Hyundai a Kia investovali kvôli elektromobilom do chorvátskeho startupu

1

Hyundai a Kia oznámili nemalú investíciu do uznávanej chorvátskej spoločnosti Rimac, ktorá sa špecializuje na elektrické vozidlá a súvisiace technológie. Zo spolupráce majú vzísť športové elektromobily kórejských značiek.

To, že tradičné automobilky investujú do startupov, ktoré sa venujú elektromobilite, aby získali ich technológie, nie je dnes ničím výnimočným. Veď napríklad Daimler/Mercedes-Benz investoval kedysi do Tesly, Ford zas nedávno do Rivianu.

A aktuálne tak učinil koncern Hyundai Motor Group, ktorý chce využiť technologické know-how spoločnosti Rimac pri vývoji športových elektromobilov. Stáť ho to bude 80 mil. €. Automobilka Hyundai sa bude podieľať na tejto sume 64 miliónmi € a Kia 16 miliónmi €.

2 spoločné „e-športiaky“

Partnerstvo Hyundai Motor Group a Rimac zahŕňa spoločný vývoj elektrickej verzie športového vozidla z divízie Hyundai N a vysoko výkonného vozidla poháňaného palivovými článkami. Viceprezident kórejského koncernu Thomas Schemera hovorí, že tieto elektromobily budú rýchle a výkonné, pričom sa majú stať autami snov.

Ich cieľom je popularizácia elektromobilov a vytvorenie spoločenskej hodnoty prostredníctvom prvotriednych technológií a inovácií, a to z hľadiska udržateľného výkonu.

Spomínané elektromobily majú byť súčasťou portfólia koncernu Hyundai Motor Group, ktoré má do roku 2025 tvoriť až 44 ekologických modelov značiek Hyundai, Kia a Genesis.

Rimac už zlákal aj Porsche, Koenigsegg či Pininfarinu

Čo sa týka spoločnosti Rimac, určite nie je žiadnou náhodou, že si Hyundai Motor Group vybral práve tento chorvátsky „startup“. Veď výsledkom jeho výskumu a vývoja sú aj elektrické superautá Rimac Concept One a Rimac C_Two.

Druhý spomínaný elektromobil pritom zrejme zvedie súboj s Teslou Roadster 2 o honor najrýchlejšieho sériového automobilu na svete. Rimac tiež dodáva elektrické komponenty do modelov značky Koenigsegg či dokonca celú elektrickú pohonnú jednotku pre hyperšport Pinifarina Battista. Minulý rok odkúpila 10 % spoločnosti automobilka Porsche.

Zdroje: Hyundai Motor Group (vrátane titulnej fotografie), Rimac

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovensko by si malo brať príklad z chorvátskej elektromobilky Rimac“
Hyundai vyvíja technológiu pre úpravu výkonu elektromobilov cez mobil
Nový elektromobil od Rimac je papierovo najrýchlejším autom sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár