Hyundai vyvíja technológiu pre úpravu výkonu elektromobilov cez mobil

1

Koncern Hyundai Motor, pod ktorý patria značky Hyundai a Kia, oznámil, že vyvíja „technológiu na nastavovanie výkonu elektromobilov na základe spárovaného smartfónu“. Prostredníctvom nej je pritom možné upraviť až 7 hlavných výkonnostných parametrov.

Elektromobily Tesla sa zvykli vďaka svojim technologickým možnostiam kedysi označovať aj ako „počítače na kolesách“. To však samozrejme neplatí len pre elektrické vozidlá tejto značky. A koncern Hyundai Motor to chce potvrdiť novou technológiou, ktorá dá majiteľovi elektromobilu možnosti inžinierov motoršportového tímu

Schopnosti inžinierov motoršportového tímu

Hyundai chce prostredníctvom mobilnej aplikácie umožniť nastavovanie takých výkonnostných parametrov ako maximálny krútiaci moment motora, akcelerácia, spomalenie, úroveň regeneratívneho brzdenia, maximálna rýchlosť, responzivita či využiteľnosť energie na ovládanie klímy v kabíne.

Aplikácia taktiež dokáže uskutočniť optimalizáciu týchto nastavení na základe zostávajúcej elektrickej energie a vzdialenosti do cieľa cesty. Vie tiež odporučiť nastavenie v prípade požiadavky vodiča na športovejšiu jazdu.

Zdieľanie nastavení online

Vodiči pritom budú môcť svoje vlastné nastavenia zdieľať online a preberať nastavenia iných používateľov aplikácie. Zákazníci automobiliek Hyundai a Kia budú mať k dispozícií aj odporúčané nastavenia výrobcu, ktoré zohľadňujú aktuálny stav ciest.

Ukladanie vlastných nastavení elektromobilov, ako aj ich vzájomné zdieľanie, budú môcť používatelia uskutočňovať prostredníctvom serverov, ktoré sú zabezpečené prostredníctvom technológie blockchain. Tým chce koncern zabrániť neoprávneným manipuláciám nastavení, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť prevádzky vozidla.

Používateľ elektromobilu si tak bude môcť „stiahnuť“ vlastné preferované nastavenia do akéhokoľvek vozidla, v ktorom bude jazdiť, a to samozrejme za podmienky, že podporuje túto technológiu. Očakáva sa pritom, že technológia bude implementovaná do budúcich vozidiel Hyundai a Kia.

Podľa koncernu to umožnia charakteristické vlastnosti elektrických vozidiel, ktoré ich odlišujú od spaľovákov. Tie vo všeobecnosti poskytujú väčšiu voľnosť pri aplikácii výkonnostných nastavení. Tá pramení aj z toho, že nastavenie výkonu a jazdného zážitku nijako neovplyvňuje množstvo lokálne vyprodukovaných emisií.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Hyundai Motor Group

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Automobily Hyundai a Kia budú vybavené 3 typmi solárnych striech
Hyundai prezentoval koncept “post-apokalyptického” chodiaceho elektromobilu
Kedy sa dočkáme e-áut s elektromotormi integrovanými do kolies?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár