Elon Musk: „Stroje zoberú ľuďom prácu do 20 rokov, riešením je univerzálny základný príjem“

5

Elon Musk sa pre CNBC vyjadril, že v horizonte 10 až 20 rokov, pripraví automatizácia o prácu kritické množstvo ľudí. Podľa neho bude nevyhnutné, aby štáty začali vyplácať všetkým svojim občanom tzv. univerzálny základný príjem.

Masívny nárast automatizácie takmer vo všetkých sférach spoločnosti, je nepopierateľným faktom. A bude pokračovať ešte vyšším tempom ako doteraz. Dôkazom je aj automobilka Tesla Motors, ktorá v súvislosti s výrobou vo svojich továrňach Tesla Factory a Gigafactory, hovorí o: „Strojoch, vyrábajúcich stroje…“

Nedávno táto kalifornská automobilka kúpila nemeckú spoločnosť Grohmann Engineering, ktorá vyrába a vyvíja zariadenia priemyselnej automatizácie. Následne zriadila divíziu Tesla Advanced Automation, ktorá bude mať na starosti vývoj a výrobu automatizačných zariadení pre svoje továrne. Jej cieľom bude dosiahnutie ešte väčšej automatizácie, v rámci svojich výrobných programov. A to je len jeden z mnohých príkladov…

Podľa Muska bude nevyhnutná symbióza medzi ľuďmi a strojmi, a to nielen v rámci automatizačných zariadení, ale aj s nastupujúcou generáciou digitálnej superinteligencie, ktorej prvými lastovičkami sú napríklad systémy plne autonómnej jazdy a premávky.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Z Elona Muska „krtko“, chce založiť tunelársku spoločnosť a presunúť dopravu pod zem
Elon Musk „dá“ celému svetu vysokorýchlostný satelitný internet
Neuralink: Nová spoločnosť Elona Muska, ktorá zdokonalí mozog mikročipmi

Predpokladá sa, že už do 2 rokov by mohli byť plne autonómne vozidlá súčasťou bežnej premávky. Technológia je v podstate hotová, čaká sa len na úpravu legislatívy. Množstvo významných spoločností (Ford, Nissan, GM, Google, Uber…) pracuje na autonómnych systémoch riadenia a zároveň na systémoch tzv. zdieľania vozidiel, a to pre osobné aj komerčné účely. Ich masovým zavedením by prišli o prácu minimálne vodiči z povolania (taxikári, kuriéri, kamionisti, vodiči verejnej dopravy…)

Ľudia budú tak budú mať vďaka automatizácii viac a viac voľného času, ktorý budú môcť podľa Muska využiť na komplexnejšie a zaujímavejšie činnosti. A nebude sa musieť jednať nevyhnutne o prácu. No a ako do tohto všetkého zapadá univerzálny základný príjem?

A mimochodom, nie je to len Elon Musk, ktorý upozorňuje na problematiku automatizácie a úbytku pracovných miest. Profesor a počítačový vedec Moshe Vard z Rice University tvrdí, že do 30 rokov bude viac ako polovica pracujúcej populácie nahradená robotmi. Jeho slová sú v súlade so štúdiou z Oxfordskej univerzity, ktorá hovorí o tom, že robotické zariadenia zoberú prácu 47 % amerických zamestnancov.

 

Univerzálny / nepodmienený základný príjem

Univerzálny základný príjem, čo to vlastne je? V našich končinách sa označuje aj ako nepodmienený základný príjem (NZP). Jedná sa o finančnú dávku, ktorú štát pravidelne vypláca každému občanovi. A to bez akýchkoľvek podmienok. To znamená, či už pracuje, alebo nie. Práca je dobrovoľná. Jeho výška by mala byť taká, aby dokázala pokryť minimálne všetky základné potreby pre dôstojný život.

Hlavnou ideou zavedenia nepodmieneného základného príjmu, bez ohľadu na jeho nevyhnutnosť, je zvýšenie slobody a dôstojnosti. Ako uvádza iniciatíva „zakladnyprijem.sk„, robiť niečo pre peniaze, degraduje ľudské hodnoty, vedie k vykonávaniu činnosti, ktoré neprinášajú žiadne reálne hodnoty a majú na svedomí plytvanie. To všetko vedie k ekonomickým stratám, ktoré môžu prepuknú do vážnych finančných kríz.

Existuje množstvo užitočných činností aj „voľných“ ľudí, ktorí by ich mohli vykonávať, avšak chýbajú na to peniaze. Univerzálny základný príjem by mal zmeniť mentalitu ľudí tak, aby začali vykonávať činnosti z dôvodu ich zmysluplnosti a nie pre peniaze, ktoré sú momentálne nevyhnutné pre prežitie.

Dnes je drvivá väčšina ľudí nútená pracovať, aby sa vyhla existenčným problémom. Kvôli strachu zo straty zamestnania, sme často nútení robiť nezmyselné veci, dodržiavať iracionálne pravidlá či sa dokonca ponižovať. Nepodmienený základný príjem, by tak mohol priniesť väčšiu dôstojnosť a slobodu. Taktiež by mohol z časti potlačiť nemorálne až neľudské správanie, spôsobené chorobnou túžbou po peniazoch a moci.

Zavedenie nepodmieneného základného príjmu zo dňa na deň, by mohlo mať samozrejme katastrofálne následky. Avšak, možno už nastal čas, aby sme postupne začali dostávať túto problematiku do povedomia ľudí. Základom bude celospoločenská diskusia, z ktorej môžu vzísť konkrétne opatrenia, ktoré sa začnú postupne zavádzať do spoločenského života. A to či už do oblasti zamestnávania, školstva či sociálnych vecí. Dôležité bude nepodceniť trend automatizácie a robiť všetko preto, aby sme neostali zaskočení, keď skutočne dôjde k nevyhnutnému masovému poklesu pracovných miest.

Vážení čitatelia, čo si myslíte o problematike automatizácie a úbytku pracovných miest? Je podľa vás možné uvažovať o zavedení nepodmieneného základného príjmu alebo poznáte lepšie riešenie? Neváhajte a vyjadrite svoj názor v diskusii pod článkom.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Nepodmienený základný príjem v našich končinách by pomohol znížiť kriminalitu, celkové napatie medzi ľudmi. Zároven ľudia čo si chcú dopriať niečo viac, by radi pracovali ako doteraz, pretože by to zrazu robili dobrovolne a nie pre prežitie. Zvýšila by sa aj efektivita práce. Osobne verím tomu, že by to nijaké drasticky negatívne veci neprinieslo. Dnes existuje mnoho štátom dotovaných prác a týmto by sa rozpočet nijako dramaticky nezmenil.

  2. Pingback: Elon Musk: „Do roku 2030 bude umelá inteligencia lepšia ako ľudia.“

  3. Pracovali by Nazaciatok len vezni. Kazdy by mohol robit co ho zaujme. Niekto pekara. Stavbara. Mozno aj upratovacku by chcel niekto robit. Verim ze by to fungovalo a svet by bol stastnejsi. Urcite by bolo menej kriminality.

  4. Súhlasím s nepodmieneným základným príjmom. Aj tak človek musí niečo robiť, lebo by zblbol. Pándémia je toho dôkazom. Mnohí športovci aj umelci majú všetko, hlavne peniaze, aj tak sa vešajú alebo inak ukončujú svoj život. V školstve by som navrhoval už od útleho veku vychovávať deti k rôznym činnostiam, aby si v dospelosti vedeli vybrať. Ale zatiaľ musia pomocou financii dotiahnúť kvalitných ľudí do školstva. Zvýšením mzdy o 3, resp. 1,5 percenta to nedosiahnu.

Pridajte komentár