V Žiline sa budú vyrábať plug-in hybridy KIA. Prvým bude Ceed

0

Kia je ďalšou automobilkou, ktorá bude vyrábať na Slovensku elektrifikované modely. Prvým z nich bude Kia Ceed v plug-in hybridnej verzii. Neskôr by sme sa mali dočkať modelu Sportage s rovnakým typom pohonnej jednotky.

Výroba elektrifikovaných automobilov na Slovensku je kľúčom k udržateľnej zamestnanosti v tomto sektore, od ktorého je  závislá naša ekonomika. Veď európske emisné ciele velia k transformácii automobilového priemyslu smerom k elektromobilite.

Tretí „e-závod“ na Slovensku

Kia Motors Slovakia tak bude tretím slovenským závodom, kde sa budú vyrábať elektrifikované automobily. V bratislavskom závode VW Slovakia sa exkluzívne vyrába elektromobil Volkswagen e-up, pričom v budúcom roku tu pribudne výroba koncernovej dvojičky Škoda e-Citigo.

V trnavskom závode Groupe PSA Slovakia sa zas bude produkovať nová generácia modelu Peugeot 208 v plne elektrickej verzii. Prvé modely by mali zísť z výrobnej linky podľa hovorcu závodu najneskôr v roku 2020. Všeobecné plány automobilky Peugeot však hovoria o roku 2019, takže uvidíme.

Najskôr „kombi“

Marketingový šéf spoločnosti Kia Europe, Artur Martins, pre Autocar povedal, že plug-in hybridný pohon sa najskôr objaví v kombi variante modelu Kia Ceed SW. Potom sa má automobilka rozhodnúť, či má tento druh pohonu zmysel aj pre iný typ karosérie. Pohonnú jednotku si pritom prepožičia z modelu Kia Niro Plug-in hybrid.

Pohon z modelu Niro PHEV

Pod kapotou modelu Kia Ceed Plug-in Hybrid teda nájdeme 1,6-litrový benzínový motor s výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm a elektromotor s výkonom 44 kW a krútiacim momentom 170 Nm. Systémový výkon jednotky je 104 kW (141 k) a 264 Nm.

O dopovanie elektromotora sa postará Li-Ion batéria s kapacitou 8,9 kWh. Vďaka nej prejde model Niro čisto na elektrinu 50 km (NEDC). Podobný dojazd môžeme očakávať aj modeli Ceed, ktorý má rovnaký koeficient odporu vzduchu (0,29).

Neskôr plug-in hybridný Sportage

Kia Ceed je len začiatkom elektrifikácie nových modelov značky. Martins hovorí, že aby mohla automobilka splniť európske emisné ciele, Kia bude musieť dosiahnuť 25 až 30 % podiel elektrifikovaných modelov. V rámci dlhodobejšieho horizontu spomína preto aj plug-in hybridizáciu modelov Sportage a Sorento, pričom v ponuke ostane aj plug-in hybridná Optima.

„Made in Žilina“

Martins taktiež potvrdil, že produkcia plug-in hybridov bude v rámci Európy lokalizovaná v žilinskom závode Kia Motors Slovakia. Tzn., že sa u nás budú vyrábať prvé plug-in hybridy značky v rámci starého kontinentu. Minimálne model Kia Ceed SW, pričom pravdepodobný je aj model Sportage, nakoľko ten sa v Žiline vyrába s bežnými motorizáciami.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia Niro EV “bije” 2-krát drahšie prémiové elektrické SUV-éčka
Máme dôkazy, že nová Kia Soul EV bude mať viac ako 2-násobný dojazd
Robert de Niro bude tvárou kampane na elektromobil Kia e-Niro

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár