Elon Musk hovoril o užívaní „drogy“ ketamín či (ne)aute Tesla Roadster 2

1

Aktuálny rozhovor Dona Lemona s Elonom Muskom sa točil aj ohľadom kontroverzných tém. Jednou z nich bolo Muskovo užívanie látky ketamín na lekársky predpis, ktorá sa u nás radí do 3. skupiny omamných a psychotropných látok. Musk však prezradil aj novinky ohľadom chystaného elektromobilu Tesla Roadster 2. generácie.

Elon Musk je opäť v centre pozornosti. A to najmä kvôli priznaniu, že užíva ketamín na lekársky predpis. Objavili sa pritom názory a články rôznej povahy. Preto skrátka uvádzame, čo Elon Musk v rozhovore s Donom Lemonom povedal.

Moderátor v jednom momente rozhovoru spomenul, že Musk už skôr priznal, že užíva ketamín na predpis. Ešte predtým, ako uvedieme Muskovu reakciu, si v skratke povedzme, čo je to ketamín. Napr. na webe Drogy.org, za ktorým stojí občianske združenie Odyseus, sa uvádza, že táto látka sa v SR radí „do III. skupiny omamných a psychotropných látok“ a je ju možné zaobstarať vo forme lieku na lekársky predpis.

V popise sa tiež uvádza, že ketamín má anestetické účinky a v medicíne sa využíva ako anestetikum pre ľudí a zvieratá, na zmiernenie bolesti či na liečbu depresie.

Muskova reakcia

Elon Musk na poznámku moderátora, že už skôr priznal, že má predpísaný ketamín, zareagoval slovami, že je veľmi osobné pýtať sa na to, čo majú ľudia na predpis. Napriek tomu plynulo pokračoval v tejto téme.

Povedal pritom, že sú chvíle, kedy má niečo ako „negatívny chemický stav v mozgu“, na spôsob depresie, ale nemá pritom negatívne myšlienky. A dodáva, že ketamín mu pomáha dostať sa zo zlého rozpoloženia.

Následne dostal otázku, či ketamín niekedy „zneužil“, resp. to s ním prehnal. Musk odpovedal, že si to nemyslí, keďže vyššia dávka by mu znemožnila pracovať a on pracuje veľa, typicky 16 hod. A dodal, že ketamín neužíva často napr. ani cez víkend. Skrátka nemá priestor na to, aby si mohol dovoliť vypnúť. Takže ketamín, ktorý má na lekársky predpis, podľa vlastných slov užíva zriedkavo.

Moderátor sa tiež Muska spýtal, či to nemôže byť prekážkou v rámci vládnych zmlúv a povolení či Wall Street. Na to Musk odpovedal, že napr. Tesla je najhodnotnejšou spoločnosťou, ktorá vyrába autá, pričom vznikla z ničoho. Takže to podľa neho bude asi v poriadku.

Novinky ohľadom Tesly Roadster 2

Don Lemon sa Elona Muska pýtal aj na chystanú „čerešničku na torte“ spoločnosti Tesla, ktorou má byť športový elektromobil Tesla Roadster 2. generácie. Musk pritom povedal, že tento model je výsledkom spolupráce Tesly a SpaceX a bude obsahovať raketovú technológiu.

tesla roadster 2

Zdroj: Tesla

Na otázku, či pôjde o lietajúce auto, najskôr s úsmevom odpovedal „možno“ a potom so smiechom dodal, že to nie je vylúčené. Nechcel to však rozoberať, pretože takéto skvelé veci si chce nechať na vhodný okamih. Povedal však, že nová generácia Tesly Roadster vlastne ani nebude auto, aj keď bude mať kolesá.

tesla roadster

Zdroj fotografie: Tesla

Vďaka spolupráci so SpaceX má ísť o niečo, čo doteraz neexistovalo. To niečo však nebude mať „veľké krídla“. Naopak, čo bude mať toto „(ne)auto“, je riadenie steer-by-wire a volant typu yoke. Čiže ovládanie, aké sa používa aj v letectve. A Musk tiež potvrdil, že nový Roadster zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 1 s. To sa však pravdepodobne bude týkať len verzie s balíkom výbavy „SpaceX“.

tesla roadster interier

Zdroj: Tesla

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predstaví produkčný „lietajúci“ Roadster 2 tento rok, tvrdí Musk a nešetrí superlatívmi
Vyšla nová kniha o Elonovi Muskovi. Čo od nej očakávať?
Musk, Tesla aj miestny premiér sa vyjadrili k sabotáži továrne Tesla v Nemecku
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Od kedy sledujem TESLU a Elona si uvedomujem, koľko energie a pod akým tlakom musel a stále musí vydávať! Elon je pri tom viditeľne úspešný. Určite sú na svete milióny iných podnikateľov pod podobným tlakom a stresom, ktorým sa tiež darí, niekedy viac, niekedy menej, a niekedy to skončilo krachom alebo dokonca tragédiou. Títo ľudia majú veľký podiel na pokroku našej civilizácie. Ak sa dožijú vysokého veku a môžu bilancovať celý svoj život, kto vie, ako to na konci životnej dráhy vidia oni ……

    Jedno „ľudové“ porekadlo hovorí: „Je lepšie sa v mladosti umilovať k smrti, ako neskôr v domove dôchodcov spomínať na pracovné úspechy!“ 🙂

Pridajte komentár