Kia chystá výrobu 1. „slovenského“ PHEV aj „konkurenta“ Tesly Model 3

2

Uniknutý dokument odhaľuje najbližšie produkčné plány automobilky Kia. Tešiť sa môžeme na 3 nové elektrifikované modely, pričom minimálne ten prvý sa bude vyrábať v Žiline.

Marketingový šéf spoločnosti Kia Europe Artur Martins minulý rok potvrdil, že produkcia plug-in hybridov bude v rámci Európy lokalizovaná v žilinskom závode Kia Motors Slovakia. Prvým modelom s plug-in hybridným pohonom pritom bude nová verzia Kie Ceed Sportswagon (dúfame, že aj variant ProCeed).

A vďaka portálu KEEA (via Insideevs), ktorý zverejnil uniknutý dokument o produkčných plánoch automobilky Kia, teraz vieme, že jeho výroba bude zahájená už v septembri tohto roku. Elektrifikovaný Ceed by mal pritom dostať pohonnú jednotku z modelu Kia Niro PHEV.

Pod kapotou modelu Kia Ceed Plug-in Hybrid teda nájdeme 1,6-litrový benzínový motor s výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm, ako aj elektromotor s výkonom 44 kW a krútiacim momentom 170 Nm. Systémový výkon jednotky je pritom 104 kW (141 k) a 264 Nm. Batéria má kapacitu 8,9 kWh a mala by zabezpečiť elektrický dojazd 58 km (NEDC).

„Konkurent“ Tesly Model 3

Dokument tiež odhaľuje, že koncom budúceho roka pôjde do výroby plne elektrický sedan strednej triedy s dĺžkou 4,7 metra a pohonom zadnej, prednej či oboch náprav. Tento popis pritom sedí aj na Teslu Model 3, s výnimkou pohonu čisto predných kolies.

Zaujímavosťou je, že šéf spoločnosti Kia Europe Emilio Herrera hovorí, že kórejská automobilka vyhodnocuje možnosti výroby elektromobilov v európskom regióne. Jediná jej továreň na starom kontinente pritom stojí na Slovensku. Takže teoreticky by sa mohol tento model vyrábať aj u nás.

Aj vodíkový elektromobil

Ešte pred „kórejským Modelom 3“ sa má dostať do výroby veľký sedan poháňaný palivovými článkami na vodík. A to začiatkom budúceho roka. To je pre nás celkom veľké prekvapenie. Prekvapujúce však nebude, ak by sa pod jeho „kapotou“ nachádzala identická či veľmi podobná pohonná jednotka ako v prípade koncernové modelu Hyundai Nexo.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (Kia ProCeed): Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai a Kia investovali kvôli elektromobilom do chorvátskeho startupu
Nová Kia e-Soul dostala slovenské ceny. Za dôležitý TMS systém sa pripláca
Kia chystá množstvo elektrifikovaných áut. Vrátane elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár