLNENÉ! Z Elona Muska „krtko“, chce založiť tunelársku spoločnosť a presunúť dopravu pod zem

 

Celosvetové pokrytie vysokorýchlostným satelitným internetom

Elon Musk prostredníctvom svojej spoločnosti SpaceX, plánuje do roku 2019 pokrytie celého sveta vysokorýchlostným internetom. A to prostredníctvom 4 425 telekomunikačných družíc. Tým chce získať 10 % podiel na trhu s internetový pripojením. Zisky plánuje použiť na kolonizáciu Marsu. Viac informácií o zámere satelitného internetu nájdete v našom článku Elon Musk dá celému svetu vysokorýchlostný satelitný internet. 

 

Elon Musk – kolonizácia Marsu

Spoločnosť Elona Muska, SpaceX, plánuje v najbližších rokoch uskutočniť let na Mars a jeho následnú kolonizáciu. Dôvod je prostý, záložný plán pre prežitie ľudstva v prípade katastrofy na Zemi. Projekt Interplanetary Transport System počíta s vyslaním prvého medziplanetárneho modulu v roku 2022. O dva roky neskôr aj s ľudskou posádkou. Do roku 2060 by na Marse mohla žiť miliónová kolónia ľudí. Viac informácii nájdete v našom článku Kolonizácia Marsu začne už o 6 rokov, tvrdí SpaceX.

 

Elon Musk kniha

V roku 2015 vydal Ashlee Vance životopisnú knihu o Elonovi Muskovi s názvom Elon Musk (How the Billionaire CEO of SpaceX and Tesla is shaping our Future), ktorá bola preložená najskôr do češtiny pod názvom Elon Musk (Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti) a potom aj do slovenčiny ako Elon Musk (Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti).

elon-musk-knihaKniha mapuje Muskov život od jeho detstva až po súčasné pôsobenie v jeho spoločnostiach, pričom sa venuje aj jeho víziám a plánom do blízkej či vzdialenej budúcnosti. Bola napísaná na základe osobných rozhovorov novinára a technologického inžiniera Ahsleeho Vancea s Elon Muskom, ako aj najdôležitejšími ľuďmi z jeho života. Elon Musk nijako nezasahoval do obsahu knihy. Kniha sa stala bestsellerom po celom svete a vyhlásili ju za jednu s z najlepších kníh roku 2015. Bola preložená do vyše 40 jazykov.

Kniha je k dispozícii ako klasická tlačená kniha, ebook vo formáte PDF a aj ako audiokniha. Na výber je v pôvodnom anglickom jazyku, slovenčine a češtine. Všetky verzie je možné zakúpiť v Martinuse.

elon musk - kniha martinus

Elon Musk na sociálnych sieťach

elon musk twitter

O tom, že je Elon Musk nesmierne populárnou osobnosťou po celom svete, svedčí aj obrovský počet jeho fanúšikov na všetkých sociálnych sieťach. Za jeho primárnu sociálnu sieť môžeme označiť Twitter. Prostredníctvom svojho osobného konta, tlmočí novinky a plány svojich spoločností, ako aj vyjadruje svoje osobné názory a vízie. Prostredníctvom svojho konta na Twitteri, uverejnil už viac ako 2 300 príspevkov. Jeho profil sleduje vyše 5,7 milióna ľudí. Elon Musk je skutočnou rockovou hviezdou vo svete inžiniérov a inovátorov:-)

 

Automobily, ktoré vlastní alebo vlastnil Elon Musk

Asi každého automobilové nadšenca a zároveň fanúšika Elona Muska zaujíma, aké autá má či mal zaparkované vo svojej garáži multi-miliardár, vlastniaci automobilku, „kozmickú“ spoločnosť a tvorca konceptu dopravného systému budúcnosti. Tí čo tušia, že to nebudú len elektromobily, tušia správne:-)

Prvým automobilom, ktorý si Elon Musk kúpil, bolo staré BMW 320i, r.v. 1978. Kúpil ho v roku 1994 za 1 400 dolárov. Mal ho 2 roky, kým mu za jazdy neodpadlo koleso.

Z prvého väčšieho zárobku v jeho prvej spoločnosti Zip2 si kúpil za cca 40 000 dolárov klasický kabriolet Jaguar E-Type z roku 1967. Musk sa vyjadril, že to bol veľmi poruchový automobil a moc zábavy si sním neužil.

Potom ako predal v roku 2001 PayPal, kúpil si McLaren F1. Používal ho niekoľko rokov na služobné cesty na trase Los Angeles – San Francisco. Najazdil na ňom 18 000 km, kým ho nerozbil pri hrozivo vyzerajúcej nehode. Pri nájazde na násyp vyletel automobil do vzduchu, pričom sa roztočil ako disk. Muskovi sa našťastie nestalo nič vážne.

V roku 2007 vlastnil BMW M5 v úprave Hamannn.

 

Samozrejme bol aj vlastníkom prvého elektromobilu spoločnosti Tesla Motors, ktorým je Tesla Roadster.

elon musk cars tesla roadster

Tesla Roadster. Zdroj: Tesla Motors

 

Okolo roku 2012 vlastnil Musk Porsche 911, Audi Q7 a samozrejme Tesla Model S. Parkovanie v úzkych priestoroch s Audi Q7, inšpirovalo Muska k použitiu Falcon Wings dverí pri Modeli X.

 

V roku 2013 vydražil za 886 000 dolárov Lotus Esprit, ktorý účinkoval vo filme James Bond: Špión, ktorý ma miloval.

Elon Musk vo filmoch a seriáloch

V roku 2005 sa Elon Musk prvýkrát objavil vo filme „Ďakujeme, že fajčíte“, kde účinkoval ako pilot vlastného lietadla. V roku 2010 sa stretol sa stretol na recepcii s Tonym Starkom, hlavným hrdinom filmu Iron Man 2, ktorému pár slovami prezentoval nápad o zostrojení elektrického lietadla.

Následne sa objavil v niekoľkých populárnych seriáloch aj ako kreslená postava. V roku 2014 bol paradovaný v epizóde (Hendicare) seriálu South Park. O rok neskôr si zahral sám seba v Simpsonovcoch, v epizóde „Musk, ktorý spadol na Zem“, kde si robili žarty u jeho vynálezov. Ostatnú seriálovú úlohu stvárnil v The Big Bang Theory (Teória veľkého tresku) ako dobrovoľník v kuchyni po boku Howarda.

Elon Musk – rodina

S prvou manželkou, kanadskou spisovateľkou Justine Wilson, má Elon Musk 5 synov. Dvojičky narodené v roku 2004, Xaviera a Griffina a trojičky narodené v roku 2006, Kaia, Saxona a Damiana. Všetci piati synovia boli počatí In vitro, ľudovo zo skúmavky. Jeho prvý syn, Nevada Alexander, zomrel na syndróm náhleho úmrtia, keď mal 10 týždňov. V roku 2008, po 8 rokoch manželstva sa Musk s Justine rozviedol. Deti majú v striedavej starostlivosti.

V roku 2010 sa Elon Musk oženil s anglickou herečkou Talulah Riley. O 2 roky sa s ňou rozviedol a rok na to opäť vzal. V roku 2014 Musk opäť požiadal o rozvod a v zapätí svoju žiadosť stiahol. Dva roky na to podala žiadosť o rozvod pre zmenu Talulah Riley…:-D

Elon Musk má o rok mladšieho brata Kimbala, s ktorým v roku 1995 založil svoju prvú firmu Zip2. Kimbal Musk podniká a investuje v oblasti technológií a reštauračných zariadení. Podobne ako Elon sa zaujíma o ekológiu. Jeho majetok predstavuje 2,5 miliardy dolárov.

Sestra Tosca Musk (narodená v r. 1974) je producentka a režisérka celovečerných filmov, televíznych programov a online obsahu.

Ako sme už spomínali v úvode článku, mama Elona Muska, Maye, bola profesionálna modelka a dietologička. Otec Errol bol elektromechanický inžinier.

 

Sídlo

V januári 2013 kúpil Musk sídlo v Bel Air (Los Angeles) s rozlohou 1 880 metrov štvorcových. Stálo ho 17 miliónov dolárov a má 7 spální a 9 kúpeľní.

 

Elon Musk zaujímavosti

  • Je rovnako vysoký ako Nikola Tesla. Obaja merajú, resp. Nikola Tesla meral, 188 cm.
  • Jeho celé meno je Elon Reeve Musk. Jedným z najpamätnejších predstaviteľov filmového Supermana bol Christopher Reeve…
  • Pre svoju útlu postavu v detstve bol obeťou šikany na základnej škole.
  • Už v rannom detstve programoval. V 12 rokoch naprogramoval hru Blaster, ktorú predal za 500 dolárov.
  • Vo svojich 17 rokoch emigroval do Kanady kvôli povinnej vojenskej službe. Vyjadril sa, že odmieta slúžiť vo fašistickej armáde.
  • V určitom období počas štúdia mal údajne k dipozícii len 1 dolár na deň, z ktorého sa stravoval.
  • V Kanade pracoval aj ako upratovač v kotolni.
  • Dva dni po nástupe na štúdium aplikovanej fyziky na Stanfordskej univerzite, zanechal štúdium a založil s bratom svoju prvú firmu Zip2.
  • Pri zakladaní spoločnosti SpaceX, musel použiť všetky svoje osobné financie, pretože nikto nechcel investovať peniaze do tak „šialeného“ projektu.
  • Jeho spoločnosti SpaceX sa behom pár rokov podarilo znížiť náklady na cestu na ISS o 90 %.
  • Je milovník sci-fi. Od detstva sníva o kolonizácii planét. V roku 2022 plánuje uskutočniť prvú misiu na Mars a následne Mars kolonizovať. Jeden z jeho synov Xavier, dostal meno podľa postavy z komiksu X-men.
  • Upozorňuje na nebezpečenstvo umelej inteligencie. Hovorí o nej ako najväčšej hrozbe pre ľudstvo. Preto založil neziskovú organizáciu OpenAI, ktorá má dohliadať na vývoj umelej inteligencie.
  • V roku 2013 predstavil koncept dopravného systému Hyperloop Alpha. Jedná sa o prepravu pomocou kapsuly v potrubnom systéme rýchlosťou zvuku (cca 1220 km/h).
  • Technológie jeho spoločností Tesla Motors a OpenAI sú voľne dostupné ako open source. Rovnako ako koncept Hyperloop Alpha.
  • Elon Musk je označovaný za nový druh miliardára, tzv. thrillionaire, ktorý využíva svoje bohatstvo v prospech celého ľudstva.
  • Elon Musk je workoholik. Pracuje okolo 100 hodín týždenne.
  • Je autorom výroku: „Zlyhanie je nevyhnutné. Ak veci nezlyhávajú, neinovujete dostatočne“. Prvé 3 pokusy SpaceX o vzlienutie do vesmíru, boli neúspešné. Automobilka Tesla Motors bola viac krát na pokraji krachu…
  • Po rozvode si začal hľadať partnerku s tým, že sa jej bude venovať 10 hodín týždenne. Keď žiadnu „takú“ nenašiel, vrátil sa k bývalej manželke a opäť si ju zobral.
  • Vlastní Lotus Esprit, ktorý bol použitý vo filme James Bond: Špión, ktorý ma miloval. Údajne ho chce prerobiť tak, aby sa vedel pretransfomovať do skutočnej ponorky. Tak ako vo filme.
  • Objavil sa vo filmoch „Ďakujeme, že fajčíte“, Iron man 2 a v seriáloch Téoria veľkého tresku, Simpsonovci a South Park.
  • Elon Musk hovorí, že je šanca len jedna k miliarde, že žijeme v objektívnej realite. Podľa neho žijeme skôr v počítačovej simulácii, v akomsi Matrixe.
  • Jeho prvorodený syn upadol do kómy, pričom Elon učinil rozhodnutie o jeho odpojení z prístrojov.
  • Ako gererálny riaditeľ Tesla Motors poberá ročný plat vo výške jedného dolára.
  • Má piatich synov, ktorí sa narodili ako dvojičky a trojičky.
  • Chodil s herečkou Cameron Diaz.
  • Jeho súčasná partnerka je exmanželka Johnyho Deppa, Amber Heard-ová.

 

Autor článku: Juraj Bakša – Tesla magazín. Zdroje: Vance, Ashlee. Elon Musk (Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti). 2015. ISBN: 9788089628940, wikipedia.orgbusinessinsider.com. Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Maurizio Pesce/Flickr (CC BY 2.0)

elon musk - kniha martinus

tesla magazin zdielanie