Hyundai dnes predstavil elektrickú verziu modelu Kona. Môže sa stať hitom

0

Automobilka Hyundai dnes predstavila svoj druhý čistokrvný elektromobil Hyundai Kona Electric. Jedná sa o prvé kompaktné SUV s plne elektrickým pohonom na európskom trhu. V ponuke budú hneď dve verzie. Tešiť sa môžeme na dobré jazdné vlastnosti aj dojazd. Špecifikácie naznačujú, že by sa mohol stať predajných hitom.

Dojazd a výkon

Hyundai Kona Electric sa bude vyrábať v dvoch verziách, a to v závislosti od kapacity batérie a výkonu. Silnejšia verzia disponuje batériou s kapacitou 64 kWh. Tá sa postará o dojazd do 470 km, ktorý bol vypočítaný na základe novej, presnejšej metodiky WLTP. Elektromotor dosiahne výkon až 150 kW (204 koní). Vďaka nemu zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,6 sekundy.

hyundai kona electric

Aj základná verzia ponúka solídne parametre. 39,2 kWh batérie sa postará o dojazd 300 km (WLTP). Pohonnú jednotku dopĺňa elektromotor o výkone 99 kW (135 koní), vďaka ktorému zrýchli na „stovku“ za 9,3 sekundy. Obe verzie dosahujú maximálnu rýchlosť 167 km/h a úctyhodný krútiaci moment 395 Nm.

TIP: KATALÓG ELEKTROMOBILOV
Hyundai Kona Electric (39 kWh) – špecifikácie
Hyundai Kona Electric (64 kWh) – špecifikácie

Elektromobil väčší ako „spaľovák“

Hoci sa jedná o elektrickú verziu pôvodného spaľovacieho modelu Kona, Kona Electric je rozmerovo o čosi väčšia. A to v prípade dĺžky (+ 15 mm – 4 180 mm) a výšky (+ 20 mm – 1 570 mm). Šírka (1 800 mm) a rázvor (2 600 mm) ostali zachované. Batožinový priestor je slušných 373 litrov. Elektromobil sa môže pochváliť aj novými 17″ aerodynamickými diskami z ľahkých zliatin.

hyundai kona electric

Hyundai Kona Electric – nabíjanie

Hyundai Kona Electric podporuje nabíjanie výkonom až 100 kW. Vďaka tomu nabijete obe verzie na 80 % na zodpovedajúcej rýchlonabíjačke za 54 minút. Palubná nabíjačka disponuje výkonom 7,2 kW. Z domácej 3-fázovej zásuvky alebo dostatočne výkonného wallboxu sa nabije vyššia verzia za 9 hodín a 40 minút. V prípade základnej verzie s 39,2 kWh batériou to trvá 6 hodín a 10 minút.

hyundai kona electric bateria

Nabijací konektor vozidla sa nachádza v prednej časti vozidla, v rámci „falošnej“ masky chladiča. Batéria je umiestnená v podlahe, neukrajuje tak z vnútorného priestoru.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW predstaví v Ženeve budúceho konkurenta Tesly Model S so 111 kWh batériou
Tretie SUV značky Škoda bude plug-in hybridné. Už onedlho sa nám ukáže v Ženeve
Renault Zoe R110: Facelift európskeho bestselleru by mal priniesť nielen výkonnejší motor a rýchlejšie nabíjanie

Výbava a bezpečnosť

Hyundai Kona Electric je v štandarde vybavená digitálnym prístrojovým panelom so 7″ displejom. Infotainment vozidla podporuje systémy Android Auto a Apple CarPlay. Pochváliť sa môže aj bezdrôtovým nabíjaním smartfónov.

Vo vozidle sa nachádzajú najmodernejšie bezpečnostné a asistenčné systémy. A to napríklad systém sledovania mŕtvych uhlov, automatické brzdenie s detekciou chodcov, systém udržiavania v jazdných pruhoch, adaptívny tempomat a pod.

Elektrickú Konu je možné objednať s dvojfarebný lakovaním karosérie, pričom v kontrastnej farbe môžete mať strešnú časť vozidla. K dispozícii bude 7 základných lakov.

Cenu elektromobilu Hyundai Kona Electric pre európsky trh zatiaľ nepoznáme. Nemala by sa však výraznejšie líšiť od tej „kórejskej“. Na domácom trhu sa tento model predáva v prepočte za 32 900 € (39,2 kWh batéria), resp. 36 700 € (64 kWh batéria).

Zdroj: Hyundai

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár