Tesla chystá nabíjačky pre Európanov, ktorí nemôžu nabíjať doma alebo v práci

2

Tesla sa v rámci Európy zaväzuje, že vlastníctvo jej elektromobilov bude jednoduché pre všetkých. Vrátane tých, ktorí nemajú možnosť nabíjania doma alebo v práci.

Expanziu elektromobility nezastavila ani koronakríza, čo je jasný dôkaz nastúpeného trendu v oblasti dopravy. Prechod k elektromobilom na masovej úrovni však nebude možný, pokiaľ nebudú mať všetci, resp. relevantná časť motoristov prístup k domácemu či firemnému nabíjaniu.

A to si uvedomuje aj spoločnosť Tesla. Preto v septembri 2017 oznámila, že začne budovať svoje rýchlonabíjacie stanice aj v rámci miest. Cieľovou skupinou pritom sú obyvatelia, ktorí nemôžu nabíjať elektromobily doma či na pracovisku.

Najskôr „Urban Supercharger“ v USA

Následne Tesla začala s „mestskou“ výstavbou špeciálneho druhu nabíjacích staníc „Urban Supercharger“, ktoré majú kompaktnejšie rozmery ako bežne bežné rýchlonabíjačky spoločnosti. Rozdielny je aj ich výkon, a to 72 kW pre každé nabíjané vozidlo. V tom čase pritom bežné Superchargery V2 dosahovali výkon 120 kW, ktorý sa v prípade 2 simultánne nabíjaných vozidiel delil na polovicu.

Potom „Workplace Charging“

Vo februári 2018 Tesla zaviedla nový nabíjací program „Workplace Charging“, ktorý sa zameriava na poskytovanie nabíjacích služieb pre zamestnancov firiem. Filozofia bola pritom jasná. Zamestnanci, ktorí nemajú možnosť domáceho nabíjania, svoje elektromobily nabíjajú, zatiaľ čo pracujú.

Nabíjačky môže samozrejme využívať aj firemná flotila, pričom Tesla na požiadanie firiem bezplatne nainštaluje 22 kW nabíjacie wallboxy. Jedinou podmienkou je, že spotrebovanú energiu hradí firma a nabíjanie je pre zamestnancov zdarma.

Rokovanie s „bytovkami“

Následne koncom roka 2018 Elon Musk informoval, že Tesla dramaticky zvyšuje počet Superchargerov v mestách a rokuje s prenajímateľmi, resp. vlastníkmi bytových domov o zriadení domácich nabíjačiek.

Teraz ultranabíjačky v centrách miest

No a aktuálne vyhlásenie Tesly ohľadom nabíjacej siete určite poteší Európanov. Jeroen van Tilburg, manažér spoločnosti Tesla pre oblasť nabíjacej infraštruktúry v Európe, pri príležitosti otvorenia nabíjacej stanice Tesla Supercharger V3 s výkonom 250 kW v Berlíne, totiž uviedol:

„Teraz, v rámci nášho záväzku urobiť vlastníctvo Tesiel ľahké a pohodlné pre všetkých, vrátane tých bez okamžitého prístupu k nabíjaniu doma alebo na pracovisku, rozširujeme sieť Supercharger do centier miest,“ píše Reuters.

Hovorca kalifornskej spoločnosti pritom zdôraznil, že Tesla stále verí, že hlavným spôsobom nabíjania elektromobilov je „pomalé“ (AC) nabíjanie doma a na pracovisku, chcú však ponúknuť aj rýchlejšiu možnosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Chystá Tesla nabíjací systém, ktorý spraví z 350 kW nabíjačiek „detské hračky“?
Menší elektrický hatchback Tesla by mohol vzniknúť v Európe
Tesla zrejme prinesie svoje lacnejšie poisťovacie služby aj do Európy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár