Česko sa má stať európskou základňou pre výrobu e-áut značky Hyundai

0

Továreň automobilky Hyundai v Česku má byť prvou mimo domovskej Južnej Korey, ktorá bude vyrábať elektrifikované modely značky. A to hneď tri – elektromobil (Hyundai Kona Electric), plug-in hybrid a mild-hybrid.

Včera sme informovali, že podľa analýzy T&E má do roku 2025 Slovensko vyrábať najviac elektromobilov na jedného obyvateľa. V tomto smere však na tom nebudú zle ani naši susedia z Česka. A to aj vďaka produkčnému závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Veď juhokórejská automobilka tu údajne plánuje vyrábať okrem mild a plug-in hybridných modelov Hyundai Tucson aj obľúbený elektromobil Hyundai Kona Electric, informuje portál Business Korea.

Zdvojnásobenie výrobnej kapacity

Spoločnosť údajne plánuje vyrábať ročne 46 000 kusov tohto plne elektrického kompaktného SUV, tvrdia zdroje z priemyslu. To je pritom len o niečo menej ako v domovskom Ulsane (48 000 ks), z ktorého sa vyváža tento model do celého sveta.

Česká továreň bude prvou továrňou, ktorá bude produkovať elektrifikované vozidlá značky Hyundai mimo Kórey. Teda s výnimkou čínskej továrne, ktorá však vyrába vozidlá výhradne pre tamojší trh, a to v spolupráci s miestnou firmou.

Závod v Nošoviciach sa tak stane „európskou základňou“ značky pre výrobu elektrifikovaných vozidiel. Rozšírenie továrne si má vyžiadať investície vo výške 80 mil. €, pričom 2 mil. boli preinvestované v 1. štvrťroku 2019.

Výroba elektromobilu Hyundai Kona Electric v Európe by mohla priniesť dôležité benefity. A to v podobe lepšej dostupnosti, ako aj nižšej ceny.

Koncernové e-autá aj v SR

V súvislosti s touto témou pripomíname slová marketingový šéfa spoločnosti Kia Europe, Artura Martinsa. Ten totiž povedal, že závod Kie v Žiline bude prvým v Európe, kde sa budú vyrábať plug-in hybridy značky. Kia je pritom súčasťou koncernu Hyundai Motor.

Česko-slovenský región sa tak zrejme stane európskou baštou elektrifikovaných áut juhokórejského koncernu. V Žiline by sa pritom mohol vyrábať aj elektromobil, ktorý má patriť do rovnakej triedy ako Tesla Model 3.

Zdroj titulnej fotografie: Hyundai

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Česi si môžu kúpiť elektromobil Hyundai Ioniq za polovičnú cenu
Hyundai vyvíja technológiu pre úpravu výkonu elektromobilov cez mobil
Hyundai a Kia investovali kvôli elektromobilom do chorvátskeho startupu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár