Elon Musk „dá“ celému svetu vysokorýchlostný satelitný internet

0

Je tomu presne týždeň, čo Muskova spoločnosť SpaceX podala žiadosť na americký Federálny úrad pre komunikácie (FCC). Žiada v nej o povolenie na vytvorenie vysokorýchlostného satelitného internetu. Prvotná fáza počíta s celoplošným pokrytím USA a „niektorých“ oblastí prostredníctvom vesmírnych družíc. Do roku 2019 plánuje Musk pokrytie celého sveta.

Tento zámer prezentoval Elon Musk už na začiatku minulého roka. Najskôr sa objavili správy o vypustení 4 000 telekomunikačných družíc do roku 2030. Ďalšie informácie hovorili o vypustení 750 družíc do 5 rokov. Dnes sa však zdá, že v tom má Elon Musk už jasno a projekt sa začína skutočne realizovať. Aktuálne čísla zahŕňajú vypustenie až 4 425 satelitov do doku 2019. Pritom okolo Zeme aktuálne krúži dokopy len 1 419 aktívnych satelitov.

Jedna družica má mať rozmery automobilu a váhu 386 kg. Krúžiť by mali na tzv. nízkej orbite Zeme (160 – 2 000 km nad hladinou mora). Presnejšie vo výške 1 150 km. Bežné telekomunikačné družice sa nachádzajú až vo výške 36 000 km. Vďaka tomu bude mať internetové pripojenie nízku latenciu na úrovni 25 – 35 ms. Priemerná latencia v SR je pritom cca 75 ms a celosvetovo je to ešte horšie. A to v rámci „pozemného“ internetu.

Samostatný satelit bude mať priemernú priepustnosť dát 20 Gb/s a bude využívať pásma Ku a Ka. To jest 10 GHz a 30 GHz. Satelit tak dokáže pokryť oblasť s priemerom 2 120 km, pričom koncová prenosová rýchlosť pre užívateľa má byť až 1 Gb/s, t.j.1 000 Mb/s. Priemer v SR je cca 13 Mb/s.

Ako sme už uviedli vyššie, prvá fáza projektu zahŕňa predovšetkým pokrytie územia USA. Zabezpečiť ho má 800 satelitov. V poslednej fáze sa pokryje rovník a póly Zeme, čím sa má dosiahnuť úplne pokrytie zemského povrchu. Celý projekt by mal podľa Muska stáť minimálne 10 miliárd dolárov, pričom nevylučuje aj omnoho vyššiu sumu. Jedným z prvých investorov projektu je Google. Ten prostredníctvom svojho investičného fondu Fidelity Investments poskytol 1 miliardu dolárov.

Hlavný zámer Elona Muska

Elon Musk by chcel týmto projektom získať až 10 % trhu v rámci celosvetového poskytovania internetového pripojenia. Zisky plánuje použiť na financovanie svojho sna. Tým je kolonizácia Marsu. V roku 2022 plánuje uskutočniť bezpilotný let na „červenú planétu“. O 2 roky neskôr aj s ľudskou posádkou. Do roka 2060 by mohla byť podľa jeho slov na Marse, miliónová kolónia ľudí. Podrobnejšie informácie o tomto Muskovom zámere nájde v našom článku Kolonizácia Marsu začne už o 6 rokov, tvrdí SpaceX.

Zdroj článku: arstechnica.com. Zdroj titulného obrázka: oneweb.com

Neváhajte a zapojte sa do diskusie o projekte satelitného internetu pod článkom.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár